Hem ülkemizde hem de Avrupa’da son yıllardaki en hareketli transfer sezonu geride kaldı. Süper Lig’in toplam değeri 900 milyon euroyu aştı. Yaz sezonunun hareketli geçmesi, Süper Lig’de son zamanlarda eksik olan coşkunun ve heyecanın tekrar yaşanabileceğinin en büyük göstergesi. Heyecanlandıran transferler ve kulüp yapıları dikkate alındığında 2017-2018 sezonununda 5 Türk kulübü şampiyonluğun en önemli adayı olarak ön plana çıktı: Beşiktaş, Galatasaray, Fenerbahçe, Trabzonspor ve Medipol Başakşehir.

Beşiktaş

Şenol Güneş’in halihazırda devam etmesi, geçen sezonki kadronun büyük ölçüde korunması ve yaklaşık 2 senedir coşkulu bir stada sahip olunması[1] siyah beyazlıları şampiyonluğun en büyük adayı haline getirdi. Ayrıca 3 sene statsız olarak mücadele etmesi deplasman kültürü kazanmasına yardım ederek deplasman psikolojisini yenmelerine yardım etti.

Finansal Fairplay(FFP) kriterlerinin son senesi olduğundan yüksek miktarda bonservis bedeli ödeyemedi. Takımın en iyi oyuncularından Marcelo FFP kriterlerinden dolayı gitmek zorunda kaldı. 2 senedir elde edilen şampiyonluğun baş mimarlarından olan bir oyuncunun kaybı elbet takıma zarar verdi.

Kadronun derinleşmesi 3 kulvarda mücadele edecek takım için bir avantaj, hemen her oyuncunun alternatifi var. Ancak yedek kulübesinde bekleyen yıldızlar, istedikleri şansı bulamazsa takımdaki aile yapısı bozulabilir. Şenol Hoca’nın rotasyon sevmemesi bu duruma sebep olabilir bundan dolayı Güneş’in tabularını takım huzuru için yıkması şart. Yapılan transferler sonrası takım yaş ortalamasının yükselmesi, gelecek yıllar ve tempolu Avrupa maçları için handikap oluşturabilir.

Galatasaray

Kadronun tamir edilerek düzeltilmesi yerine çok doğru bir hamle ile mevcut kadroyu yıkıp yeniden inşa etme yoluna gidildi. Birbiriyle uyumlu oyuncular alındı bu da takım olma yolunda ihtiyaç duyulan çok önemli bir hareket olarak gözükmekte.

Süper yıldız denilebilecek bir oyuncu olmasa da takıma birçok yıldız takıma katıldı. Bu durum yüksek egolu oyuncuların yokluğu anlamında iyi bir hamle gibi gözüküyor. Diğer yandan ileriki dönemde saha içinde işlerin ters gitmesi durumunda oyuna karakter koyup maçı çevirebilecek oyuncu -Sneijder gibi- olmadığından uzun vadede bazı maçlarda sıkıntı yaşanabilir. Ayrıca yedek kulübesi sahadaki her mevkiye alternatif olabilecek konumda değil. Bu durum 34 haftalık periyotta takımın en büyük sorunu gibi gözükmekte. Yüksek miktarda bonservis bedeli ve imza paraları ödendi, oyuncularla yüksek ücretlerde garanti para içeren sözleşmeler yapıldı, FFP’den dolayı başı ağrıyabilir.

En son bu denli ilk 11 oyuncusu alınan transfer dönemini Fatih Terim ile birlikte 2011-2013 yılları arasında gerçekleştiren sarı kırmızılı kulüp o dönemde üst üste iki şampiyonluk yaşadı. Bu transfer dönemi sonucunda da buna benzer bir durum yaşanabilir. Ancak Terim döneminde yapılan kadro inşasının temelini Türk oyuncular oluşturmuştu, şimdi yapılan hamlelerde ise hiçbir Türk oyuncunun kadroya katılmaması aidiyet duygusunun takımdan kaybolması anlamında istenilen şampiyonluğun önemli sorunlarından biri konumunda.

Fenerbahçe

Başarısızlıkla sona eren sezonun ardından takımdaki en sağlam belki de tek sağlam bölgesi olan stoper ikilisini FFP yüzünden bozarak yeni sezona başladı. Takımın hemen hemen her bölgesine transfer yapılsa da Emre Belözoğlu gittikten sonra oluşan iki yönlü ortasaha oyuncu eksiği takımın en büyük sorunu gibi gözükmekte. Öte yandan ilerleyen haftalarda Mehmet Ekici o bölgeye adapte olabilirse sarı lacivertli takım büyük bir problemini halletmiş olur.

Fenerbahçe, Galatasaray’ın aksine kadrosunu yıkıp yeniden inşa etmek yerine tamir etme yoluna gitti. Üstelik takımın başına camiayı iyi bilen biri olan Aykut Kocaman getirildi. Bu seçimlerde FFP kriterleri de etki oldu. Ancak Fenerbahçe’nin eski günlerdeki ihtişamlı futboluna geri dönebilmesi için tamirat yerine yeniden inşaat şart.

Transfer sezonu Fenerbahçe için beklenen seviyeler de geçmese de halihazırda bulunan kadro skora yönelik taktik anlayışıyla kullanılabilirse ve bunu da yapabilecek en iyi teknik adamlardan Aykut Kocaman’ın takımın başında olduğu düşünülürse son ana kadar yarışın içinde olacağı muhtemel.

Trabzonspor

Mevcut oluşturulan kadro yapılanmasına geçen sezonun devre arasında başlanılarak takımın tecrübe ve teknik eksikleri kapatılmaya çalışıldı ve büyük ölçüde başarılı bir takım ortaya çıktı. Özellikle transfer sezonunun son günlerinde kadroya katılan Sosa takımın geçiş oyunlarını oynamasına büyük katkı verecek gibi gözüküyor. Tek bir transferin kalitesinin yanı sıra Trabzonspor’daki taşların yerine oturmasını da sağlayarak büyük bir güç katacağı kesin.

Özellikle hücum bölgesinde alternatifli bir kadroya sahip olsa da bordo mavili ekibin sezon içinde stoper tandeminin uyumsuzluğu ve yavaşlığı neticesinden dolayı başı ağrıyabilir. Ayrıca mevcut kadroda 3 tane santrfor bulunsa da kalite ve oyun yapısı yönünden Burak Yılmaz’ın öne çıkmasından dolayı yokluğunda takım oyunu ve sonuç elde etme anlamında büyük sorunlar ortaya çıkabilir. Ayrıca FFP denetimi altında olmasına rağmen Karadeniz ekibi kuruluşlarının 50. Yılı olması nedeniyle harcamalarını biraz yüksek tutmuş gibi gözüküyor. Bu durum önümüzdeki günlerde sorun teşkil edebilir.

Yeni sezonda gerek yeni stadıyla gerekse de 50. Yıl coşkusuyla şampiyonluğu zorlayacaklar.

Medipol Başakşehir

Geçen sezon haklı bir şekilde son 2 haftaya kadar şampiyonluk yarışının içinde kaldılar, bu da takıma büyük bir özgüven aşıladı. Avrupa’da çıkılan her maç takıma büyük bir tecrübe katkısı sağladı. Transfer sezonunda çok fazla para harcamadan geçirmesine rağmen yedek kulübesini tecrübeli oyunculara yönelerek güçlendirdiler. 34 haftalık sezonda kulübeden gelecek katkı ile birlikte yarışta son ana kadar olmak isteyecekler.

Geçen sezonda ikinci olan kadronun ilk 11 oyuncuları hemen hemen değişmedi. Bundan dolayı diğer rakipler de göz önüne alındığında geçen sezon kadar işleri kolay olmayabilir. Ayrıca stoper ikilisi Başakşehir’in yumuşak karnı olarak göze çarpıyor. Defansta liderlik yapacak bir oyuncunun oynayacak durumda olmaması -Chedjou’nun sağlıklı dönmesi takımı çok etkileyecek gibi gözüküyor- takımın en büyük sorunu.

 

Kaynaklar

1- http://www.tff.org

2- https://www.transfermarkt.com.tr/

[1] Evsahibi olarak çıkılan son 29 maçta 25 galibiyet 4 beraberlik alındı.

 

Leave a Reply