Hazırladığınız çilekli mus daha tatlı ve daha lezzetli olsun ister misiniz? Cevabınız evetse bilim insanlarına kulak verin ve daha fazla meyve ya da şeker eklemek yerine beyaz tabakta servis etmeyi deneyin.

İngiliz ve İspanyol araştırmacıların yeni çalışmaları tabak renginin yiyeceklerin tatlarının algılanmasını etkilediğini gösterdi. Bilim insanları ve market piyasası mensupları zaten uzun zamandır rengin algıyı etkilediğini biliyorlardı. Tabak renginin yiyeceği algılama şeklimizi nasıl değiştirdiğini test etmek için küçük porsiyonlardaki çilekli musları beyaz ve siyah renklerde iki tabağa koyup 53 gönüllü katılımcının her iki tabaktaki musların tatlılık oranını, aroma yoğunluğunu, kalitesini ve aynı zamanda ne kadar beğendiklerini değerlendirmelerini istendi.

Katılımcıların ağırlıklı değerlendirmeleri beyaz tabakta sunulan musları daha çok beğenmelerinin yanısıra daha tatlı ve daha kaliteli oldukları yönünde. Ancak katılımcıların bu değerlendirmelerine rağmen beyaz ve siyah kategorilerinin arasındaki farkın şans faktörünün üstünde olmadığı belirtiliyor.

Betina Piqueras-Fiszman’ ın başkanlığındaki araştırmacılar ayrıca tabak şeklin etkisini de kare, üçgen ve yuvarlak tabaklar kullanarak test ettiler. Ama bu faktör musların tadının algılanmasında bir değişikliğe neden olmadı.

Araştırmacılar Food Quality and the Preferences adlı dergide yayınladıkları çalışmada çilekli musun daha açık bir arkaplanda daha koyu bir arkaplana göre daha yoğun algılanabileceğini ve bu durumun görsel ilüzyonlardan kaynaklanıyor olabileceğini belirttiler.

 

Leave a Reply