İnternet üzerinde bilgisayarlara gerçekleştirilen saldırılar artık eş zamanlı olarak izlenebiliyor.

Red Hack, Anonymous gibi gruplar hepimizde bir şeyler çağrıştırıyor bu dönemlerde. Bunun sebebi siber saldırıların Türkiye’de ve dünyada giderek yaygınlaşması ve günlük hayatın bir parçası haline gelmesi. HoneyMap adlı site sayesinde tüm bu trafiği canlı canlı izleme olanağına sahip oluyoruz. Site, bir dünya haritası ve harita üzerinde gerçekleşen saldırıları eş zamanlı olarak gösteren kırmızı noktalardan oluşuyor.  Harita üzerindeki sarı noktalar da gelen saldırıları kaydetmeye yarayan sistemleri gösteriyor. Sayfanın altındaki panelde ise tüm bu saldırıları saniye saniye tüm ayrıntılarıyla görebiliyorsunuz.  Birbirlerini karşılıklı çökertmeye çalışan bilgisayarların savaşını izlemek zaman zaman keyifli bir hal alabiliyor.

Tabii ki HoneyMap tüm saldırılara erişme gibi bir olanağa sahip değil. Bilgilerini ancak saldırıları izlemek üzere dünya çapında sahip olduğu üyelerinden edinebiliyor.  Herhangi bir saldırı söz konusu olduğunda HoneyMap grupları bunu bildiriyorlar. Eğer grup dünya genelinde bir bilgi erişimine sahipse, bunu temsilen de olsa gösterme şansına erişiyorlar.

Şunu da belirtmekte yarar var, HoneyMap ağının bazı üyeleri haritaya bildirimde bulunmadığından Avrupa’daki saldırılar diğer yerlere nazaran daha çokmuş gibi duruyor. Yani, bu harita herhangi bir istatistik oluşturmak için pek güvenilir bir kaynak değil.

İlgilenenler için sitenin linki:

http://map.honeycloud.net/

İyi seyirler.

 

Leave a Reply