Opel-Corsa-2015-03Üretildiği sene olan 1982 yılından bu yana Opel Corsa, B segmenti araçlar arasında çok tercih edilen ve satılan araçlarından biri olmuştur. Opel Corsa 1982 yılında “A” kasası ile başladığı serüvenine,1993 yılında “B” kasa (Corsa bu kasa ile popüler hale gelmiştir), 2000 yılında “C” kasa ve son olarak 2006 yılında günümüze kadar olan süreçte “D” kasası ile sevenlerine hitap etmiştir. Son olarak da Opel Corsa “E” kasa, 2015 yılında alıcısıyla buluşmaya hazırlanıyor.

Ön, arka ve iç tasarımın tümüyle yenilenmiş olan Corsa E, motor kaputuna ve omuzlarına eklenen detaylarla Corsa D’ye göre daha güçlü bir dış görünüşe sahip. Opel, konsept arabası Monza ile başlattığı tasarıma, bu alanda daha da modernleşme sağlayabilmek amacıyla Adam modelinde başlattığı bu anlayışı Corsa E kasada da sürdürmüş. Burnu eskisine göre biraz uzayan Corsa’nın ön ızgarası da biraz aşağıya çekilerek, kasaya daha modern ve günümüz teknolojisine dönük bir görüntü sağlanmak istenmiştir. Gündüz farlarında led kullanılan ve bi-zenon far seçeneği eklenen Corsa E’nin, arka farları ise abisi Astra J kasasında kalmış gibi ve ne yazık ki hiçbir yenilik göstermiyor.

Dış tasarım tanıtımı için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

4Opel dış dizaynındaki değişikliklerin yanı sıra Corsa E’nin iç dizaynındaki değişiklikleriyle de günümüz teknolojisini yakalamak istemiş, bu uğurda da Corsa E’ye 7 inçlik dokunmatik bir bilgi ekranı yerleştirmiş ve Opel’in multimedya sistemlerinde kullandığı IntelliLink yüklemiştir. Bu sayede akıllı telefonunuzu aracınıza rahatlıkla tanıtabilir ve yenilen direksiyon üzerindeki multimedya tuşlarıyla sesli komutlar vererek telefonunuzu seyir halindeyken rahatlıkla kullanabilirisiniz. Bu dokunmatik ekranla Siri Eyes Free, Navigasyon için BringGo, internet radyosu ve podcast’ler için Stitcher ve TuneIn gibi pek çok uygulama kullanılabiliyor. Corsa E’nin iç yenilikleri bununla da sınırlı kalmıyor, yenilenen yol bilgisayarında Opel o alışılagelmiş turuncu fon ve yazılarını kullanmayarak, hem aracı hem sürücüyü daha renkli bir moda sokuyor. Sürücü bilgi ekranı sayesinde park sensörünün ön ve arkada üçer yön olmak üzere toplamda altı yön için görüntülü ve sesli olarak uyarı vermesi, sürücüye aracı park ederken kolaylık sağlıyor.3

5Opel, Corsa E segmentindeki  Ford Fieasta, Renault  Clio ve Volkswagen Polo gibi çok tercih edilen araçlara karşı elini kuvvetlendirmek amacıyla mevcut bulunan 1.2 litre 85 beygir ve 1.4 litre 100 beygirlik benzinli motorlarının yanına üç silindirli 1.0 115 Beygir Turbo Ecotec motoruda seçenekleri arasına katıyor. Bu 3 silindirli yeni ecotec motoru ile Corsa E en sessiz ve sarsıntısız olma vaadi veriyor. Ayrıca Opel, yeni Corsa’da 6 ileri manüel şanzıman kullanılacağı müjdesini veriyor. Otomatik  için ise bir net bir açıklama olmamakla beraber, çift kavramalı 7 ileri yeni bir otomatik şanzıman kullanılacağı dedikodular arasında.

Opel Corsa E,  ilk görüşte çoğu Corsa severler için bir düş kırıklığı olsa da bu durumun 2006 yılından bu yana gözümüzün alıştığı Corsa D’den kaynaklandığını ve zamanla Corsa E’ye alışacağımızı, hatta onu Corsa D’den daha çok seveceğimizi düşünüyorum. 2015 yılında piyasadaki yerini alacak bu aracın, yeni sahiplerine şimdiden hayırlı olmasını dilerim.

 

Leave a Reply