Ünlü dijital oyun platformu Steam, kullanıcılarından topladığı verilerle ülkelerin güncel bağlantı hız haritasını yayınlıyor. Son 7 günün gösterildiği haritaya göre Steam’in internet trafiği birincisi %21,5’lik oranıyla ABD olurken ortalama hız birincisi 50,7 Mbps ile Güney Kore oldu. Güney Kore’nin en yavaş servis sağlayıcısının ortalaması 34,8 Mbps iken ABD’nin ortalama hızı 16,5 Mbps olarak gözüküyor.

Türkiye Steam’in %0,8’lik trafiğini oluştururken hız olarak 4,7 Mbps’lik bir ortalamaya sahip olduğu görülüyor. En yaygın servis sağlayıcıların sıralandığı listede birinci sırada olan TTNET’in ortalama hızı 4,4 Mbps, ikinci en yaygın servis sağlayıcı Superonline’ın da ortalama 8 Mbps hıza sahip olduğu görülüyor. Superonline’ın fiber internet odaklı olduğu düşünülürse bu doğal. Listede son sırada bulunan Bilkent Üniversitesi ise 42,5 Mbps ile Türkiye’nin en yüksek ortalama hızına sahip gözüküyor. Yine de Bilkent yüksek hızına karşın kablosuz bağlantı problemleriyle ilgili sık sık eleştiriliyor, bu konuyla ilgili yazılan GazeteBilkent haberini buradan okuyabilirsiniz.

Steam'in ağ trafiği (renk koyulaştıkça trafik azalıyor)

Steam’in ağ trafiği (Renk koyulaştıkça trafik azalıyor)

Ülkelerin ortalama hızları (Renk koyulaştıkça hız azalıyor)

Ülkelerin ortalama hızları (Renk koyulaştıkça hız azalıyor)

Son 24 saat içinde Steam'den indirme yapılan noktalar

Son 24 saat içinde Steam’den indirme yapılan noktalar

Türkiye’nin ortalama hızının Avrupa ülkelerinden(Güney Avrupa hariç) oldukça geri olduğu görülüyor. Elbette bu bilgiler ülkelerin imkanlarını doğrudan karşılaştırmak için yeterli değil fakat servis sağlayıcılarının kalitesi ve kullanıcıların alışkanlıkları hakkında fikir verebilir. Karşılaştırmanız için bazı ülkelerin Mbps cinsinden ortalama hızları:

Almanya: 11,2
Birleşik Krallık: 14,5
Çin: 9,5
Fransa: 7,4
Hindistan: 1,6
Hollanda: 27,6
İspanya: 11,9
İsrail: 11
Meksika: 5,2
Suudi Arabistan: 4,8
Yunanistan: 6,6

Steam’in bu bilgileri yayınladığı sayfaya buradan ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply