Adsız

Arp Süngeri

Montrey Körfezi Akvaryum Araştırma Enstitüsü’ndeki araştırmacılar tarafından, California sahili açıklarında ‘‘Arp Süngeri’’ adı verilen yeni bir sünger türü bulundu. Arp süngeri, yaklaşık 37 metredir. Kendisini denize rizoid adı verilen köklerle tutturur. Arp süngerinin her biri dikey olarak duran dallarını besleyen 1 ila 6 arasında değişen pompası vardır. Bu dalların her birinin ucunda topçuk olarak adlandırılan kısımlar bulunmaktadır.

Arp süngeri, topçuklar

Arp süngeri, topçuklar

Arp süngeri, çoğu süngerin yaptığı gibi suyu süzerek bakteriler ve başka tek hücreli canlılarla beslenmemektedir. Onlar kabuklu deniz hayvanlarıyla beslenmektedirler. Bu da gösteriyor ki; arp süngerleri et yiyen bir sünger çeşididir. Arp süngerlerinin üzerinde bulunan dikenli teller, kancalar ve sivri alanlar kolaylıkla avlanması için özel gelişmiş yapılardır. Avını bütün olarak sindiren bu canlı, dallarının üzerinde bulunan dikenler aracılığıyla onu (avını) küçük parçacıklara ayırır.

Şekilde karenin içine alınarak gösterilen topçuklar, arp süngerlerinin üremesinde önemli rol oynamaktadır. Çünkü topçuklar içi sperm dolu kesecikler olarak bilinmektedirler. Bu keseciklerin içinde bulunan spermler suya gönderilirler ve etraftaki diğer arp süngerlerini döllerler. Arp süngerinin dallarının orta kısmı (topçuk),  yumurtalar içinde bir büyüme bölgesi olmuştur ve onun bu yapısı denizde dolaşan spermleri rahatlıkla yakalayacak şekilde gelişmiştir.

 

Kaynaklar: Nature, Bilim ve Teknik, OlayHaber, Bilim Köşesi

 

 

 

 

Leave a Reply