Gelecek Güneş ve Rüzgar Enerjisinde

Finlandiya’nın Lappeenranta Teknoloji Üniversitesi’nde yapılan yeni bir araştırmaya göre tamamen yenilenebilir enerjiye dayalı bir enerji üretim sisteminin oluşturulması yakın bir gelecekte ekonomik olarak mümkün. 10 yıl içinde güneş ve rüzgar enerjisi Asya için en ucuz enerji üretim kaynakları arasında olacak.

Lappeenranta Teknoloji Üniversitesi’nde yapılan araştırmayla 5-10 yıl içinde Kuzey Doğu Asya’da, ve özellikle Çin’de, tamamen yenilenebilir enerji sistemlerine geçmek bölgenin fazlasıyla yararına olacak. Neo-Karbon Enerji – sözü geçen araştırmayı gerçekleştiren takımın da içinde bulunduğu – projesine göre güneşten elde edilen elektrik enerjisinin maliyeti 2025-2030 yılları civarında yarı yarıya düşecek.

energynortheastasia

2014’ün sonunda tamamlanan araştırmada çalışan Güneş Enerjisi Ekonomisi Profesörü Christian Breyer Asya enerji piyasasında güneş ve rüzgar enerjisinin 10 yıl içinde maliyeti en düşük enerji üretim sistemleri arasında bulunacak olmasının sebebinin Asya’nın coğrafi koşulları olduğunu belirtiyor.

Ekonomik uygulanabilirlik yenilenebilir enerji sistemlerine geçişteki engellerin en büyüğü. Yapılacak yatırımın geri dönüş hızı yatırımcıları ve devletleri çekincede bırakan en önemli etken. Ancak bu çalışma güneş ve rüzgar enerjisinin 5-10 yıl içinde uygulanabilir olduğunu gösteriyor.

Araştırmanın varsaydığı önemli değişkenlerden biri ise enerji üretim kapasitesinin artış hızı. Kapasitenin her ikiye katlanışında maliyet de %20 oranında düşecek. Bu sonuç, her ne kadar fazlasıyla kârlı gözükmese de, devletlerin ve yatırımcıların yenilenebilir enerji sistemlerine olan bakışını değiştirecek gibi gözüküyor. Hele ki maliyetin azalma oranı göz önünde bulundurulduğunda yatırımı erken yapan devlet ve/veya kişiler daha kârlı çıkacak. Bu çekişme fikrinin varlığı bile yenilenebilir enerji sistemlerinin daha yaygın olarak kullanılmasını isteyen kişileri heyecanlandırmalı.

Buna benzer yenilenebilir enerji simülasyonları daha önce yapılmamıştı. Neo-Karbon Enerji projesi benzer sistemlerin Finlandiya’da da uygulanabilirliğini araştırmak üzere çalışmalarına devam edecek.

Makaleyi okumak için:
North-East Asian Super Grid: Renewable Energy Mix and Economics

[box_light]Kaynaklar[/box_light]
Lappeenranta Teknoloji Üniversitesi
Science Daily

Leave a Reply