Ebola salgınını önlemek ve direncini kırmak amacıyla başlatılan Batı Afrika Ülkesi olan Sierra Leone’de üç günlük sokağa çıkma yasağı sona erdi.

Sierra Leone'dan bir kare.

Sierra Leone’dan bir kare.

Yapılan açıklamaya göre uygulama başarıyla tamamlandı. Üç günlük tecrit dönemi boyunca yaklaşık 30 bin sağlık görevlisi ev ev dolaşarak hastalıkları tespit etti ve temizlik maddeleri dağıttı. Kontrol sırasında tutulan anketlere göre bir milyondan fazla hanede 130’dan fazla yeni vaka olduğu ortaya çıktı.

Bir doktor hastaya müdahale ederken. - Sierra Leone

Bir doktor hastaya müdahale ederken. – Sierra Leone

Gine ve Liberya’daki salgınlardan sonra 580’den fazla ölü sayısıyla 6 milyon nüfusa sahip olan Sierra Leone bugüne kadar eboladan en çok etkilenen ülkelerden biri oldu. Ebola nedeniyle Afrika’da 2.800’den fazla kişinin hayatını kaybettiği tahmin ediliyor.
Birleşmiş Milletler, ‘’Salgın uluslararası bir endişe haline gelmelidir, dünyanın sağlığı için acil durum kararı alınmalıdır.’’ şeklinde bir açıklamada bulundu. Perşembe günü toplanan BM Güvenlik Konseyi salgını ‘’Uluslararası barış ve güvenliğe tehdit’’ olarak nitelendirdi. Oy birliğiyle alınan karara göre ebola için daha çok kaynak ayrılması kararına varıldı.

Sierra Leone / Başkent Freetown

Sierra Leone / Başkent Freetown

Sokağa çıkma yasağı boyunca doktorlar ve kamuoyu arasındaki bağın zedeleneceğine inanan çevreler hükümetin tecrit kararını yanlış bir yöntem olarak değerlendirdi. Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü uygulamayı sert biçimde eleştirerek, ailelerin olası vaka durumlarını saklayabileceklerini ve hastalığın daha fazla yayılabileceğini savundu.

 

Dünya biyolojik bir savaş veriyor, eğer salgınla mücadele hızlandırılmazsa Kasım ayına kadar 20.000’den fazla insan ebolaya yakalanabilir. – Dünya Sağlık Örgütü

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre başta Sierra Leone, Gine ve Liberya olmak üzere Mart ayından bu yana Batı Afrika’da en az 5.800 kişiye ebola teşhisi konuldu. Sırf Sierra Leone’de 584 kişi hayatını kaybetti. Pazar günü itibariyle Monrovia’da 150 yataklı  yeni bir ebola tedavi merkezi açıldı. Ebola teşhisi konulan her 100 hastadan 70’inin kurtarılamadığı yapılan açıklamalar arasındaydı.

İngiltere ebola ile mücadeleye yardım için seferber oldu, yaklaşık 160 NHS (Ulusal Sağlık Hizmeti) çalışanı yardım için gönüllü olduklarını açıklayarak Batı Afrika’da göreve başladı. Ayrıca Almanya da ebola ile mücadele için gönüllü aramaya başladığını duyurdu. Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, ilk çağrının Alman ordusu içerisindeki uzman gönüllülere yapılacağı bilgisini verdi.

_77763976_77680864


BBC’den Ebola İçin Özel Yayın
BBC Dünya Servisi Batı Afrika’da ebola salgını hakkında son haberleri içeren özel bir program başlatıyor.
İlk yayını 22 Eylül Pazartesi günü oldu programın hafta içi her gün devam edecektir.


[box_light]Kaynak[/box_light]
BBC News
NBC News
Cl Health News

Leave a Reply