Bir oyun serisi, eğer spor temalı değilse, başarıyı yakalamak için nelere sahip olmalıdır? Güzel bir ambiyans, etkileyici müzikler, doyurucu grafikler, oturmuş oyun mekanikleri ya da doğru konu seçimleri. Mesela tarih, politika, mitoloji ve savaş temaları her zaman oyunların kurtarıcıları olmuştur. Kötü grafiklere veya karmaşık oyun mekaniklerine sahip olmasından yakınsak bile bazı oyunlar, işledikleri temalar sayesinde geçer not almayı başarmıştır. Tabii bir de işin diğer yüzü var. Başarılı bir oyun serisi olmanın gerektirdiği tüm unsurları bünyesinde barındıranlar. Ben ve benim gibi birçok oyunsever için bu başarılı serilerin başında hiç şüphesiz Assassin’s Creed gelir. Nedeniyse son derece açık. Her yıl bir oyun çıkarmayı kendine görev edinmiş olan yapımcılar, serinin tüm oyunlarında tarihsel olayları, karakterlerin kişisel hesaplaşmalarını, türlü entrikaları son derece başarılı şekilde işlediler şu ana kadar. Zaman zaman hikayede ya da oynanışta irili ufaklı sıkıntılar baş gösterse bile bir sonraki oyunda sorunlar giderilip tekrar bildiğimiz kalite sunulmuştur oyunculara. Gelelim serinin kasım ayında çıkması planlanan son oyununa.1

2007 yılından bu yana bizimle olan serinin sekizinci üyesi olacak olan oyunumuzun adı tam olarak Assassin’s Creed: Rogue. Oyunun yapım aşamasındaki ismi AC: Comet olarak sızmış olsa da sonradan isim değişikliğine uğrayarak AC: Rogue olmuştur. Hikayemiz 1751 yılında geçiyor. Serinin iki önceki oyun olan Black Flag’ de bildiğiniz üzere “Korsanların Altın Çağı” işleniyor, takvimler ise 1715’ i gösteriyordu. Peki neden bu durumdan bahsediyoruz? Aradaki kısa zaman dilimi ve AC: Rogue’ un de bir denizcilik teması işleyeceğini göz önünde bulundurursak iki oyun arasında doğal bir bağ söz konusu. Tabii ki bu durumu oyun çıktığında daha net olarak görebileceğiz.

3

Detaylardan bahsetmek gerekirse, bu oyundaki karakterimizin adı Shay Patric Cormac ve onu tüm serinin en ilginç ana karakteri yapan şeyse şu ki Cormac bir suikastçi değil. Evet, tüm seri boyunca ilk defa suikastçi olmayan bir karakter yöneteceğiz. Peki o zaman ne olacak bu oyunda? Bu defa Tapınakçı değil Suikastçi avına çıkacak ve ilk defa karşı saflarda yer almış olacağız. Hikayenin başlangıcı ise şu şekilde olacak: Bir suikastçi olan Cormac, kötü giden bir operasyonda Suikastçiler Birliği tarafından ihanete uğrayacak ve o andan sonra yapımcıların deyimiyle “Suikastçi Avcısı” Cormac olacaktır. Daha önce de belirttiğim gibi oyunda denizcilik teması hakim ve AC: Rogue yine Black Flag gibi çoğunlukla denizlerde geçecek ama bu sefer tropik adalar, okyanuslar yerine Kuzey Amerika’ da buzulların arasında olacağız. Ayrıca daha önceki oyunlarda olduğu gibi bu oyunda da bir ünlü şehir var: New York.

Peki karaya ayak basmadığımız zamanlarda neler yapıyor olacağız? Gemi yolculukları sırasında genellikle suikastçi korsanların saldırılarıyla uğraşacağız ve sağ salim kurtulmaya çabalayacağız. Bunun için ise Black Flag’ e nazaran daha gelişmiş silahlarımız olacak. Gemide, denize yanan variller bırakabilecek ve ilkel, makineli tüfekler kullanabilecekken; bireysel dövüşlerde Cormac’ in kendine has bir tüfeği olacak ve bu tüfek sayesinde zehirli cephaneler gibi düşmanı etkisiz hale getirebilecek şeylerden faydalanacağız. Bunun yanı sıra seriyle özdeşleşen Hidden Blade’ imiz hala bizimle ve ona çeşitli kılıçlar, bıçaklar, bombalar eşlik ediyor.

2

Tabii ki AC oyunlarının bir diğer önemli unsuruysa Eagle Vision’ dır. Bu özellik sayesinde düşmanları belirleyip etkili saldırılar yapılabilir ve bu açıdan da son derece faydalıdır. AC: Rogue’ da bu özellik bir adım daha geliştirilmiş doğru bir karar olarak ve saklanan, pusu kuran suikastçileri gösteren bi hal almış. Peki bunun doğru bir karar olmasının sebebi nedir? Daha önceki oyunlarda sıradan düşmanları avlarken ve peşimizde kimse yokken her şey lehimizdeydi ama artık hem av hem de avcı durumundayız ki bu da beraberinde bazı ek ihtiyaçlar getiriyor oyunun devam edebilmesi adına. Bu ek ihtiyaçların da başında “çok abartılmamış olmak koşuluyla” geliştirilmiş bir Eagle Vision geliyor.

Oyunun ne kadar başarılı olacağı konusunda şu an bir öngörüde bulunmak zor ama umut veren bir görüntüsü var. En azından yeni bir AC: III travması yaşamayacağız diye umuyorum. Son olarak belirtmek gerekirse, AC: Rogue 11 Kasım tarihinde sevenleriyle buluşacak. Windows, PS3 ve Xbox 360 için çıkacak olan oyun eski nesil konsollara çıkan son AC oyunu olacak.

Leave a Reply