New York, Bugün

New York, Bugün

Acil eylem talepleri üzerine iklim değişikliğine dikkat çekmek için  birçok ülkede protestolar, yürüyüşler ve eğlenceli etkinliklerle başladı.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon ve Leonardo DiCaprio

BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon ve Leonardo DiCaprio

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Temsilcisi olarak atanan Hollywood’un ünlü aktörü Leonardo Di Caprio eylemlerde ön sıralarda yer aldı. BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon küresel iklim değişikliğine dikkat çekmek ve meydan okumak için starların mükemmel bir araç olduğunu dile getirdi.

Protestolar Avrupa’da devam ederken bugün binlerce insan Sydney’de sokaklara döküldü. Şiddetli kuraklıklar, orman yangınları ve fırtınalarla karşı karşıya olan Avustralya’da protestocular sera gazı emisyonlarının azaltılması talebiyle Sydney sokaklarındaydı.

Sydney'den bir görüntü.

Sydney’den bir görüntü.

Türkiye’de de protestocular iklim değişikliğine dikkat çekmek için sokaklardaydı.  Küresel Eylem Grubu (KEG)  ‘’ İklimi Değil, Sistemi Değiştir’’ sloganıyla İstiklal Caddesi’nde yürüyüş gerçekleştirdi. LGBT grubunun da destek verdiği yürüyüş renkli görüntülere sahne oldu. Galatasaray Meydanı’nda yapılan basın açıklamasıyla eylem sona erdi.

''İklimi Değil Sistemi Değiştir''

”İklimi Değil, Sistemi Değiştir”

 

2009 yılında Kopenhag’ta yapılan ve başarısız olan iklim konferansından bu yana Salı günü yapılacak olan ilk toplantıya New York’taki merkez binası ev sahipliği yapacak. Toplantıya devlet başkanları katılacak. 23 Eylül’de Manhattan sokaklarında Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’un çağrısıyla dünya liderlerinin, iş adamlarının, çevrecilerin ve birçok ünlünün de iklim değişikliklerini görüşmek için katılacağı bir buluşma gerçekleştirilecek.

İklim Zirvesi boyuca protestoların Afganistan, Belçika, Hindistan, Filipinler ve İngiltere’de dahil olmak üzere yaklaşık 161 ülkede gerçekleşmesi bekleniyor.

720x405-ClimateChange2

 

Kaynak :BBC News

Leave a Reply