Akıllı Minder: Darma (Fotoğraf)

Günümüzde birçok işi bilgisayar başından kalkmadan halledebiliyoruz. Bu teknolojik yaşam tarzı bize kolaylıklar sağlasa da doğamıza aykırı ve sağlıksız alışkanlıklar edinmemize de sebep olabiliyor, tüm gün oturmak gibi. Neyse ki yine teknoloji sayesinde kaybettiklerimizi kısmen geri kazanabiliyoruz. Darma da bu ironik ilişkinin bir meyvesi.

Oturuş bozukluklarınızı gösteriyor!

Bir Kickstarter projesi olan Darma, ofis çalışanları gibi gün boyu oturan insanların bedensel ve zihinsel sağlıklarını korumayı amaçlayan bir akıllı minder. İnce ve sade bir tasarıma sahip olan ürün, içindeki alıcıları sayesinde oturuş bozukluklarını algılayarak iOS veya Android uygulaması üzerinden sizi uyarabiliyor. Oturma alışkanlığınızı çözümleyerek size özel gerinme hareketleri tavsiye ediyor, aralıksız uzun süre oturduğunuzda kalkıp mola vermenizi bile öneriyor.

Akıllı Minder: Darma (Fotoğraf)

Nabzınızı ve solunumunuzu da ölçüyor!

Akıllı minderdeki alıcılar ayrıca kalp atışınızı, nefes alma sıklığınızı ve derinliğinizi ölçüp grafik çıkarabiliyor; bu bilgilerden yararlanarak stres düzeyinizi belirleyip size gösterebiliyor. Kısaca, ürün aslında yoğun çalışma temposunda kendinizi fazla zorlamanızı önlemeyi amaç edinmiş.

199 Dolar!

Fiyatı 199 dolar olarak belirlenen ürün Li-ion batarya kullanıyor ve ayda sadece bir kez şarj edilmesi gerekmekte. Ürünün suya, ağırlığa ve eğimli yüzeylere dayanıklılığıyla ilgili bir bilgi bulunmadığını da belirtmek gerek. Yatırım kampanyasının bitmesine daha birkaç hafta olmasına rağmen, geliştiricileri 40 bin dolar olarak belirledikleri yatırım hedefini çoktan geçmiş ve yaklaşık 200 bin dolar toplamış durumda. Ürünün Kickstarter sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Darma bize akıllı ve sağlıklı bir oturma deneyimi sunuyor, daha da önemlisi geleceğe ışık tutuyor. “Akıllı ev” kavramının popüler olacağı gelecekte koltuklar da bu akımdan nasibini alabilir, bu teknolojiyi ev ve ofis koltuklarımızda bütünleşik olarak görebiliriz.

Tanıtım videosu:

Leave a Reply