Ateşli 4×4 SUV Araçlar Yakında Geliyor

Bugün asfalt yoldan çıktıklarını görmediğimiz lüks SUV’ler, Off-road meraklarıları için birer heyacan makineleridir. Yılın bu dönemleri özellikle kış ayları SUV otomobilleri için iple çekilen dönemlerdir.  Yağmurlu, çamurlu ve karlı yollar bu performanslı araçlar için adeta dört gözle beklenen heyecanlardır. Bu hafta, SUV almayı veya yenilemeyi düşünenler için piyasaya çıkması beklenen 10 farklı modeli tanıtacağım.

Jaguar C-X17

jag_c-1

Beklenen fiyat: £32,000                                                                     Çıkış tarihi:2016

Jaguar’ın yeni XE sedanının piyasaya çıkmasıyla birlikte marka, dikkatini üreteceği ilk SUV’sine odaklamış durumda. Geçen yıl Frankfurt Otomobil Fuarı’nda görüntülenen modelin Audi Q5’e rakip olarak 2016 yılında 30 bin pound civarında bir İngiltere fiyatıyla piyasaya sürülmesi planlanıyor.

Skoda Large SUV

skoda_front_b_s_0_0_0

Beklenen fiyat: £25,000                                                                        Çıkış tarihi:2016

Skoda’nın yapımını vaat ettiği yedi koltuklu SUV’si 2016 yılı içinde markanın değer-para felsefesi kapsamında, ürün gamında bir yerlere konulması planlanıyor. Yeni modelin dişli rakipleri Hyundai Santa Fe ve Kia Sorento’ya  pratiklik manasında eş olması, fakat daha düşük bir fiyata satılması bekleniyor. Modelin en üst donanımlı versiyonun İngiltere fiyatının 30 bin pound civarında olması ve Skoda’nın 2018 yılı için belirlediği 1.5 milyon araç satış hedefine yardımcı olması bekleniyor. Maksimum yakıt verimliliği için motor opsiyonları tamamen turbo dört silindirlilerden oluşacak.

Bentley SUV

front_3_4_new_0

Beklenen fiyat: £140,000                                                                         Çıkış tarihi:2016

Bentley’de gelecek aylarda SUV pazarına girmek için ilk girişiminde bulunucak. Tanıtım filmleriyle ön gösterimde markanın seçkin imajı ima edilecek. Henüz isimsiz olan aracın stilinin Continental GT  ve Audi Q7’nin bir birleşimi olması bekleniyor. Araç aynı zamanda Bentley’nin ilk benzin-elektrik modeli olacak, fakat 6.0 litre W12 ve 4.0 çift turbo V8 motorlar yine de ürün gamına eklenmeli. Yeni SUV ‘un piyasaya çıkacağı yeni açıklanmasına rağmen  2,000’nin üzerindeki ön sipariş çoktan alınmış durumda.

AUDİ Q1

ae-audi-q1-df2_0

Beklenen fiyat: £16,000                                                                         Çıkış tarihi: 2016’ın başı

Audi, 2016 yılında yeni giriş seviyesi SUV’sine sahip olacak. Q1 ‘in şekli onun seçkin imajını açıklayacak. Daha çok  A1 baz alınarak geliştirilen model daha büyük bir MQB platformu üzerinden gidecek. Onun hedef kitlesi, pratikliği arzulayan Nissan Juke gibi modeleri daha ayrıcalıklı tarzda isteyenler olacak. Marka, 2020′ ye kadar yeni modellerin sağanak gibi geleceğini ve yeni gelen modellerle birlikte hali hazırdaki ürün gamının 49’dan 60 modele çıkacağını söylüyor. SQ1 ve Q2, Q1 ‘e benzeyerek onun adımlarını takip edecek.

SEAT SUV

seat-suv-frontale-cupra

Beklenen fiyat: £22,000                                                                         Çıkış tarihi: 2016

Seat  Vw Tiguan’a rakip olacak  bir SUV’nun 2016 yılında yola çıkmasını istiyor. Stili Leon’u çağrıştıracak model prestijl vaad ederken derisinin altında VW’in elinden her iş gelen MQB mimarisine sahip olacak. Güç aktarımı ,Leon ürün gamında bugün kullanılanlara benzerken, araç Seat’ın ilk SUV’u olacak ancak kesinlikle son olmayacak. Daha küçük Nissan Juke rakibi bir model ve ateşli Cupra muadili bir model ,her ikisi de seçenekler arasında olacak.

Alfa SUV

alf_suv_cav_small_aav2

Beklenen fiyat: £30,000                                                                         Çıkış tarihi: 2016

Alfa 2016 yılında tamamiyle yeni SUV’u ile yeniden piyasada aktif olacak. Alfa yeni modelle birlikte birlikte azalan satışları canlandırmayı umuyor. BMW X3 rakibi araç, yeni benzin ve dizel motorlara sahip olacak, Alfa’nın turbo bir V6 teminiyle birlikte araç göründüğü kadar iyi gidecek. Sonunda hızlı bir Alfa geliyor diyebiliriz.

 

Mazda CX-3

mazda_cx3_front_1

Beklenen fiyat: £12,000                                                                        Çıkış tarihi: 2015 ortası

Mazda kısaboylu ve şişman küçük SUV’si hakkında dedikodular çıkardı. İddaya göre iki süper mini araç gelecek yıl FordEcosport’un yerini alacak şekilde görevlendirilecekler. Yeni CX-3, Mazda’nın yeni SkyActiv teknolojisine sahip olacak. 1.5 litrelik benzinli ve dizel seçenekler arasında.

Volvo XC 90

08-volvo-xc90_0

Beklenen fiyat: £45,875                                                                      Çıkış tarihi: 2015 sonbahar

İkinci jenerasyon XC-90 tamamiyle yeni bir araba olarak karşımıza çıkıyor. Eski versiyona göre daha hafif , daha sağlam, daha güvenli ve tüm bunlara ek olarak daha büyük ve modern bir iç dizayn, daha verimli yeni motorlara sahip. Önden çekişli model ve 390 beygirlik Plug-in-hibrit seçenekler arasında.

Mercedes GLE Coupe

14c304_39

Beklenen fiyat: £50,000                                                                        Çıkış tarihi: 2015 ortası

X6’nın biraz geç kalan rakibi olarak tasarlanan model yakında piyasaya aniden dalarak, Mercedes ML’in yerine geçecek. Fakat daha uzun, daha geniş ve daha alçak olacak. Sonuçta sportif  sürüş hissi sunan ve 500 beygirin üzerinde bir AMG modeli bekleniyor.

 

Maserati Levante

65336-a-mas

Beklenen fiyat: £50,000                                                                          Çıkış tarihi: 2015 ortası

Maserati’nin ilk SUV deneyiminin, markanın en çok satanı olması bekleniyor. Levante karakteristik olarak beygir gücü 247-345 arasında değişen bir V6 dizel motora ve çift turbolu V6 benzinli motora sahip olacak. Modelin amiral gemisinde  552 beygirlik bir V8 görev alacak.

[box_light]Kaynak[/box_light]

Auto Express

Leave a Reply

3 comments

  1. Zafer

    Yeni modelleri kisa ve öz olarak ve çok iyi bir şekilde özetlemişsiniz. Çok faydali buldum. Elinize sağlık.

  2. Cahit Yiğit Başbuğ

    SUV’ler hakkında bilgi almak için çok yararlı bir yazı olmuş. Yazıda anlattığınız Mazda CX-3 gibi uygun fiyatlı SUV’lerden birkaç örnek daha görmek isterdim. Kaleminize sağlık.

  3. tenzile

    4×4 ve bu konsepte araç düşünenler için güzel bir tanıtım olmuş bizde düşünüyoruz tşk.