Yeni Maxwell Mimarili Nvidia Ekran Kartları

geforce-gtx-maxwell-nvcom-header      Geçtiğimiz ayın sonlarına doğru Nvidia yeni Maxwell mikro mimarili ekran kartlarını gün yüzüne çıkardı. Her yaştan oyun severin sabırsızlıkla beklediği bu yeni Maxwell mimarisine sahip GPU’lu ekran kartlarının hedefi daha az güç tüketimi ve daha fazla performans. Bu sayede yeni yongalar hem mobil kullanıcılar için hem de masaüstü bilgisayar kullanıcıları için bir devrim niteliğinde. Nvidia’nın GTX750 Ti’ den sonra GTX900 serisinde GTX970 ve GTX980 modellerinde görüyoruz.Nvidia, Maxwell teknolojisine sahip olan ekran kartları, önceki nesle göre iki kata kadar daha yüksek watt başına performans oranına sahip. Yenilenen veri organizasyonu ve gelişmiş zamanlayıcısı sayesinde Maxwell GPU’lar CUDA çekirdeği başına +%40 performans vaat ediyor. Maxwell teknolojisinin en üst seviyesindeki , yani GeForce GTX 980’e güç veren GPU’da 5,2 milyar transistör, GeForce GTX 780′de kullanılan GK104 GPU‘ya oranla iki kat daha yüksek performans, 2048 CUDA çekirdeği, 16 geometri ünitesi, 128 kaplama ünitesi ve 256-bit GDDR5 bellek bellek arayüzü bulunuyor.  Bir süper bilgisayarın grafik işlemcisinin 20 Teraflopluk iş yapmasını göz önüne alırsak, GTX980 ekran kartının 5 Teraflopluk işlemci gücü GTX980’in normal bilgisayarlarda kullanmak için ne kadar performanslı bir grafik işlemciye sahip olduğunu görüyoruz.GTX-980-ve-GTX-970

Üzerindeki  iki adet 6 PIN PCI Express güç girişi ile daha az güç tüketimi sözüne sadık kalan GTX980, ayrıca üzerinde bir adet HDMI 2.0 portu, 3 adet DisplayPort 1.2 portu ve 1 adet de Dual Link DVI portu bulunan yeni Maxwell yongalı bu ekran kartları aynı zamanda 4K oyun deneyimi ve 1080p çözünürlüklü bir monitöre de 4K çözünürlüğü DSR (Dinamik Süper Çözünürlük) teknolojisi ile kullanıcıya sunuyor.

mfaa-nvidiaGerçek zamanlı grafik işlemcilerdeki sorunlardan biri olan gerçek aydınlatma ve dinamik sahnelerdeki yansımalar ile aydınlatmaları taklit etme grafik işlemciye fazlasıyla yük bindiren bir durum. Yeni Maxwell yongası ile Nvidia’nın GameWorks bünyesine eklenen VXGI, dünyanın en gelişmiş oyun grafikleri kütüphanesi, ile yeni oyunlarda kullanıcılar zengin, doğal aydınlatma ve gerçekçilikle donanmış dinamik ortamlarla karşılaşabilecekler. Performans alanındaki gücünü kanıtlamak isteyen Nvidia’nın oyunseverlere sunduğu bir başka özellik ise MFAA (Multi Frame Anti-Aliasing). Bu kenar yumuşatma teknolojisi, grafik açısından yoğun olan oyunları yüksek ayarlarda daha iyi FPS değerlerinde oyuna olanak sağlıyor. Ayrıca bu özellikte Maxwell yongasının bir önceki Kepler yongasına göre iki kat daha fazla performans artışı sağlamasının önde gelen destekçilerinden.

Yeni Maxwell yongasıyla grafik işlemciler konusunda büyük ve sağlam adımlar ile ileryen Nvidia, oyunseverlere keyif ve gerçeklik dolu yeni bir dünya sunuyor.

feature-multi-frame-anti-aliasing

Multi Frame Anti Aliasing

Multi Frame Anti Aliasing

Voxel Global Illumination

 

dsr-teknolojisi-nvidia

Leave a Reply