Uzaktaki yakınlarımızla iletişim kurmamızın birçok yolu var. Ancak bu yollar sadece gözümüze ve kulağımıza hitap ediyor. Uzaktaki ailemizi ya da arkadaşlarımızı görebiliyor, duyabiliyor ama onlara dokunamıyoruz. İnsanların dokunma, sarılma ve hissetme isteğine Japon robotik dünyasından bir çözüm geldi: “Hugvie”

Osaka Üniversitesi’nden Hiroshi Ishiguro tarafından geliştirilen “Hugvie” hemen hemen insan şeklindeki bir yastık. Farklı renkleri bulunan bu yastığın üzerinde telefonunuzu konuşma süresince yerleştirebileceğiniz bir cep var. Siz telefonunuzu bu cebe yerleştirdikten sonra Hugvie’nin sensörleri ve mikro-denetleyicisi devreye giriyor ve size eşsiz bir konuşma ortamı sağlıyor. Mikro-denetleyici tarafından kontrol edilen Hugvie konuşan insanın sesindeki duyguları titreşimler aracılığıyla fiziksel bir forma dönüştürüyor. Sensörler yardımıyla kalp atış hızını kontrol ederek duyduğunuz sesin frekansını ve tonunu ayarlayabiliyor. Ayrıca karşınızdaki insan Hugvie’ye sarıldığında siz de bunu hissedebiliyorsunuz. Böylelikle telefon konuşmanız daha gerçekçi ve keyifli bir hal alıyor.

Halen geliştirilmeye çalışan bu yastıkların fiyatının 60$ civarında olması beklenmekte. Hugvie yastıklar,  bugünlerde Vstone Robot Merkezi’nde gösterime sunuluyor. Hugvie ile daha yakından tanışmak için tanıtım videosunu izleyebilirsiniz: http://www.youtube.com/watch?v=nJXkL7bcQR0

Leave a Reply