Sorumlular Belli Ama Cezası Yok: Soma

13 Mayıs 2014’te Soma’da meydana gelen katliamda 301 madenci hayatını kaybetti. Üzerinden 1 yıl geçti ve Soma davası devam ediyor. Herkesin birbirini suçladığını ve mahkemelerde madenci yakınlarının yüreklerinin daha da yakıldığını görüyoruz.

soma4

Böyle bir acıyı nasıl yazıya dökerim, öfkemi nasıl kusabilirim bilmiyorum. Ben bu kadar üzgün ve öfkeliyken öldürülen madencilerin ailelerinin, çocuklarının acılarını tahmin edebildiğimi de düşünmüyorum. Bu cinayetlerin sorumlularının fıtratında bu katliamın cezası var mı bilmiyorum. Fıtratlarında yoksa dahi hesabının sorulması gerektiğine inanıyorum. Ölen mühendise ya da temsili birkaç kişiye verilecek cezayla asıl sorumluların bu işten de kurtulmalarını istemiyorum.

Öldürülen madencilerin yakınları isyan ettikçe, sağırlaşan ve körleşen bir hükümet görüyorum. Çünkü duyma ve görme yetilerini kaybetmeselerdi; Ermenek yaşanmazdı, diğer maden kazaları hala devam ediyor olmazdı.

soma_4726Soma’nın sorumluları Soma Holding denilirse ya da birkaç varlık sorumlu diye itham edilirse, Ermenek’in sorumluları kim? Diğer madenlerdeki göçüklerin, kazaların sorumluları kim? Yani Soma’da iki gün aynı gömlekle gezip yüreklerimizi parçalayan bakan da, meclisteki muhalefet partilerinin, milletvekillerinin Soma katliamından önce sundukları önergeleri kabul etmeyenler de temsili olarak gözümüze sokulan sorumlular kadar suçlular. Madene ruhsatı verene ve denetleyene bakarsak, sorumlu kim sorumuza başbakanlık ve bakanlık cevabını alırız. Bu durumda hükümeti suçlu bulmak marjinal bir bakış açısı olmuyor.

Hatasını kabul etmeyen sorumlulardan, aynısı bir daha yaşanmasın diye önlem almalarını beklemek zaten bir hayal. Öldürülen maden işçilerinin aileleri hala acılarını birazcık olsun hafifletecek bir hamle görmüyorlarsa, devlet baba yardım eli uzatmıyorsa; ne o ailelerin ne de birazcık olsun duyarlı insanların öfkesi, acısı geçmez.

Katliamın üzerinden 1 yıl geçti.

Madencilerin aileleri mağdur.

Katliamdan sağ çıkan madenciler basına konuştukları için tekrar işe alınmıyorlar.

Türkiye’de hala maden kazaları devam ediyor.

“Böylesine büyük bir acıdan sonra akıllanmayan, umursamayan gerçek sorumlular cezasını bulur umarım.” gibi bir cümleyle bitirmeyeceğim yazıyı çünkü biliyorum ki bulmayacaklar. 97 yaşındaki Kenan Evren sorumlu olduğu hiçbir cinayetten ceza almadan huzur içinde gittiğine göre; biz, hesap soramayanlar olarak, Soma’nın da sorumlularına hesap soramadan onların da yaptıklarının yanlarına kâr kalmasını izleyeceğiz.

Leave a Reply

1 comment

  1. Anonim

    Geçmişi ne kadar unutmaya çalışmak istesem de aslında insanoğlu olarak her zaman bir tarafimizin geçmişe bakması gerektiğini de düşünüyorum. belki, böyle yaparak hatalarimizin takririnden bir nebze de olsa kacinabiliriz.

Yazıcı Tamiri Sigma Defence Ankara Kız Yurdu