24 Saatte Kaç Kişinin Umutlarını Yeşertebilirsiniz ?

Dünyada yapılmış olan her şey umutla yapılmıştır.

                                                                           Martin Luther King, Jr.

Ev inşa etmek için banka kredisi aldığınızı düşünelim. Krediyi evi inşa ederken harcadık, evin bir odasını kiraya vermeden yapılan harcamadan tasarruf etmek imkansız, değil mi? Artık imkansız değil. 3 boyutlu yazıcılarla evinizi inşa ettikten sonra 3 boyutlu yazıcıyı ömrü bitene kadar kullanabilir, satabilir ve aynı zamanda evinizi çok daha ucuza inşa etmiş olabilirsiniz!

Contour Crafting ismiyle anılan teknolojiyle bir gün içinde 230 metre karelik bir evin inşası artık hayal değil.

Güney Kaliforniya Üniversitesi(GKÜ) profesörü Behrokh Khoshnevis tarafından keşfedilen bu 3 boyutlu yazıcı zaman zaman teknoloji forumlarında gözümüze ilişenlerden bir hayli büyük. İki katlı ev inşa edebilen yazıcı yaklaşık 10 metre yüksekliğinde – bu sayı planlanan kat sayısına göre artmakta – , genişliği ise arazi koşullarına göre değiştirilmekte.

Teknolojinin bir hayli kullanışlı olduğunu söyleyen Behrokh Khoshnevis gecekondu mahallelerindeki insanlar için yaşam alanı yaratmada kullanılabileceğini belirtiyor. Khoshnevis ayrıca NASA’nın da bu teknolojiyi – ya da en azından prensibi – Ay ya da Mars’ta insanlar için yaşam alanlarının, laboratuvarların ve yolların inşası için kullanabileceği görüşünde.

Bir gün içinde bu boyutlarda bir ev inşa edebilen Contour Crafting, gecekondu mahalleleri ya da doğal afetler nedeniyle yıkılan alanlar için ideal. Kısa sürede karşılanması gereken hane ihtiyaçlarına kolaylıkla cevap vereceği düşünülen Contour Crafting teknolojisinin önemli özelliklerinden birisi de bilgisayar kontrollü robotlar tarafından yapılması. Robotlarla inşa çok daha ucuz, hızlı, güçlü, güvenli ve çok daha doğa dostu.

Üretimdeki makineleşmeden dem vuran Khoshnevis, inşaat sektörünün bu yönden fazlasıyla geri olduğu görüşünde. Neredeyse etrafımızdaki her şeyin otomasyonla üretildiğini vurgulayan Khoshnevis sadece binaların bu kategoriye giremediklerini belirtiyor. Bugünkü inşaat yöntemleri pahalı ve kullanılan kaynakları ziyan etmekte; ayrıca yılda 10.000 ölümle inşaat işçileri, maden ve tarım işçilerinin ölüm oranını aşıyor. Khoshnevis’e göre Contour Crafting tüm bu eksileri epeyce azaltabilecek kapasitede. Ayrıca mimari açıdan önceleri görülmemiş esneklik de sağlayacağı artılar arasında.

3 boyutlu yazıcılar bilgisayar programlarına bağlı oldukları için kişisel beklentiler ve istekler doğrultusunda evin dış görünüşü de içi kadar eşsiz olabilir. Robotların tekrar tekrar programlanabilir olmasıyla mimari açıdan büyük anlamda esneklik sağlayan sistem, 3 boyutlu uzayda mümkün olan birçok şekli yaratabilir yetide. Eve ihtiyaç duyan insanların yardımına koştuktan sonra onlara bir de istedikleri evi verebilmenin yaratacağı çift taraflı mutluluğu hayal bile edemiyorum.

Aşağıdaki videodan Contour Crafting’in çalışma prensibini temel anlamıyla gözlemleyebilirsiniz.

Khoshnevis otomasyonun – üretim sektöründe olduğu gibi – inşaat sektöründe işsizliğe sebep olacağı görüşüne katılmadığını belirtiyor. Tersine daha güvenli iş ortamının yaratılması sonucu yaşlı ve kadınların bu sektöre daha çok katılabileceği görüşünde.

Khoshnevis, Daily Trojan’a – GKÜ öğrenci gazetesi – verdiği bir röportajda bir şirket kurup teknolojiyi halkın kullanımına açmayı ve 3 boyutlu yazıcıyı sahada kullanmayı hedeflediğini söylüyor.

Sonuç olarak, Khoshnevis Contour Crafting’in inşaat sektörünü kökten değiştireceği inancında, her açıdan daha iyi bir alternatifiyle.

Daha temiz ve adil bir dünya için üretilen her fikre kapınızın ve zihninizin açık olması dileğiyle.

[box_light]Kaynaklar[/box_light]

Contour Crafting
NDTV Gadgets
The Whole House Machine

Leave a Reply