Gerçek Hobbitler: Homo Floresiensis

Hobbitlerin gerçek orijini tam olarak bilinmemesine rağmen onların Anduin Nehri Vadisi’nin yakınlarında ortaya çıktığı söylenmektedir. Üçüncü Çağ’a doğru Orta Dünya’nın diğer halkları tarafından keşfedilmişler ve küçük halk ile buçukluk gibi isimlerle tanınmışlardır. Üç alt türü bulunan hobbit ırkı, Anduin Vadisi ile Kuyutorman ve Dumanlı Dağlar arasında yaşamaktadır. Büyük bir çoğunluğu,kuzeydeki Shire topraklarına yerleşmiş ve yemek yemek ile pipo otu içmeyi, hayatlarının en önemli parçası haline getirmişlerdir…

hobbitsJ.R.R Tolkien’in 1954 yılında, ünlü üçlemesinin ilk kısmı olan Yüzük Kardeşliği yayınladığında, hobbitler tüm dünyaca bu anlatımla tanınmış oldu. Ancak, Homo sapiens’in Asya’dan Avustralya’yagöçünü inceleyen arkeologlarca 2003 yılında Flores Adası’nda keşfedilen insan kemikleri, Tolkien’in yarattığı bu neşeli ırkın bir benzerinin gerçek olabileceği ihtimalini gündeme getirdi. 2003 yılında bir anda bilim camiasının gündemine oturup ünlü olan Homo floresiensis adlı bu akrabamıza, yaklaşık 1,1 m olan boyu yüzünden hobbit takma ismi verildi ve bilimsel isim olarak Homo hobbitus’u alması için istek gönderildi. İçlerinde tam bir kafatasının da bulunduğu (iskeleti neredeyse tamamlanmış olan LB1 bireyi), dokuz bireye ait iskelet buluntuları başarıyla onarılmış ve bu türün Yaşam Homo_floresiensis_adult_female_-_model_of_head_-_Smithsonian_Museum_of_Natural_History_-_2012-05-17Ağacı’ndaki yerinin bulunması için araştırmalar hemen başlatılmıştı. Yapılan araştırmalar sonucu Homo floresiensis’in –diğer bir deyişle hobbit, Flores Adamı– yaklaşık olarak 94 bin – 13 bin yıl önce aralığında yaşamış olduğunu gösterdi. Aslına bakacak olursanız, burada bu küçük akrabamız için şapka çıkarmamız gerek; çünkü küçük bir beden ve beyin kapasitesi için yaklaşık 80 bin yıl boyunca doğal seçilim mücadelesinde varlığını sürdürebilmiş olması, takdire şayan bir durum. O dönem bilim dünyası, her ne kadar yeni bir türün keşfiyle bir anda heyecanlanmış olsa da çoğu kesim, bu küçük halkın aslında yeni bir tür değil ama başka bir primat türünün (erken dönem Homo cinsi, Australopithecus gibi erken homininler, vs.) varyasyonu olabileceğini savunuyordu. 2007-2010 arası yapılan araştırmalar, Homo floresiensis’in bilek, kol, omuz ve daha birçok uzvunun kemikleri yönünden Ape’lere (maymunsu/insansı) ve Australopithecus gibi erken homininlere, modern insana oranla çok daha yakın olduğunu kanıtlar nitelikteydi. Ortaya atılan birçok bilimsel teori, bu hobbitlerin aslında belirli fizyolojik anormalliklere ve hastalıklara sahip modern insan olduğunu savunuyordu.Bu görüşlerden birine göre keşfedilen hobbitler, mikrosefaliye sahip olan modern insanlardı. Baş ve baş çevresinin yaş ve cinsiyete göre standartların altında olması olarak tanımlanan mikrosefali görüşü, yapılan morfolojik araştırmalar yoluyla büyük oranda çürütülmüştür. Bunun yanı sıra, Flores Adamı’nın endemik kretenizm, cücelik veya Down Sendromu gibi bozukluklara sahip olabileceğini ortaya atan görüşler de bulunmaktadır.

Resim1Başta LB1 bireyi üzerinde olmak üzere yapılan diğer araştırmalar, Homo floresiensis’in, modern insandan tamamen farklı bir tür olduğunu ispatlar nitelikteydi. Bilim insanları, bu gibi araştırmalar yoluyla küçük halkın sırrını çözmek amacıyla yıllarca uğraştı; morfolojik incelemelerin Homo_floresiensisyanı sıra genetik biliminin de yardımına başvurdular. 2006 yılına gelindiğinde, 2003 yılında keşfedilmiş olan diş örneklerinden DNA izolasyonu yapmaya çalıştılar; ama yapılan iki deneme de maalesef matkabın yüksek hızı nedeniyle artan ısının DNA’yı degrade etmesiyle başarısızlıkla sonuçlandı. Her ne kadar bazı araştırmalar sonuçsuz kalsa da, en son bulunan veriler ve yapılan incelemeler, Homo floresiensis’in bizden tamamen ayrı bir bağlamda yeni bir tür olarak, hobbitler olarak yaşamış olduğunu göstermekte. Şu anlık Homo floresiensis’in hobbit olarak adlandırılması için bilim dünyasından bu açıdan kötü bir haber gelmedi; ama hiç beklenmeyen bir yerden sürpriz bir haber bunu değiştirdi: J.R.R. Tolkien’in tüm eserlerinin haklarını elinde bulundurarak mirasını sürdüren Tolkien Estate, hobbit isminin kullanımını yasakladı. Bu nedenle bilim dünyası, resmi olarak hobbit ismini Homo floresiensis için kullanamaz hale geldi. Buna rağmen, yanlışlığı ispatlanıncaya kadar Flores’in küçük adamı bizim ve bilim dünyası için her zaman hobbit olarak kalacaktır.

[box_light]Kaynakça[/box_light]

Homo Floresiensis, Wikipedia

Human Evolution: the Hobbits Were Probably Real

‘Hobbit Humans’ Actually Might Not Have Been Human

Leave a Reply