Peek Retina
Peek Retina

Peek Retina ve Samsung Galaxy S3 ile görüntülenmiş bir göz.

Körlüklerin %80’inin erken tanı ve tedavi ile önlenebilir olduğunu, birçok insanın yeterli sağlık olanaklarına sahip olmadığından kör olduğunu biliyor muydunuz? Bir Indiegogo projesi olan Peek Retina da öncelikli olarak sağlık olanakları kısıtlı olan insanlar için geliştirilen bir göz muayene ürünü.

[box_light]Taşınabilir, ucuz, kolay[/box_light]

Kenya’da temiz suya ulaşabilen insan sayısının telefona ulaşabilen insan sayısından az olduğunu öne süren Peek Retina geliştiricileri, ürünü “taşınabilir göz muayene seti” olarak tanımlıyor. Akıllı telefonun kamerasına takılan küçük bir adaptör ve özel uygulamasından oluşan ürün ile gözün arka kısmı ve retina yüksek kalitede görüntülenebiliyor.

[box_light]Uzaktan tanı[/box_light]

Médecins Sans Frontières ve International Agency for the Prevention of Blindness ile birlikte çalışan Peek Retina, göz tansiyonu ve katarakt gibi körlükle sonuçlanabilecek fakat önlenebilir hastalıkların belirlenmesini sağlıyor. Kişinin yakınında uygulamayı kullanacak bir göz uzmanının olmadığı durumlarda ise merkezdeki uzmanlara görüntü yollanarak tanının uzaktan konması sağlanabiliyor, böylece daha çok kişi hızlıca muayene olabiliyor. Göz görüntülemesi dışında uygulama üzerinden görme testi yapmak da mümkün.

[box_light]Kendiniz veya bir başkası için[/box_light]

Üretime hazır olan ve kitle yatırım yoluyla destek arayan Peek’i Indiegogo üzerinden 60£ vererek ürünü kendiniz için alabilir veya sadece bedelini ödeyerek ihtiyacı olanların kullanması için bağışlayabilirsiniz.

Tanıtım videosu:

https://www.youtube.com/watch?v=BuYuPLuBR7o

Leave a Reply

1 comment

  1. Mert

    Güzel bir yazı olmuş, kalemine sağlık.