Rus uzay aracı Soyuz, Uluslararası Uzay İstasyonu’na başarıyla kenetlendi.

Bilindiği gibi bir ABD’li astronot ve iki Rus kozmonot taşıyan Soyuz, geçtiğimiz Pazartesi günü Kazakistan’daki Baykonur Uzay Üssü’nden fırlatılmıştı. Bu Rus aracı aynı zamanda Ağustos ayında kargo taşıyan bir uzay aracının kalkışın hemen ardından çakılmasından sonra fırlatılan ilk insanlı mekik olmasıyla da biliniyor.

Rus yetkililerin Türkiye saatiyle 07:24’te Uluslararası Uzay İstasyonu’na başarıyla kenetlendiğini belirttikleri Soyuz, ABD’nin mekik programına son vermesinin ardından, Uluslararası Uzay İstasyonu’na gitmenin tek yolu oldu. Amerikalı astronot Dan Burbank ile Rus kozmonotlar Anton Şikaplerov ve Anatoli İvanişin’in bulundukları mekik, istasyonun kapısını açıp ekibe katıldı. Ekibin mevcut üyelerinden Amerikalı Mike Fossum, Japon Satoşi Furukava ve Rus Sergey Volkov’un gelecek Aralık ayında dünyaya dönmeleri bekleniyor. Soyuz’un ekibinin ise Mart ayına kadar kalması bekleniyor.

BBC’ nin Moskova’daki muhabiri Daniel Sanford’un belirttiğine göre, 1960’lı yıllarda tasarlanan Soyuz’un fırlatılması ve uzaydaki yolculuğu hem Amerikalı, hem de Rus yetkililer tarafından kaygıyla izleniyor. Ayrıca Rus yetkililer Ağustos’ta insansız araçta yaşanan kazanın, yakıt borularındaki tıkanıklıktan kaynaklanan münferit bir vaka olduğunu belirtiyor. Bilindiği üzere NASA da 30 yıldır sürdürdüğü uzay mekiği programına geçen Temmuz’da son vermişti. Uluslararası Uzay İstasyonu’na 100 milyar dolar yatırım yapan 16 ülke, istasyona ulaşabilmek için sadece Soyuz’a bel bağlamış durumda.

 

Leave a Reply