Bilkent Üniversitesi ve Akademik Kariyer Kulübü 25-27 Haziran 2014 tarihleri arasında müthiş bir organizasyona daha imza attı. Bilkent Üniversitesi, Akademik Kariyer Kulübü tarafından her sene düzenlenen ve artık gelenekselleşen Bilkent Fizik Olimpiyatları’nın 3.süne ev sahipliği yaptı. Bu yıl, sınav soruları hazırlanırken değişikliğe gidildi ve ITAP Fizik Olimpiyat Okulu’ndan yardım alındı. Ulusal olarak ve lise öğrencilerine yönelik düzenlenen organizasyon, bu sene rekor katılımla 22 şehir ve 56 farklı okuldan 109 öğrenciyi misafir etti. Henüz 4. sınıfı bitiren ve 4,5 yaşından beri kuantum fiziğiyle ilgilenen Yusuf ise olimpiyatların sürpriz ve en küçük katılımcısıydı.

Yusuf, henüz 10 yaşında olmasına rağmen olimpiyatlara ayrı bir renk kattı.

Yusuf, henüz 10 yaşında olmasına rağmen olimpiyatlara ayrı bir renk kattı.

Organizasyon, Bilkent Üniversitesi Fizik bölümünden Doç. Dr. Tuğrul Hakioğlu’nun yaptığı keyifli konuşma ile başladı. Katılımcılar ITAP FOO üyesi Prof. Dr. Recep Dimitrov tarafından hazırlanan olimpiyat sınavında 4 saat boyunca ter döktü. Sonrasında öğrenciler, Bilkent Üniversitesi’nin UNAM ve ARL merkezlerini uzman araştırmacılar eşliğinde ziyaret ettiler. Çim alanda düzenlenen mangal programı, sonrasında yapılan geleneksel bowling turnuvası ve film gösterimi organizasyona ayrı bir renk kattı. Ayrıca Bilkent Üniversitesi EE, CS, ME ve PHYS bölüm tanıtımları bölüm dekan başkanları ve yardımcıları tarafından Mithat Çoruh Amfi’de gerçekleştirildi. Ardından üniversitenin tanıtım ofisi bünyesindeki öğrenciler düzenledikleri kampüs turu ile öğrencilerin üniversite hakkındaki sorularını cevapladı. Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah Atalar yurtdışında bulunduğu için üzülerek her yıl katıldığı programa katılamayacağını belirtti. Kapanış töreninde, Öğrenci İşleri Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Orhan Aytür ve Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Levent Onural’ın yaptığı konuşma ile öğrenciler Bilkent hakkında bilgi aldılar. ITAP FOO üyesi Prof. Dr. Recep Dimitrov’un yaptığı konuşmanın ardından ödül törenine geçildi ve düzenlenen sınavda başarılı olan öğrencilere ödülleri takdim edildi.

Organizasyona katılan bütün arkadaşlarımız ve ekibimizle güzel bir hatıra.

Akademik Kariyer Kulübü çatısı altında düzenlenen en kapsamlı organizasyon olan Bilkent Fizik Olimpiyatları, Türkiye çapında, TÜBİTAK Fizik Olimpiyatları haricinde düzenlenen ilk ve tek Fizik Olimpiyatı olarak 3 senedir başarılı ve profesyonel bir şekilde gerçekleştirilmekte ve her sene  artan bir ilgi ile çalışmalarına devam etmektedir. Her sene olduğu gibi bu sene de katılımcılar, organizasyondan ve organizasyon boyunca kendilerine eşlik eden rehberlerden çok memnun olduklarını dile getirdiler. Bilkent Fizik Olimpiyatları, Türkiye’deki Fizik Olimpiyatlarına katkıda bulunmaya ve Bilkent Üniversitesi’ni üniversite adaylarına en güzel şekilde tanıtmaya devam edecektir. Organizasyonda emeği geçen tüm Bilkent ailesine ve ITAP Fizik Olimpiyat Okulu’na teşekkür ederiz.

Not: Yazı, organizasyon rehberlerinden Fatih Serdar arkadaşımız tarafından yazılmıştır. Biz de ufak bir düzenleme işleminden sonra kendisinin izniyle yazısını paylaştık.

Dipnot: Organizasyona katılmış biri olarak baştan sona zevk aldığımı belirtmek istiyorum. Umarım ki gençlerin yüzünde ufak bir tebessüm olarak yer alabilmişizdir.

Leave a Reply