Her yere yayılan güvenlik kameralarıyla Büyük Birader’in hayata giderek daha fazla nüfuz ettiğini düşünenlerin, başlarının üzerinde uçacak korkutucu robotlara hazırlıklı olmasında fayda var.

Aeryon Scout adı verilen uçan robotlar, suçluları takip sistemi ve toplumun izlenmesi anlamında dünyanın en gelişmiş istihbarat sistemiyle donatıldı ve kullanım açısından çok pratik olması nedeniyle ileride güvenlik kameralarının yerini alması bekleniyor.
Kullanıcı, robotun dokunmatik ekrana sahip kumandası üzerinden Google Maps aracılığıyla bir nokta belirliyor ve robot saatte 48 kilometre hızla söz konusu buraya uçuyor. Robot daha sonra gerçek zamanlı olarak iPhone aktarılabilen yüksek kalitede video çekimini gerçekleştiriyor.

Yerden 152 metre yükseğe çıkabilen ve 300 metre mesafeden zum yapabilen robot, bu sayede farkedilmeden rahatça casusluk yapabiliyor. Dört pervanesi, robotun uçarken sessiz olmasını sağlayacak özelliği sahip.

Elde ettiği görüntüler ister bir bilgisayar isterse iPhone olsun herhangi bir elektronik cihaza aktarabiliyor. Scout ve dizüstü bilgisayar benzeri kontrol paneli, bir çantaya sığabiliyor ve bu da rahatça açılabilmesini ve gizlenerek taşınabilmesini sağlıyor.
En önemli özelliklerinden biri, kameranın kendini ayarlaması. Yani robot belli bir hızda uçtuğu sırada bile kamera hedefe kilitlenebiliyor.

Kanada merkezli Aeryon şirketinin 50 bin dolarlık robotun ABD’ye girişi için girişimler başlattığı, istihbarat kurumlarının da robotla yakından ilgilendiği belirtiliyor.
Daha detaylı bilgi için:

Homepage

Leave a Reply