Saniyede Bir Trilyon Kare!

Işığın hareketini görüntüleyebilen bir kamera geliştirdi. 

Massachusetts Institute of Technology’den (MIT) bilimadamları, kameranın saniyede bir trilyon kare görüntü kaydedebildiğini açıkladı.

Halihazırda kullanılan en gelişmiş kamera, saniyede bir milyon kare kaydedebiliyordu.

Kameranın çok hızlı süreçleri anlamak için kullanılabileceğini söyleyen bilimadamları, kamerayı ışık titreşimlerinden verileri okumak için kullanılan “ışın tüpü” adlı cihazı geliştirerek ortaya çıkardıklarını belirtti.

Kamera, her seferinde ince bir yatay çizgi tarayan geleneksel katot ışınlı televizyon tüplerindekine benzer bir biçimde çalışıyor ve her bir görüntü, sadece bir tarama çizgisine denk düştüğünden tek bir kare için yüzlerce taramanın yapılması gerekiyor.

Bilimadamları, nesnenin farklı bir tarama çizgisini kaydetmek için aynalarla kameranın görüş alanını değiştirip her bir çekimi tekrarlayarak bu süreci sağlamayı başardılar.

Hareketli bir resim yaratmak amacıyla sahneyi aydınlatmak için saniyenin 13 milyarda birinde patlayan lazer sinyal kullanan bilimadamları, bu sinyallerin ışığın hareketini kaydedebilen ışın tüpünü harekete geçirdiğini söyledi. Her bir sinyalin birbirinin eşi olması için lazer ve kamera, senkronize edildiğinde tarama çizgileri bir araya getiriliyor ve aynı anda çekilmiş gibi görünüyorlar. Ancak kameranın bir saniye süren süreci göstermek için yeterli sayıda kare çekmesi yaklaşık bir saat sürüyor.

Konuya ilişkin videoyu buradan izleyebilirsiniz, iyi seyirler:

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=EtsXgODHMWk&noredirect=1

Kaynak: veteknoloji.com

Leave a Reply