Yakın zamanda, Türkiye gazetesinde, zemzem suyunun mucizesinin bilimsel araştırmalarla kanıtlandığına yönelik bir yazı yayınlandı. Araştırmaya göre, zemzem suyu çan sesiyle kararıp, Kuran sesiyle berraklaşıyor. Türkiye gazetesi, araştırmayı şu şekilde aktarmış:

 

[box_light]

Araştırmalara göre, zemzem ilk çıktığı yerdeki sıcaklığı 37 derece. Ne niyetle içilirse o derde deva olan ve 66 adı bulunan Zemzem suyu, sesler karşısında farklı şekillere dönüşüyor. Bunu ispatlayan ise Japon bilim adamı Dr. Masura Emoto. Zemzem kristallerini ilk defa mikroskop ortamında inceleyen Dr. Emoto, suyu değişik ses frekanslarına maruz bıraktı. Suyun moleküler (kristal) düzeninin değişen frekanslara göre farklılaştığını gören Japon bilim adamı, zemzemin çan sesinde kristallerinin karardığını, Kur’an-ı kerim ve ezan sesinde ise parlaklaştığını ve netleştiğini belirledi.

TRT, cennetten geldiğine inanılan zemzem suyunu belgesel yaptı. Çekimler sırasında uzun yıllardır zemzem suyu ve kristalleri üzerinde araştırma yürüten Müslüman olmayan bilim adamları kaynağın sırlarına mazhar oldu. Alman bilim adamı Dr. Knut Pfeiffer, onlardan biri. Ren Nehrinin suyundan içen kişinin enerjisinin azaldığını belirleyen Dr. Pfeiffer, sular üzerine araştırma yaparken tesadüf eseri bir miktar zemzem bulur. Müslümanların çok önem verdiği ve birbirine içmesi için hediye ettiği bu su üzerine deneyler yapar. Deney sonrasında kişinin zemzem suyundan içtikten 35 dakika sonra rahatladığını ispatlar. Araştırmasını derinleştirince şaşırtıcı bir gerçekle karşılaşır. Zemzemin mayalama özelliği bulunduğunu, bir bardağının bir kova şebeke suyunu temizlediğini, bu özelliğiyle bile enerji ve şifa kaynağı olduğunu tespit eden Pfeiffer, “Su her şart atlında değişmiyor ama değiştiriyor” [/box_light]

Ancak, zemzem suyu üzerine araştırma yaptığı iddia edilen Dr. Emoto’nun, bu tür bir bilimsel araştırmaya imza atacak yeterli bilimsel temeli yok. Kendisi, uluslarası ilişkiler lisansına sahip bir alternatif tıp uzmanı. Emoto’nun mesleği dahi araştırmasının niteliğini ortaya koyar nitelikte.

Zemzem ile ilgili araştırma yaptığı iddia edilen Dr. Knut Pfeiffer’in makalesi ScienceDirect, PubMed, ISI, SpringerLink gibi önde gelen makale sitelerinin hiçbirinde bulunmamış. Kendisinin böyle bir araştırma yaptığına dair en ufak bir bilgi dahi yok. Dahiliye uzmanı ve fizyoterapist olan Pfeiffer’in böyle bir araştırma yapması durumunda bile akıllarda şüpheler oluşmaya devam ediyor. Kimya ya da biyokimya eğitimi olmayan birinin, içtiği su sayesinde “35 dakika” sonra, rahatladığını iddia etmesi de oldukça şaşırtıcı.Kaldı ki, arsenik gibi kimyasal içerikleri bulunan bir içeceğin, beyinde bazı bölgeleri aktive ya da inaktive etmesinin mucizevi nasıl bir özelliği olabilir? Zemzem suyunun rahatlatıcı bir etkisi olsa dahi, bunun ne derece sağlıklı olduğunu tartışmalı bir konu olacaktır.

Pfeiffer’in aynı zamanda, 1 bardak zemzem suyu ile bir kova şebeke suyunu temizlediği iddia ediliyor. Sıvıların difüzyon özelliğinden kaynaklı olarak, şebeke suyu içerisinde insan için tehdit oluşturabilecek kimyasal bileşiklerin, yine sıvı bir maddeyle tamamen ortadan kaldırılması ve şebeke suyunun şifalı hale getirilmesi bilimsel olarak pek mümkün görünmüyor. Kaldı ki, zemzem suyunun kendisi bile toksik materyaller taşımaktadır.

2005 yılında İngilizce Besin Standartları Ajansı’ın yaptığı bir araştırmaya göre, Suudi Arabistan’dan getirilen kaçak zemzem suları içerisinde normal limitin 3 katı oranda (0.0.1mg/L) arsenik bulunduğu tespit edildi. Dünya Sağlık Örgütü’nün ortaya koyduğu başka bir araştırma ile zemzemin sağlık limitinden 3 kat fazla (50mg/L) miktarda nitrat bulundurduğu ortaya kondu. Daha sonra bazı dindar kesimler, kutsal sularına nitrat ve arsenik katılarak kendilerine komplo uygulandığını iddia ettiler. Ancak 2011 yılında BBC kendi yaptığı su analizi araştırmaları sonunda zemzem suyunun gerçekten de ciddi oradan arsenik ve nitrat taşıdığı ortaya çıktı. Yani, zemzem suyunun herhangi bir suyu temizlemekten ziyade zehirlemesi ihtimali çok daha yüksek.

Umarız, zemzem üzerine mucizevi açıklamalarda bulunanlar da bu bilimsel gerçeklerin farkında olmayı başarılarlar.

Kaynak: Evrim Ağacı, WHO

 

 

Leave a Reply

5 comments

 1. Büşra

  Kuşkusuz biz her şeyi bir ölçüye göre yarattık. kamer suresi 49 Allah’ın yasasında değişme olmaz.Teşekkür ederim aydınlatıcı yazınız için.

 2. burhan

  su analizini çok sağlam bir yer yapmış, bbc :) umarım buda göz önünde bulundurulur

 3. adem özmen

  https://www.youtube.com/watch?v=YZjAfJH4NBE
  dr. knut pfeiffer kendi ile yapılan bir programda zem zem suyu hakkında söyledikleri videoda yer alıyor.tğrkiye gazetesinin yazısı gayet doğrudur.

 4. İrem Abul

  “Umarız, zemzem üzerine mucizevi açıklamalarda bulunanlar da bu bilimsel gerçeklerin farkında olmayı başarılarlar.” denmiş. Umarız denmiş ya hani, tam olarak siz kimsiniz? GB Bilim – Teknoloji birimi mi, yoksa yalnızca Alican Başdemir mi?

 5. Ali Yılmaz

  KAYNAK EVRİM AĞACI İMİŞ. SENİN SÖYLEDİKLERİNİN DOĞRU OLDUĞUNU NEREDEN BİLELİM. HASILI KÖTÜ NİYETLE YAZILMIŞ BİR YAZI. DİNLE ALAKALI OLMAYAN BU İNSANLAR DİNİMİZİN BİRİCİ SIRASINDA OLMAYAN DÜNYANIN EN GÜZEL SUYU ZEMZEMİ NİYE BÖYLE KAFAYA TAKMIŞ Kİ. O ADAMLARA ŞUNU DİYORUM: ALLAH VAR, AHİRET VAR. İNANMAZSAN KENDİ PROBLEMİN. BAŞINA GELİNCE GÖRÜRSÜN. ALLAH İNSANLARI ÖZGÜR BIRAKMIŞ.