Oyun tarihinde birçok başarılı seri vardır. Örnek vermek gerekirse futbol türünde PES ve FIFA; strateji alanında Battle For Middle Earth, Total War ; Tps (3. Şahıs nişan alma oyunu ) tarzında Mafia, God Of War, Assassin’ s Creed; Fps (1. Şahıs nişan alma oyunu) türünde ise Battlefield, Counter Strike akla ilk gelen örneklerdir ama daha ilk oyun oynamaya başladığım zamanlardan bu yana benim favorim hep Call of Duty serisi olmuştur. Nedeni ise sanırım serinin genelde işlemeyi tercih ettiği vurucu senaryo ve oynanışta ki doygunluktur.

Tabii ki C.O.D. serisi de diğer serilerin çoğunun yaptığı hataya düşerek, tutan senaryo en iyi senaryodur, risk almaya gerek yok dedi zamanla ve doğal olarak oyunlar artık kendini tekrarlamaya başladı. Hatta öyle bir noktaya gelindi ki oyunun başlangıcının hemen ardından oyunun devamında neler yaşanacağını kolaylıkla tahmin edebilir durumdaydı oyuncular. Bu yüzden serinin en büyük rakibi olan Battlefield eline geçen fırsatı değerlendirerek bu yarışta kendini öne geçirecek adımları attı.

yanBu noktadan sonra C.O.D. yapımcılarının sağlam adımlar atması ve artık “o riski” alması gerektiği gerçeği daha net bir biçimde gün yüzüne çıktı. Özetle ya yeni bir şeyler deneyeceklerdi ya da Battlefield’ a mağlup olmuş bir şekilde seriyi sonlandıracaklardı. Yapımcılar mantıklı olan seçeneği seçerek kaptırdıkları tahtlarını almak için bir hamle yapmaya karar verdiler. Bu hamlenin adı “Call Of Duty: Advanced Warfare” olacaktı ve gelecekte (2054) geçecekti ama artık önemli olan zaman, isim ya da oynanış değil hikayeydi bu seri için. 4 Kasım 2014’ te bizlerle buluştu oyun ve oyunu eline alan herkesin düşündüğü tek bir şey vardı “acaba bu sefer başarabildiler mi?”

Dürüst olmak gerekirse oyun ortalarına kadar hayal kırıklığı yaşadığımı söyleyebilirim. Çünkü hikaye yine aynı şekilde ilerliyordu ama ne olduysa o zaman oldu. Bir anda hikayede ters köşeler yaşanmaya başladı. Spoiler vermemek adına hikayeye dair önemli hiçbir noktaya dokunmamaya özen göstererek söylemek gerekirse bu sefer iyinin, kötünün ve kuklanın kim olduğu biraz daha bulanık önceki oyunlara nazaran.

Tam bu noktada belirtmem gereken şey şu ki, oyunda ki kötü adamı yapımcılar sağ olsun(!) oyun çıkmadan önce öğrendik. Promosyon yapmak adına en büyük spoilerı direkt yapımcılardan aldık. Çoğumuzun bildiği üzere bu oyunda kötü adamı ünlü oyuncu Kevin Spacey canlandırıyor ve bunu kullanarak satışı arttırma çabası her ne kadar doğal görülse de hoş olup olmadığı büyük bir tartışma konusu. Advanced Warfare’ da tek ünlü oyuncu Spacey değil, Troy Baker’ da başka bir başrolü (Jack Mitchell) canlandırıyor.

yan2Oyunun bize sunduklarından bahsetmek gerekirse, eğere Crysis serisini oynamışsanız ya da biraz aşinalığınız varsa Advanced Warfare biraz daha kolay alışabileceğiniz bir oynanışa sahip. Nedeni ise Crysis’ te sahip olduğumuz exo suit’ e ( bu zırhı giyen askeri fiziksel kuvvet olarak normal insan sınırlarının üzerine çıkaran bir donanım) benzer bir kostümümüz var ve bu kostüm sayesinde serbest düşüşlerimizi kontrol edebiliyor, ağır nesneleri itip çekebiliyor, daha az hasar alıp daha fazla hasar verebiliyoruz. Tek destekçimiz exo suit mi? Kesinlikle hayır. Böylesine ileri teknoloji ürünü bir zırha sahip bir askerin tabiî ki teçhizatı da kuvvetli olmalıdır. Tam da bu sebepten ötürü çevrede ki tüm düşmanları işaretleyen, EMP görevi (elektronik cihazları bir süreliğine devre dışı bırakan) gören ve atıldığında en yakın rakibi tespit edip, kendiliğinden direkt olarak onun üstüne giden ileri teknoloji el bombalarımız; şarjörde bulunan mermi sayısını, atış modunu holografik olarak yansıtan silahlarımız var.

yan3
Peki bu denli ileri teknoloji oyundaki gerçekçilik hissini bozuyor mu? Bu noktada yapımcıların büyük bir başarısı söz konusu. Çünkü hayal dünyası ile gerçek olabilme ihtimali arasında ki dengeyi büyük ustalıkla tutturabilmişler. Tabii ki eğer bir 2. Dünya Savaşı tutkunuysanız bu oyundan pek bir şey beklememenizi öneririm ama eğer biraz yeniliğe açıksanız güzel bir deneyim yaşamanız da yakın ihtimal.

Oyunla ilgili değinmemiz gereken negatif tek şey sanırım oyunun son sahnesi. Oyun boyu ardı kesilmeyen yüksek aksiyona nazaran sönük bir final olmuş gibi. Yine de oyunun geneli göz önünde bulundurulursa, o kadar kusur kadı kızında da bulunur diyerek konuyu kapatmak en doğrusu olur sanırım. Advanced Warfare PS3, PS4, Xbox 360, Xbox One ve Windows için 4 Kasım 2014’ te sevenleriyle buluştu.

Leave a Reply