Bundan tam 35 yıl önce ilk olarak, Stars Wars bizleri düşünce  gücü ile  nesneleri hareket ettirebilme gerçeği ile tanıştırdı. Bizlere yalnızca bilim kurgudan ibaret gibi görünen bu fikir son birkaç yılda önemli gelişme kaydetti. Başlık şeklinde bir kulaklıktan oluşan  Emotiv isimli son teknoloji harikası cihaz sayesinde artık düşünce  gücünü kullanarak elektronik cihazları kontrol etmek ve nesneleri harekete geçirebilmek mümkün.

Emotiv kullanan jedi kıyafeti giymiş bir çocuk resimde görünen tüpün içerisinde topu düşünce gücü ile yukarı doğru harekete geçiriyor.

Emotiv kullanan jedi kıyafeti giymiş bir çocuk resimde görünen tüpün içerisindeki  topu düşünce gücü ile yukarı doğru harekete geçiriyor.

Emotiv Nasıl Çalışır ?

Başımıza yerleştirmiş olduğumuz Emotiv EEG cihazı beyin taraması yaparak gereken sinyalleri algılıyor. Gönderdiğimiz beyin dalgaları cihazın ara yüzüne kaydedilerek, kullanılabilir verilere çevriliyor  ve bu sayede o anda zihnimizden geçen duygu ve düşünceler tespit ediliyor. Emotiv, elektronik cihazlar ile arasındaki bağlantıyı wireless ve bluetooth yardımıyla sağlıyor. Ayrıca Emotiv ile okurken, izlerken ve hayal ederken beyin haritanızı görebilmeniz mümkün. Böylece o anda beyninizin hangi kısımlarının aktif olduğunu bilgisayar ekranında görebiliyorsunuz.

Düşünüyorum, öyleyse yapabilirim.

Emotiv  Hayatımızı Nasıl Kolaylaştırıyor ?

Düşünce gücüne bağlı olarak çalışan bu teknoloji harikası cihazın en önemli görevi ise çeşitli fizyolojik ve psikolojik rahatsızlıkları olan kişilerin hayatını kolaylaştırıyor olması. Özellikle panik atak, uyku bozukluğu ve ADHD (hiperaktivite) sorunu yaşayan kişilerin zihinlerini yatıştırma özelliğine sahip bir cihazdır. Ayrıca, Emotiv ile boyundan aşağısı felçli olan  kişi bir  DJ gibi müziğin ritmini değiştirip ya da uzaktan kumandalı bir oyuncak arabayı harekete geçirebiliyor.

Avusturalya Royal Otomotiv Klüb’ü tarafından yürütülen bir araştırma sırasında daha güvenli bir sürüş ortamı oluşturabilmek amacı ile sürücülere Emotiv cihazı dağıtılmıştır. Araştırma sonucuna göre; Emotiv, dikkati dağılmış sürücünün beyninden gönderilen sinyalleri algılayarak, kişinin zihnini sakinleştirmiş ve bunun sonucunda sürücü kontrolü kaybetmek yerine aracı yavaş bir şekilde yoldan çıkmadan durdurabilmiştir.

Bilgisayar ekranında beyin haritanızı gösteren Emotiv

Bilgisayar ekranında beyin haritanızı gösteren Emotiv

 Emotiv özel yaşam için tehdit oluşturuyor mu ?

Bilim adamlarına göre Emotiv’in yarattığı en büyük tehdit cihazı kullanan kişinin haberi bile olmadan kişinin her türlü özel bilgilerine erişebilecek kapasitede bir teknoloji olması. Emotiv’in yarattığı nöro – bilişşel geri bildirim akışı nedeni ile kişi o an özel bilgilerinin alındığının dahi bilincine varamayabilir. Sonuç olarak, geri bildirim ile elde edilen EEG sinyalleri ile kişinin herhangi bir zihinsel sorunu olup olmadığını öğrenebilmenin yanında  banka kartı numarasının ele geçirilebilmesi de mümkün bir hal almaktadır.

Emotive  cihazına sahip olmanın bedeli nedir ?

Emotiv müşterilerine iki farklı sürüm ile hizmet vermektedir. Bunlardan biri olan EPOC,  299 dolar olup kullanıcılarına SDK yazılımını kullanarak kendi uygulamalarını yaratabilme imkanı sağlamaktadır.Diğeri ürün olan EEG cihazının fiyatı 750 dolar olup EPOC cihazının yapabildiklerine ek olarak EEG’den elde edilen verilerle araştırma yapabilme olanağı sağlamaktadır.

 

Kaynaklar

Homepage

 

Leave a Reply