Cep telefonu operatörü Vodafone yine ilginç fikirlerle karşımıza çıkmaya devam ediyor. University College London araştırmacısı Dr. Kenneth Tong’un önderliğinde sürdürülen Booster Brolly adlı ilginç proje haziran ortalarında medyaya ve ilgiliere sunuldu. Görüntü olarak, ister yağmurdan ister güneşten korunmak için kullandığımız normal bir şemsiyeden pek de farkı olmayan bu şemsiyenin mahareti büyük gibi duruyor.

Bu şemsiye, üzerinde yer alan özel anten tertibatı sayesinde 1 metre alan içerisindeki diğer telefonlardan güç alarak telefonun çekim kalitesini çok daha iyi boyutlara taşıyabiliyor. Her ne kadar gelişen teknoloji ile birlikte telefon çekmemesi gibi bir problem çok fazla yaşanmasa da, arama kalitemizin yükselmesi yönünden gayet güzel bir uygulama gibi görünüyor.

Buna ek olarak ilginç şemsiyemiz, üzerinde yer alan esnek güneş panelleri sayesinde güneş enerjisini toplayarak şemsiyenin sapında bulunan pile enerji aktarımı yapabiliyor. Bu pil ise beklide gün içerisinde en çok ihtiyaç duyduğumuz şarj problemi için mükemmel bir çözüm barındırıyor. Tek yapmanız gereken telefonunuzu veya diğer elektronik cihazlarınızı şemsiye sapı üzerinde yer alan USB yuvasına bağlamak. Yani artık güneş enerjisi kullanarak telefonlarımızı şarj etmek bir hayalden ibaret değil. Üstelik bu kadar marifetli bir şemsiye sadece 900 gram ağırlığında. Hafiflettiği yüke oranla çok fazla yük taşımanızı da gerektirmiyor.

Ürün ilk sınavını yine İngiltere’de düzenlenen Isle of Wight Festivali kapsamında verecek ve katılımcıları hem yağmurdan ve güneşten koruma görevini üstlenecek, hem de yukarıda bahsettiğim özellikleri test edilecek. Eğer testlerden geçmeyi başarabilirse seri üretime geçilmesi kararlaştırılıyor. Şu andaki genel bakış ise, eğer ürün seri üretime geçerse, bu ürünün çok sevileceği ve yararlı bulunacağı yönünde.

Daha fazla bilgi için:

Meet Dr Kenneth Tong: The brains behind the Vodafone Booster Brolly

Leave a Reply