Bağımlılık Yapan Web Tabanlı Oyun: Agario

Birkaç hafta içinde tüm dünyaya yayılan web tabanlı oyun Agario ülkemizde de oldukça popüler durumda. Bu kadar hızlı yayılabilmesinin sırrı ise oyunun hiçbir şey yüklemeden ve üye giriş yapmadan oynanabilmesi, basit kurallara sahip olması ve bağımlılık yapması.

Agar.io adresinden oynayabildiğiniz oyunda fagositik bir hücreyi kontrol ediyorsunuz. Amacınızsa ortamda üreyen küçük hücreleri ve sizden küçük diğer oyuncuları yutarak büyümek ve kalabildiğiniz kadar hayatta kalmak, bir yerlerden tanıdık gelebilir. Farenizle hücrenizin hareket yönünü belirlerken spacebar ile hücrenizi yarıya bölebiliyor, “W” tuşu ile  kütlenizin bir kısmını bırakarak hızlanabiliyorsunuz. Bunu saldırı veya savunma amacıyla kullanmak size kalmış fakat sizden hızlı küçük hücreleri yakalayabilmek ve diğer hücrelerden kaçabilmek için bu özellikleri kullanmalısınız. Bir de yeterince büyükseniz tırtıklı yüzeylere sahip virüslerden de uzak durmalısınız. Oyunun şu anda FFA ve takımlı modları bulunuyor ama Steam’den de yeşil ışık alan oyunun geliştiricisi, Steam sürümünde başka oyun modları gibi yeni özelliklerin de geleceğini söylüyor.

Gün boyunca ortalama 61 bin küsür çevrimiçi oyuncuya sahip olan oyunda Avrupa sunucularında küfürlü, esprili ve caps kültürünü yansıtan takma adlarla oynayan Türk bulmanız günün her saatinde mümkün; zaten Türk bayrağı da oyuna ilk eklenen ülke skinleri arasında. Canlıların en temel içgüdüsü olan hayatta kalma içgüdünüzle bilgisayar karşısında heyecanlı ve eğlenceli dakikalar/saatler geçirmek isterseniz mutlaka bir bakın, tabii finaller öncesi dikkatli olmakta yarar var. Dilerseniz oyunu oynarken canlı yayın yapan oyuncuları izleyebilir, oyunun Reddit forumundaki tartışmalara da katılabilirsiniz.

Leave a Reply