Allah’ı Koruma Kanunu

Malum, Muş Sulh Ceza Mahkemesi’nce Twitter’da fenomen haline gelmiş @allahcc rumuzlu hesap adına hazırlanmış iddianame kabul edildi. Şahıs hakkında 15 ay hapis cezası isteniyor. Gerekçe ise tanıdık: “halkın benimsediği değerlerin aşağılanması”. Anlayacağınız Ertan P. adlı öğretmen de Sevan’ın ve Say’ın karşılaştığı son ile karşılaştı.

Gerçekten anlamakta güçlük çekiyorum. Şu “toplumun benimsediği değerlere saygısızlık ya da hakaret” mevzu neden hep, ısrarla benzer yaklaşımlarda ceza ile son buluyor. Çok açık ki mesele toplumun benimsediği değerler falan değil.

Neden mi?

Bu ülkenin başbakanı “milliyetçiliği ayaklar altına alıyorum” dedi. Sorun olmadı. Milliyetçilik bu toplumun benimsediği değerler arasında değil midir? Başbakan o sözü ederken aynı suçu işlememiş midir?

Yine başbakan, daha geçenlerde “İsrail dölü” söylemini kullanmıştır. Sakın ha! O olay ispatlanmadı gibi saçma sapan cevap getirecek olmayın; çünkü başbakanın “yuh dersen tokadı yersin” dediği konuşma da montajdır! Başbakan öyle bir zat değildir.

Bu örnekleri başbakanı hedef göstermek için kullanmıyorum. Sokakta, okulda hatta evimizde bunun nice örneği var. Onun sözleri herkesin malumu, göz önünde diye söylüyorum.

Görünen o ki bu ülkede halkın benimsediği değerlere hakaret mesele değildir. Milliyetçiliğe hakaret edebilirsiniz. Vatandaşa pek haz etmediğiniz ülkelerin adını da kullanarak hakaret edebilir, nefret suçu işleyebilirsiniz. Hatta ülkenin kurucusunu, ordusunu hedef haline getirip edilen küfürleri de göz ardı edebilirsiniz.

Ancak Allah’a hakaret ya da saygıda kusur edemezsiniz. Söyler misiniz, mesele halkın benimsediği duygular ve değerler ise, dini inancı diğer inanç ya da değerlerden öncelikli ve hassas yapan şey nedir? Peşinen söyleyeyim, dini inancın kabul ile başladığı noktasına gelirseniz mastürbasyonun en güzeline düşersiniz.

Allah’a hakaret dışında her şeye göz yummak nasıl bir hassasiyetle mümkün oluyor? Atatürk’ü koruma kanununa güler hale gelmişken Allah’ı koruma kanunu yaratmak komik olmuyor mu?

Konuyu netleştirmek için bir ipucu daha vereyim. Öyle ya mesele sadece Allah’a ve dinine hakaret de değil. Başbakanın meydanlarda ana muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun alevi olduğunu dile getirip yuhalatmışlığı da vardır. O halde mesele “egemenin” ya da “çoğunluğun” inandığı Allah’a ve inanma biçimine hakarete karşı gösterilen reflekstir. Son derece açıktır ki bu zihniyet ne “inançların” ne de “değerlerin” bekçisi olabilir. Bu tutumda saygı, toplum huzuru ya da hoşgörü falan gözetilmemektedir.

Hal böyle iken demokrasimizin üzerine de oturabiliriz. Helaldir!

Bu hususta en büyük görev inançlı vatandaşlara düşüyor. Bu tutarsızlığa ses edin efendiler. Size yapıldığı iddia edilen saygısızlığın bu şekilde adaletten uzak cezalandırılmasına kayıtsız kalmayın. Arzu ettiğiniz yapıcı muhalefetin yolu sizin muhalefetinizden geçer unutmayın. Aksi halde ömür boyu Pelin’den (bkz: Gazete Bilkent) ya da muhalefetin zihin konforundan şikayet eder durursunuz.

Diyelim ki hepsini koyduk bir yana. Tüm benliğimiz ile bu tutarsız, mantıksız ifade özgürlüğü anlayışına sessiz kalıyor ya da destek oluyoruz.

Peki ya Ertan Öğretmen çıkıp dese ki:

“Dava açılsın açılmasına da önce şu sahte (taklit) hesapları temizleyelim.”

“Önce bu yazılanları retweet etmek ve favorilerine almak sureti ile sızdıran ve dağıtanların inlerine girelim.”

“Hesabımdan atılan tweetler hece-hece oradan buradan alınmıştır.”

“Ayrıca hakkımda açılan davanın zamanlaması da manidar. Tam da dünyanın kıskandığı 3. Havalimanı Projesi hayata geçiyorken duble yollarımızı sular altında bırakan-çökerten yağmurlar tesadüf değil.”

“Bu yağmurlar Mikail’ e attığım iddia edilen tweetlere dikkat çekmek için bir takım örgütler tarafından, belli teknolojiler kullanılarak yağdırılmıştır.”

Bunları bir halledelim, sonrasında varsa bir cezam elbette çekerim.

O vakit, ne diyeceğiz?ifade

Leave a Reply

1 comment

  1. Erdal Ozan Metin

    hayır, allah’ın teknolojiden bu kadar uzak olacağına nasıl emin olabiliyorlar ki ? mesela, hesabı yöneten gerçekten allah olamaz mı ? allahı allahtan iyi tanımak hangi kulun haddine . nedir yani. belki de şu anda allah’a hapis cezası veriyorlar ? nereden biliyorlar ?