TÜBİTAK’ta Yücel Altunbaşak Devri Sona Erdi

TÜBİTAK’ta Yücel Altunbaşak dönemi 10 Nisan 2015 Cuma günü sona erdi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık “Ne istifa ne görevden alma, karşılıklı mutabakatla görevden ayrılma olarak açıklayabiliriz.” ifadelerine yer verdi. Yücel Altunbaşak Ağustos 2011’den beri bu görevi üstleniyordu. Yeni bir başkan atanıncaya kadar görevi vekâleten Prof. Dr. Mehmet Çelik üstlendi.

Yücel Hoca’nın ayrılışının bizim için önemi de şüphesiz yakın zamanda, yoğun programının içinde bize röportaj için ayırdığı zamandı. Sorduğumuz sorulara oldukça net cevaplar vererek GazeteBilkent ekibine çok bilgilendirici bir röportaj vermişti, pek röportaj yapmayı seven biri olmadığını da belirtmem gerekir bu arada.

 

20141114_151958

Yücel Altunbaşak ve GazeteBilkent ekibi

 

Yücel Altunbaşak Döneminde TÜBİTAK

Her ne kadar eski TÜBİTAK Başkanı Namık Kemal Pak ile yaptığımız röportajda, bilim-teknik ve bilim-çocuk dergilerinin içeriğinin çok zayıfladığı yönünde eleştiriler alsak da, onun döneminde verilen desteklerin ve burslarında fazlasıyla arttığını söyleyebiliriz. Akademik, kamu, sanayi ve özellikle girişimcilik alanında, verdiği röportajda da fazlasıyla bu noktaya dikkat çekmişti, dikkate değer burslar ve destekler sağladı. Akademik alanda lisans, lisansüstü, doktora sonrası ve yabancılara yönelik olmak üzere burs programları açtı. Son dönemde özellikle temel bilimlere teşvik için güzel burslar açıldı. Yani özetle Yücel Altunbaşak dönemi destekler ve burslar üzerineydi denilebilir.

tubitak-baskani-yucel-altunbasak-gorevinden-ayrildi,LMuYmqXAikOZk8gwy64fjQ

 

Son dönemde eski TÜBİTAK başkanı Namık Kemal Pak ve görevinden ayrılan Yücel Altunbaşak röportajlarımızı dikkate alırsak, bu aralar TÜBİTAK ile ilişkilerimizin iyi olduğu aşikâr. GazeteBilkent okurları kendilerini yeni atanacak başkan ile yapılacak bir röportaja hazırlasalar iyi olur gibi gözüküyor.

   

Leave a Reply