Piller Artık Birkaç Dakikada Şarj Olacak

Saatler süren şarj süreleri geçmişte kalacağa benziyor, çok yakında “anında” şarj olan pillerle tanışabiliriz.
Nanoteknolojideki son gelişmeler, pillerin şarj olma süresini birkaç dakikaya düşürebilir.

ABD Enerji Bakanlığı’nın Argonne Ulusal Laboratuvarı’ndaki bir takım tarafından geliştirilen yeni teknoloji, pilin yarı kapasitesine 30 saniyede ulaşmasını sağlıyor. Titanyum dioksit nanotüplerin kullanımı pilin kapasitesinin zamanla birlikte artmasına neden oluyor.

Laboratuar grubu, titanyum dioksit nantüplerin “pil devrettikçe farklı evrelere geçebildiğini” farketmiş. Bunun anlamı, yapıların enerji akışını güçlendirecek şekilde hizalamaları.

Argonne kimyageri Jeff Chamberlain, bu davranışın bir madde için hiç alışılmadık bir şey olduğunu söylüyor ve şunları ekliyor: “Bilimsel açıdan çok ilginç olan nano düzeyde evre geçişleri görüyoruz. Bu ise, bu maddeleri daha derin bir düzeyde anladığımızda elektrikli enerji depolama sistemlerinde kullanılan maddelerin sırlarını açığa çıkaracağımız anlamına geliyor.”

Argonne’da titanyum dioksit nanotüpler ve lityum iyon pillerle yapılan testlerde nanotüp kullanımıyla sadece pilin şarj olma süresinin geliştirilmediği, pillerin güvenilirliğinin ve sağlamlığının da arttığının tespit edildiği belirtiliyor.

Leave a Reply