Swatch

Birçok farklı modeli üretilmesine karşın günlük hayatta pek görmediğimiz akıllı saatler.

Apple da kendi akıllı saati Apple Watch‘u çıkaradursun, bir araştırmaya göre yetişkin internet kullanıcılarının sadece %9’u bir akıllı saate sahip. Yıllar geçmesine rağmen akıllı saatlerin tam olarak yaygınlaşamamasının nedenlerinden birisi de muhtemelen şarj ömrü. Telefonlarımızın şarjı günü zor çıkarırken birkaç işlev uğruna bir de saatimizi her gün şarj etmekle uğraşmak istemiyoruz. Swatch da bu problemi çözmeye yönelik bir akıllı saat geliştiriyor.

Bir Bloomberg haberine göre, İsviçreli ünlü saat üreticisi Swatch, yılların deneyimini akıllı saat piyasasında rekabet için kullanacak. Alt markası olan Tissot ile 1999’dan beri dokunmatik ekranlı saat ürettiği bilinen Swatch, yüksek verimli piller üstüne de deneyim sahibi. Swatch Group CEO’su Nick Hayek’in de akıllı saat üretmek için gereken teknolojilere sahip olduklarını belirttiği bildiriliyor. Haberde ayrıca Hayek’in önceki yıllarda akıllı saat fikrini benimsemediği ve şimdi fikir değiştirdiği belirtiliyor.

Şimdilik saatin NFC(Near Field Communication, bir kablosuz iletişim teknolojisi) özelliğine sahip olacağını, bu sayede Apple Watch gibi ödeme yaparken kullanılabileceğini, şarj edilmesinin gerekmeyeceğini, Windows ve Android ile çalışabileceğini ve birkaç ay içinde raflarda yerini alacağını biliyoruz. Şarj ömrü ve pil teknolojisiyle ilgili daha fazla bilgi verilmeyen saatin normal saatlere kıyasla ne kadar süre dayanabileceği, şarjının uzun süre idare edebilmesinden dolayı mı şarj edilmeyeceğinin iddia edildiği yoksa bilindik saat piline benzer piller mi kullanılacağı bilinmiyor. Apple Watch ile aynı zamanlarda çıkacak olan saatin kendisini tüketicilere kabul ettirip ettiremeyeceğini yakın gelecekte göreceğiz.

Leave a Reply