Başkasının Kelimeleri ile Konuşmak: “Çalıntı Hayat”

Kelimelerin büyüsüne kapılıp çıkılan bir yolculuktur edebiyat. Okursunuz, okursunuz ve bir yerde bu okuma eylemi o kadar büyük bir zevk vermeye başlar ki içinizde bir kıpırtıyla, sizin adınızın yazılı olduğu kitabı hayal etmeye başlarsınız. Sadece okumak yetmez bir yerde ve kelimelerin sizi götüreceği o durağa ulaşmak için kaleme sarılırsınız. Sadece yazmak yetmez, eşsiz bir eser bırakmak ve şimdiye kadar kimsenin ulaşamadığı bir noktaya taşımak istersiniz sanatı. Yazarsınız, silersiniz, en iyisini yazmaya çabalarsınız. Ancak yazdıklarınız; yaşanmışlıklarınızın, hislerinizin ve yeteneklerinizin birleşimi kadardır.

The-Words-4-1024x556

Peki, yeteneğinizin bittiği yerde hırslarınız başlayabilir mi? 2012 yapımı Çalıntı Hayat filminde de tam olarak bu sorgulanıyor. Başarısız yazarlık girişimlerinde bulunan Rory Jansen, bir gün kendisinin asla yazamayacağı güzellikte bir roman taslağı bulunca işler değişiyor. Yayınevine roman taslağını kendininmiş gibi sunuyor ve ilk defa bu kez ret cevabı almıyor. Başarılı(!) yazar Rory Jansen konuşmadan konuşmaya koştururken o taslaktaki kelimelerin gerçek sahibi olan yaşlı adam sadece izliyor ve bir gün konuşuyorlar. Yaşlı adam Rory’i sırrını açıklamakla tehdit etmiyor ya da ondan bir sus payı istemiyor. Sadece ve sadece Rory’nin vicdanını rahatsız etmek istiyor ve ediyor da. O zamana kadar romanı kendisinin yazdığına çevresindeki herkesi inandırarak kurduğu dünyası çatırdamaya başlıyor ve ardından ilk itirafını yapıyor eşine.

alnt-hayat-fragman_6656226-294_640x360

(Yazının devamında, filmin tadını kaçırabilecek bilgiler mevcuttur, izlemeden okumayınız.)

Film üç katmandan oluşmakta. Romana ait görüntülerin yaşlı adamın hayatını anlattığını sonradan öğreniyoruz. Rory’nin zamanı esas zaman durumunda, filmin büyük bir kısmı orada geçiyor. Daha sonraysa Rory’nin hayatının da bir romandan ibaret olduğunu söylüyor senaristler. Rory’nin hayatını yazan yazarın bir hayranıyla alternatif son hakkında konuştuklarını görüyoruz. Biraz daha tanrısal bir bakışla izliyoruz Rory’i, hangi seçimleri yaparsa hayatının nasıl şekilleneceğine karar veriyoruz. Yaşadığımız hayatın, seçimlerimizin sonucu olduğunu anlıyoruz bir anda, hayatımızı ve bizi buraya getiren seçimlerimizi sorgulamaya başlıyoruz bir bir.

çalıntı hayat

Filmin son katmanında, Rory’nin hayatı için alternatif sonlar oluştururken eşiyle ayrıldığı bir senaryo da üretiliyor ve bunun nedeni olarak Rory’nin kendisini büyük yalanıyla kurduğu dünyasında kendini güvende hissetmesi ve kendisine gerçekleri, başarılı bir yazar olmadığını, hatırlatabilecek tek kişiyi hayatından uzaklaştırmak istemesi sunuluyor. Tam burada aklımıza yaşlı adam geliyor, roman taslağını kaybettiği zaman eşine kızıp terk etmesini hatırlıyoruz. Aklı başına geldiğindeyse “Kelimeleri, bana onları yazdıran kadından daha çok sevmiştim,” demesi geliyor gözümüzün önüne. Bir roman taslağına duyulan tutkunun, aşkı ve yaşanmışlıkları dahi unutturduğu görülüyor. Edebiyatın arkada bir eser bırakma düşüncesinden doğan yazma tutkusu, hırsla bütünleşince arkasında sadece enkaz bırakıyor.

calinti-hayat-506

Filmin orijinal adı “The Words,” Kelimeler anlamına geliyor ancak Türkiye’de gösterime girerken filmin bir başka yönü üzerinde durmak tercih edildiği için Çalıntı Hayat ismi tercih edilmiş. Bense kelimelerin üzerinde durmak istiyorum. Filmin üç katmanında toplamda üç farklı roman görüyoruz. Bu katmanlardaki karakterlerin hepsi yazmış, yazmaya çalışmış ve yazmanın psikolojik yönü oldukça güzel bir şekilde işlenmiş. Yaşlı adam kendi hayatını yazmış, son katmanda Rory’nin hikâyesini yazan yazarsa kendi hayatının küçük ayrıntılarından yola çıkarak kurgulamayı tercih etmiş. Her halükarda kelimeleri sevinç ve acılarıyla özdeşleşmiş bu karakterlerin. Yaşlı adamın “O kelimeleri doğuran sevinç ve acı… Kelimeleri alınca acıyı da aldın,” serzenişi boşuna değil.

Kelimelerle yapılan bir büyüdür edebiyat… Sevinç ve acının esip geçtiği topraklarda biten bir bitki çeşididir. Hepimizden artakalandır. Ardımızda bıraktığımız, yapıcılığımızdır. Bir büyüdür edebiyat, sarıp sarmalayan, sevinç ve acıdan doğan ve ardında her ikisini birden bırakma gücü olan…

Resimler:

http:/www.filmloverss.com/wp-content/uploads/bradley-cooper-and-zoe-saldana-in-the-words-1152_1354539896-726×400.jpg

http:/www.setamiri.com/wp-content/uploads/2012/12/The-Words-4-1024×556.png

http:/i7.imgiz.com/rshots/6656/alnt-hayat-fragman_6656226-294_640x360.jpg

https:/1.bp.blogspot.com/-M_8jrcBCPDA/V0HVpuy5o8I/AAAAAAAAALE/nGQ3eyFxu3cV_ZG_vMyDKuBQf1aeCn6vwCLcB/s1600/%25C3%25A7al%25C4%25B1nt%25C4%25B1%2Bahyat.jpg

http:/www.filmizledepo.com/uploads/film/2015/03/calinti-hayat-506.jpg

 

Leave a Reply