Siber korsanlar Internet Explorer ve Safari’den sonra Google Chrome’un da güvenlik duvarlarını aşmayı başardı. Chrome bugüne kadar güvenlik duvarı kırılmamış tek internet tarayıcısıydı.

CanSecWest Güvenlik konferansı kapsamında interneti daha güvenli bir hale getirmek amacıyla düzenlenen Pwn2Own siber korsanlık yarışması bu sene 7 Mart’ta Kanada’da gerçekleştirildi. Geçen sene, Explorer ve Safari’nin güvenlik duvarlarını aşmayı başaran siber korsanlar, Chrome’a karşı başarısız olmuştu. Ancak bu sene yarışmaya katılan Fransız Vupen grubu Chrome’un duvarlarını yıkmayı başardı.

Chrome şimdiye kadar siber saldırılardan SandBox güvenlik sistemi sayesinde kurtuluyordu. Vupen grubu ise Chorme’un yalnızca kod sistemini değil SandBox sistemini de deşifre ederek tarayıcının duvarlarını aşmayı başardı ve Google’ın verdiği 60 bin dolarlık ödülün sahibi oldu.

Google Chrome’un güvenlik ekibi ise daha iyi sistemlerin geliştirilmesi için Chrome’un güvenlik duvarının aşılmasının gerekli olduğunu belirten bir açıklama yaptı. Ekip, aynı zamanda daha iyi bir güvenlik sistemi geliştirmek için çalışmalara başladıklarını kaydetti.

Leave a Reply