Avrupa’da Tek Kişilik Dev Balayı: Queen

Küçük bir Avrupa gezisine ne dersiniz? Cevabı hayır ise, yönetmenliğini Vikas Bahl’ın yaptığı “queen”, yerinizden kalkmadan sizi Hindistan’dan Amsterdam ve Paris’e uzanan inanılmaz bir yolculuk deneyimi için gerekli herşeyi sunmaya hazır.
Bir kızın kendini bulma öyküsü “Queen”. İlk bakışta konusu kulağa çok klişe gibi gelse de erkeklerin egemen olduğu bir toplumda büyümüş olan ve evinde oturup kendisini terkeden nişanlısının yasını tutması beklenen, ve en önemlisi daha önce hiç memleketinden ayrılmamış bir kızın tek başına nelerin üstesinden geldiğini görmek insanın nefesini tutarak filmi izlemesine sebep oluyor.
Hintli başrolümüz Rani, erkek egemenliğinin hakim olduğu bir toplumda büyümüş, yaşı geldiğinde evlenmek üzre yetiştirilmiş gencecik 20’li yaşlarında bir kız. Düğün hazırlıkları içinde olan Rani, nişanlısı Vijay tarafından düğüne bir gün kala terk edilir. Rani için hayat durmuştur, ta ki Vijay ile gideceği balayı tatillerine tek başına gitmeye karar verene kadar.
Film, kadınların dünyaya daha kapalı bir şekilde yetiştirildiğini, toplum tarafından ne kadar baskılandıklarını çok güzel bir şekilde seyirciye hissettiriyor.Çünkü ne yaptığını bilmeden hayal kırıklığı ve üzüntü ile kendini Avrupa’ya yolculuğuna atan Rani’ye gittiği yerlerde yeni tanıştığı insanlar hayatta kaçırdığı çok fazla şey olduğunu, kendisinin bildiğinden çok daha fazlasına sahip olduğunu ve en önemlisi de Rani’ye aslında kim olduğunu ve nelerin üstesinden gelebileceğini gösteriyorlar. Film boyunca Rani’nin başına gelenlerin onda yarattığı karakter gelişimi, Rani’ye dayatılan sosyal normların onu gerçek potansiyelinden ne kadar geri tuttuğunu net bir şekilde gözler önüne seriyor.
Filmde beni en çok etkileyen ve dikkatimi çeken ince detaylardan biri de Rani’nin 3 tane erkekle çok yakın arkadaş olabilmesi. Hayatı boyunca içinde yaşadığı toplum tarafından, sevgilisi Vijay dışında kendi cinsinden başka erkek arkadaşı olmasının hoş karşılanmayacağını bilen, dolayısıyla erkeklerden uzak büyümüş bir kızın, hayatları hakkında hiç bir şey bilmediği, hatta aynı dili bile konuşmadığı 3 erkekle çok iyi dost olabilmesi en güzel detaylardan.
KAYNAKÇA
https://www.imdb.com/title/tt3322420/
https://semsiyeninaltindakikiz.blogspot.com

Leave a Reply