Günümüzde kamera, sinematik anlatımlarda yaygın olarak buyurgan bir işaret parmağı olarak görülür. Bir olay yaşanırken bakılabilecek onca yer olmasına karşın kameranın bize gösterdiği kısma odaklanır, yönetmenin istediklerini görürüz. Doğallıktan uzak bu anlatım ise çekim ve kurgu teknikleriyle desteklenir, böylece devamlılık algısı yaratılarak kameranın zaman ve mekandaki sıçramaları olabildiğince incelikli sunulur. Bu yüzden ustaca yönetilmiş bir filmde bize verilen kısıtlı bilgiye karşın anlatımı sorgulamaz ve kendimizi hikayeye kaptırırız. Kamera ve izleyici arasındaki bu ilişki ise teknolojiyle birlikte zamanla değişebilir gözüküyor.

360° yüksek kaliteli görüntü sunan ilk kamera, Giroptic.

Şu anda, birçok kameranın çektiklerinden elde edilen görüntülerin yamalanarak dijital ortamda bir kürenin iç yüzeyine yansıtılmasıyla çekilen ortamı gerçeğine yakın bir şekilde panoramik olarak sunmak mümkün. İnternette bu tarz videolara ulaşmak önceden de mümkün olduysa da son zamanlarda bu teknolojinin geniş kitlelere ulaşmasını sağlayan Google oldu. Artık tarayıcınız Chrome ise doğrudan YouTube veya mobil cihazınızda YouTube’un Android uygulaması üzerinden 360 derece panoramik videoları oynatabiliyor ve izlerken istediğiniz şekilde sağa-sola ve yukarı-aşağı bakabiliyorsunuz.

Böylece izleyici pasif konumundan biraz olsun sıyrılarak kameranın konumuyla sınırlı olarak en azından nereye bakacağını seçebilir hale geliyor. Örneğin wingsuit ile gökte süzülen birisinin çektiği videoyu izlerken isterseniz tepenizden geçen bulutları, isterseniz aşağıdaki ağaçları, isterseniz de ufku seyredebiliyorsunuz. YouTube’un bu özelliği geçen ay eklemesinden bu yana siteye oldukça fazla (yaklaşık 2000) video yüklenmiş. Bu haliyle bile etkileyici olsa da panoramik ve etkileşimli videolar daha emekleme aşamasında diyebiliriz. Gelecekte panoramik ve etkileşimli videoların sanal gerçeklikle birleştirilerek çok daha etkileyici deneyimler yaşatması muhtemel. Sanal gerçeklik gözlüğüyle herhangi bir panoramik videoyu izlediğinizi düşünün!

Aşağıda bazı panoramik videoları bulabilirsiniz. Baktığınız yeri değiştirmek için bilgisayarda W-A-S-D tuşlarını veya ekrandaki okları ve Android cihazınızda parmaklarınızı kullanabilirsiniz. Bu özelliğe sahip YouTube videolarına ise buradan ulaşabilirsiniz.

Wingsuit atlayışı:

360° panoramik bir müzik klibi:

Kısa korku filmi:

Hasankeyf turu:

DOTA 2’den bir an:

Leave a Reply