Bilkent Konser Salonu

 

Bilkent Üniversitesi Ayşegül Kirmanoğlu, Çağdaş Özkan, CSO Ensemble, Semplice Quartet gibi başarılı müzisyenleri “Klasikten Romantiğe” konserinde ağırladı.

27 Mart Çarşamba Günü Bilkent Konser Salonu’nda gerçekleşen konserde Ayşegül Kirmanoğlu(klarnet) ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın dört üyesi (CSO Ensemble) Jülide Yalçın(keman), Mete Yalçın(keman), Artemis Sis Balkız(viyola), Yiğit Tan(viyolonsel) Mozart’ın iki klarnet kentetini yorumladı. Hemen arkasından Semplice Quartet (Murat Erginol, Yaren Budak, Pınar Dinçer, Burak Ayrancı) ve Çağdaş Özkan, J. Brahms’ın bir piyano kentetini yorumladı. Konser baştan sona müzikseverlere tam anlamıyla işitsel bir şölen sundu. Bu unutulmaz gecede her yaştan müzikseverleri dinleyiciler arasında görmek mümkündü.

Konser, klasik dönemin en tanınmış bestekarlarından Mozart’ın ezgileriyle başladı. CSO Ensemble’a ünlü klarnet sanatçısı Ayşegül Kirmanoğlu eşlik etti. Beşli, önce Mozart’ın La majör,KV.581-Allegro isimli klarnet kentetini yorumladı. Dinleti oldukça dinamik ve keyifliydi. Müzisyenler daha sonra yine Mozart’ın K.Anh.91 isimli klarnetli beşlisini yorumladı. Yorumlanan ilk eserdeki renkli ve canlı tınılar bu eserde de yer edinmişti. Benzer elemanlarla çok farklı iki eserin var edilmiş olması beni oldukça etkiledi. Dinleyiciler Mozart’ın uçsuz bucaksız bir deryaya benzeyen besteciliğinden yalnızca bir yudum tadarken, CSO Ensemble ve Ayşegül Kirmanoğlu da fevkalade yorumlarıyla adeta kulaklarımızın pasını sildi. Ben özellikle ikinci eserin son kısmını dinlerken çok zevk aldım. Müzikseverlerin beşliyi alkışlarla uğurlamasından sonra konsere ara verildi.

 

Semplice Quartet

 

Konserin ikinci yarısında sahneye çıkma sırası Semplice Quartet ve Çağdaş Özkan’daydı. Beşli, 19.yy’ın en önemli Alman romantik akım bestecilerinden J. Brahms’ın Fa minör,Op.34 isimli eserini yorumladı. Mozart’ın kentetine kıyasla daha dingin başlayan Brahms’ın eserinde dinleti boyunca daha keskin ve ağır tonlar hakimdi. Konserin sonlarına yaklaşırken ise oldukça melankolik ezgiler dinledik. Konser boyunca klasik akımdan romantik akıma geçiş beşli tarafından ustalıkla ifade edildi. Temiz yorumlarıyla dinleyicilere oldukça yumuşak ve ağırbaşlı bir deneyim sunan piyanist Çağdaş Özkan ve Semplice Quartet konser salonundaki müzikseverleri adeta 19.yy’da bir gezintiye çıkardı. Konserin ikinci yarısı da en az birinci yarısı kadar dinlendirici ve huzur doluydu. Müzisyenler konserin sonunda alkışlarla sahneden uğurlandı.

Konserle ilgili en çok hoşuma giden nokta birinci kısımla ikinci kısmın zahmetsizce birbirleriyle uyum içinde olmasıydı. Farklı akımlarla bestelenen müzik eserlerinin konser sonunda bir sentez oluşturmasını çok hoş buldum. Hem görsel hem de işitsel olarak ruhsal bir doygunluk yaşadım; öyle ki konser salonundan ayrılırken son derece dinlenmiş ve keyifli hissediyordum. Bilkent Üniversitesi’nin ağırladığı bu değerli müzisyenlerden Mozart ve Brahms dinlemek benim için eşsiz bir deneyim oldu. Bilkent Müzik Günleri’nde gelecek konserlerde görüşmek üzere, hoşçakalın!

Not: Bilkent Müzik Günleri kapsamında gelecek konser “Taze, Dinamik ve Ustalıkla: Giuliani, Danzi, Farkas” 10 Nisan 2019 saat 20:00’de, yerlerinizi ayırtın!

Leave a Reply

Ankara Bilgisayar Servisi