Nesli Tükenmekte Olan Canlılar: Saz Kedisi

 kedi sazWWF- Türkiye Doğa Koleji ve Orman Su İşleri 7. Bölge Müdürlüğü tarafından ortak olarak yürütülen ‘‘Saz Kedisinin İzinde’’ Projesi iki yıldan beri başarıyla sürdürülüyor. Adana’ da bulunan Akyatan Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’nda gerçekleştirilen en son sayımlara göre 71 saz kedisinin yaşadığı tespit edilmiştir.

Bu projenin ilginç bir diğer özelliği ise fotokapan ve videokapan teknolojilerinden yararlanılarak Türkiye’ de bir türle ilgili olarak yapılan ilk popülasyon (nüfus) çalışması olmasıdır. Bu teknolojiler sayesinde saz kedisinin alan kullanımı hakkında bilgi edinilebiliyor ve aynı zamanda türün popülasyonunda görülen değişimler sonucunda nesli tükenmekte olan bu canlıları korumak için alınılabilecek önlemleri artırabiliyoruz.

Soyu tehlike altındaki saz kedilerini biraz daha yakından tanımak için bu canlıların özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz: Sazlık kedisi olarak bilinen bu tür uzun bacaklı kedilerdendir. Boyu yaklaşık olarak 50-75 cm arasında değişiklik göstermekteyken, kuyruk boyu yaklaşık olarak 25-29 cm arasında değişmektedir. Vücudunun rengi ise resimlerde görüldüğü üzere kum grisi ya da sarımsı kahverengi olarak ifade edilebilir. Açık vücut renginin aksine kuyruğunun üzerinde koyu renkli halkalar bulunmaktadır ve kuyruğunun uç kısmı tamamen siyah renktedir. Ayrıca kulak uçlarında bir tutam kıl bulunmaktadır. Saz kedileri genellikle ormanlık alanlar, sulak alanlar ve ıslak yeşil alanlar gibi yerlerde yaşarlar. Fakat bazı popülasyonlar diğerlerinin aksine kuru ortamlarda da yaşamlarını sürdürebilmektedir. Diğer kedilerden belki de en farklı ve en ilginç özelliği saz kedilerinin yavrulama sayısı olabilir. Çünkü bu canlı türü çok fazla sayıda yavru vermezler. Türkiye’nin Ege, Akdeniz, İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerinde bu canlılara rastlayabiliriz. Nesli tükenmekte olan saz kedilerinin hayatta kalmasını biraz daha zorlaştıran etkenlerden; yaşama ve beslenme alanlarının daralması, avcılık ve tarlalardan gelen zararlı maddeleri içeren sular onların yaşamını tehdit etmeyi sürdürmektedir.

 

Kaynakça:

Bilim ve Teknik, Ntvmsnbc.com

Leave a Reply