GazeteBilkent413 Ağustos 2015 tarihinde ABD’nin New York kentinde gerçekleşen Samsung Unpacked etkinliği ile Samsung yeni amiral gemisi Galaxy Note 5’i kullanıcıların beğenisine sundu. Gün geçtikçe devleşen akıllı telefon furyasının önde gelen liderlerinden olan firma, Galaxy Note 5 in yanında daha önceden Galaxy S6 Edge olarak piyasaya tanıttığı modeli biraz daha geliştirerek Galaxy S6 Edge Plus’ı da piyasaya tanıttı. Küçük boyutlardaki akıllı telefonun daha büyük bir ekrana sahip olması amaçlanan bu yeni modelde sene içinde tanıtalan Galaxy S6’ya yeni eklenen özellikleri ile piyasaya tanıltıldı.

Tasarım olarak selefinden çok Galaxy S6’ya benzeyen Galaxy Note 5, 5.7 inç büyüklüğünde Quad HD çözünürlüklü Super AMOLED ekranı ile kullanıcıyı selamlıyor. 171 gram ağırlığında olan akıllı telefon selefine göre 0.06mm daha ince bir kasaya sahip. Kasayı küçültüp ekranı büyültmeyi amaçlayan firmanın bu modelinde de ilerleme kaydettiğini %76,62 ekranın kasaya oranından görebiliyoruz. Kavisli ve yuvarlak yapıya sahip metal bir kasa ile korunan telefonun üst kısmında SIM Kart girişi, alt kısmında ise hoparlör ve microUSB girişi bulunuyor. Arka yüzeyinin bu kavisli yapısı bu büyük telefon tek elle daha rahat kontrol edilip, işlem yapılma olanağı sağlıyor. Corning Gorilla Glass 4 ile koruduğu 2560×1440 piksel çözünürlüklü ekranını kontrast,renk parlaklık ve bakış açıları bakımından kullanıcıya en iyiyi vaat eden Samsung, 64bit 8 çekirdekli 14nm olan kuvvetli işlemci Exynos 7420 ile gücüne güç katıyor. Bu sayede hızlı bir şekilde işlem yaparken aynı zamanda sıcaklığını koruyup, batarya ömrünü de en uygun şekilde kullanıyor. Samsung Galaxy Note 5’in genellikle çoklu işlemlerde kullanılacağını gözeterek kullanıcının herhangi bir hız GazeteBilkent3aksaması ile karşılaşmaması için daha önceki modellerinde kullanmadığı 4GB RAM kullanıyor. Daha hassas daha kesin bir şekilde öne çıkan S-Pen, birçok işlemin birlikte yapılmasını kolaylaştırmak için tasarlanmış. S-Pen bu yeni modelde otomatik fırlatma özlelliğine sahip, bu sayede seleflerinde olduğu gibi kullanıcı kalemi yuvasından çekerek almak zorunda değil.  Selefinde kullanılan 3.220mAh’lık bataryanın aksine 3.000mAh’lık bir batarya kullanılmış. Bu bataryanın yeni yazılımla daha verimli olması için ise iki güç tasarrufu modu kullanılan akıllı telefon, Qi ve PMA standartlarında kablosuz şarjı da desteklemektedir. Telefonda kamera olarak 4K Ultra HD video kaydı yapabilen 16 MP optik imaj sabitleyebilen bir kamera kullanılmış. Bunların dışında, kartlarınızı telefonunuza yükleyip kullanmanıza olanak veren Samsung Pay uygulamasında lansmanda tanıtılanlar arasında.

Galaxy Note 4 göre daha kuvvetli donanım ve yeni tasarım özellikleriyle kullanıcıya sunulan Galaxy Note 5 dikkate değer bir amiral gemisi. Hafıza artırma seçeneği bulunmayan telefondan 32GB ve 64GB olan iki tercihin iyi değerlendirilmesi gerekiyor. Türkiye de çeşitli GSM operatörleri tarafından satışa sunulacak bu yeni modelleri 21 Ağustos 2015 tarihinden itibaren internet üzerinde ön satış ile 28 Ağustos tarihinden itibaren de belirli mağazalarından ulaşılabilir. Yeni kullanıcılarına iyi ve güzel günlerde kullanmalarını dilerim.

https://www.youtube.com/watch?v=CppgLnNM1PE

https://www.youtube.com/watch?v=_Q-p-zkydLQ

Leave a Reply