Nötrinolar: Asırlık Fizik Bilgisi Gerçekten Tehlikede (Mi?)

Nötrinolar olarak bilinen atomaltı parçacıklar yeni yayınlanan rapora göre ışıktan daha hızlı hareket edemiyorlar.

İtalya’ daki INFN-Gran Sasso laboratuarı araştırmacıları Cern’ den (730 km uzaktan) gönderilen nötrinoların ışıktan hızlı hareket edebildiklerini ölçmüşlerdi. Şimdi aynı laboratuardaki bir başka takım bu bulguların şüpheli olduklarını belirtiyor. Icarus deneyinin araştırmacıları Cern’ den gönderilen nötrinolar yolculukları boyunca enerji kaybetmedikleri için ışık hızını geçmiş olamayacaklarını savunuyorlar.

Bilindiği gibi hiçbir şeyin ışık hızını aşamayacağı Einstein’ ın Görelilik Kuramı’ nın kritik bir bölümünü oluşturuyor. Opera işbirliğininin bu sonuçları yayınlamasından itibaren yapılan eleştiriler, bulguların hatalı oldukları yönünde. Bu deney için yapılan ilk değerlendirmelerden olan Nobel ödüllü fizikçi Sheldon Glasow’un da yazar kadrosunda bulunduğu makale Physical Review Letters dergisinde yayınlandı. Profesör Glashow ve değerlendirmenin diğer yazarlarından olan Andrew Cohen ışıktan hızlı hareket eden parçacıkların yolculukları sırasında öndeki parçacıklara enerji yaymaları gerektiğinden hızları ışık hızına düşmeden önce enerjı kaybetmelerı gerektiğini savunuyorlar. Icarus araştırma grubunun yeraltı deney düzeneklerinde yaptıkları nötrinoların enerji dağılımı üzerine yaptıkları ve nötrinoların ışık hızından yavaş oldukları yönündeki ölçümler Arxiv arşivinde yayınlandı.

Bilimsel çevrede Glashow’ un değerlendirmesi dışında ne Opera ne de Icarus araştırma gruplarıyla ilgili resmi bir inceleme yayınlanmadı. Ancak bulgular desteklenmesi ya da karşı çıkılması konusunda büyük telaş yarattı. Net olan bilgi ise diğer araştırma merkezlerinin deneylerinden önce bu konunun açıklığa kavuşamayacağı yönünde. Gran Sasso’ daki Borexino deneyinin, Amerika’ daki Minos deneyinin ve Japonya’ daki T2K’ nın sonuçlarını önümüzdeki aylarda yayınlamaları bekleniyor.

Deneyle ilgili önceki gelişmeler için: http://www.bbc.co.uk/search/news/?q=neutr%C4%B1no

 

 

 

 

 

Leave a Reply