Aykon TED, Anadolu Efes’i Ağırladı #BasketbolAnkara

[box_dark]Nazlı Hilal Kaya[/box_dark]

[box_light]

Efes’e moral oldu, TED’e yazık oldu !

1454538_10202472381680855_1290070400_n

Maçtan önce TED’in bu maçı alacağını umdum çünkü daha önce bu salonda TED’in Efes’i yendiğine şahit oldum ve Telekom – Galatasary maçından sonra Ankara takımlarına güvenim arttı. Maalesef maç istediğim gibi bitmedi ama ikinci yarısı en azından istediğim gibi gitti.

Anadolu Efes’te Savanovic, Planinic ve Vasileiadis sorumluluk aldı ve ilk yarıda maçın galibini belirledi. Cedi Osman’ın oyunu ise umut verdi. Lucas’ın takımdaki yeri çok önemliydi. Doğuş, Semih ve Birkan, takıma istenin altında bir katkı sağladı.

TED Kolejliler, en büyük hatayı maçın başında yaptılar : maça kötü başladılar. İlk yarıda farkın açılmasına izin vermeden oynasalardı, ikinci yarıdaki baskılarıyla maçı almaları kaçınılmaz olurdu. TED’de Vladimir Golubovic 20 sayı yaptı, 5 ribaund ve 2 asist ise cabası. Plisniz 12 sayı ve Clay Tucker 7 sayı ile oynadı. TED’in Davud Kamer’den alacağı daha iyi bir destekle maçın rengi değişebilirdi.

İşte bu nedenle, maçın ardından atılan “Efes Kolay Geçti”, “Efes Zorlanmadı” başlıklarına katılmıyorum. Efes, TED Kolejlileri 74-62’lik bir skorla geçti fakat Efes , TED Kolejlileri kolay geçmedi. Böyle bir yorumu sadece ilk yarıyı izleyen biri yapabilir. Tam da buna paralel olarak Mahmuti maçtan sonra “ Hafta içi oynadığımız Avrupa Ligi maçından sonra burada reaksiyon göstermek önemliydi. Buraya kazanmak için geldik. İlk devrede iyi basketbol oynadık. Maçın ilk yarsında önceden konuştuğumuz her şeyi sahaya yansıttık. Üçüncü çeyrekte oyunu rölantide tuttuk. İkinci yarıda tüm oyuncularımız forma şansı buldu. Bu bölümde bazı eksiklerimiz oldu rotasyondan dolayı ama önemli olan burada kazanmaktı. Kazanınca da tabi mutlu oluyorsunuz.” şeklinde konuştu.

Gerçekten de Euroleage temsilcilerimizden olan Anadolu Efes’in böyle bir morale ihtiyacı vardı fakat TED daha az top kaybetse ve ilk yarıdaki oyununda ikinci yarıdaki oyununun esintileri olsaydı, her şey çok daha farklı olurdu.

Anadolu Efes taraftarı olarak ben ise bu maçta bambaşka bir şey öğrendim: Ankara’da yaşıyorsan Ankara takımı destekliyorsun, hem de gönülden çünkü aslında Ankara’nın potansiyelini fark ediyorsun, oyuncuların istediklerinde yapabildiklerini görüyorsun ve fark etmeden bir Ankara seyircisi oluyorsun.

[/box_light]

 

[box_dark] İbrahim Can Tüysüz[/box_dark]

[box_light]

Efes Reaksiyon Gösterdi

canHafta içinde Real Madrid karşısında ağır bir yenilgi alan Efes için kolay maç oldu. Ancak Efes adına sıkıntılar devam ediyor. Özellikle ikili oyun savunmasında uzunlar ve kısalar arasında iletişim problemi gözükmekte. Ted Kolejliler de oyunu Efes’in ikili oyun savunma zaafiyeti üzerinden şekillendirdi ve Golubovic’i aktif bir şekilde kullandılar. Ancak Ted Kolejliler’in hücumda spacing konusunda sınıfta kaldığını söylememiz gerekiyor. Vanja Plisnic gibi rakip oyuncu ile mesafe tayinini iyi yapabilen, bileği yumuşak bir 4 numarayı hiç kullanamadılar. Efes her ne kadar bu maçı kazansa da ilerisi adına olumlu sinyaller vermiyor. Planinic gibi Avrupa’nın en iyi ikili oyun oynayan guardlarından birine sahip olmalarına karşın içeriye devrilen elit bir uzunları yok. Bu da Euroleague gibi sert bir ortamda büyük bir handikap olacaktır.

 

[/box_light]

 

Leave a Reply

Yazıcı Tamiri Sigma Defence Ankara Kız Yurdu