Erken Seçime Giderken Politika

Erken Seçime Giderken

Son günlerde ülkece neredeyse tek gündemimiz erken seçim, seçimin birden bire bir hayli öne alınmasıyla ülke olarak buna odaklanmış durumdayız. Yavaş yavaş zaten artan bir seçim tansiyonu vardı fakat iyiden iyiye hissedilir oldu diyebiliriz. Örnek vermek gerekirse dün uzun zaman sonra ilk kez seçim arabalarını sokaklarda gördüm ve  sokaklara yansıyan bir seçim maratonunın başlamış olduğunu fark ettim.

Erken seçime gittiğimizi kabullenip seçim atmosferini de bir kenara bırakacak olursak asıl önemli konuların bizleri beklediğini görmek mümkün olur diye düşünüyorum. “Nedir bu konu?” diye soracak olursanız eğer tabii ki “başkanlık için aday isimler ve vaatleri” demek isterim. Öncelikle hepimizin hatırlayacağı gibi aslında bu seçim dönemi de hareketli ve gergin başladı. İyi Parti’nin seçimlere girip giremeyeceği konusu, CHP’nin kimi aday göstereceği meselesi, ittifaklar derken gündem baya yoğun. Gerçi günler geçtikçe bu soruların cevaplarını teker teker alıyoruz desek yanılmış olmayız herhalde. Mesela İyi Parti’nin seçime girmesi meselesi CHP’den geçen 15 milletvekili ve buna ek olarak yüz bin imza sınırının aşılmasıyla kesinleşmiş oldu. CHP’nin adayı meselesine de geçtiğimiz Cuma günü bir açıklık getirildi ve CHP Yalova milletvekili Muherrem İnce’nin başkanlık seçimi için aday gösterileceği açıklandı. İttifaklar meselesine gelirsek eğer;  yine hepimizin bildiği üzere AKP ve MHP “Cumhur İttifakı” adı altında birleşmişti, buna ek olarak yine İyi Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti’nin  de ikinci tur için ittifak yapacağı duyuruldu. Ayrıca kulislerde İyi Parti’nin adayı Meral Akşener ve CHP’nin adayı Muharrem İnce’nin de ikinci tura kalırsa ittifak yoluna gidebileceği konuşuluyor. Tabii bu durum seçimin ilk turundan sonra otaya çıkan tabloya göre netlik kazanacak gibi duruyor.

Seçim denklemi az çok böyle oluşmuşken,  peki ya “adayların bize vaat ettikleri şeyler neler?” diye bir sorunun hepimizin aklına geldiğini düşünüyorum.-olması gereken de bu zaten- Her şeyden önce değinmek isteğim husus şu ki; “bir fanatik edasıyla hareket etmek yerine bir seçmen gibi davranmamız gerektiği” mevzusu. Demek istediğim şu ki; herkesin kendine göre bir fikri var, bu iyi ya da kötü, doğru ya da yanlış ona tabii ki biz karar veremeyiz fakat kararımızı verirken duygusal yaklaşmak yerine adayların artılarını ve eksilerini göz önüne alıp ona göre karar vermemiz gerekir diye düşünüyorum. Gerçi bu konu gerek iş hayatımızda, gerek toplumsal yaşantımızda da yine en büyük sorunlardan bence yani Türk milleti olarak her konuya duygusal yaklaşıyoruz diyebilirim. Bu belki de Akdeniz medeniyetlerinin ortak özelliği olarak görülebilir fakat bence seçim sonuçlarını etkileyen en büyük faktörlerden birisi. Her neyse, bunları bir kenara bırakıp vaatlere odaklanacak olursak; genellikle vaatlerin ekonomi, hak ve özgürlükler gibi alanlarda yoğunlaştığını görebiliyoruz. Türk milleti olarak zaten oyumuzun tarafını belirleyen en büyük etkenlerden biri de “ekonomi” diye düşünüyorum, halk tabiriyle buna  “ekmek kavgası” da diyebiliriz sanıyorum. Buna paralel olarak bütün adaylar ekonomi ile ilgi vaatlerde bulundu. Örnek verecek olursak; Erdoğan, emekliye yılda iki kez Ramazan ve Kurban bayramlarında olmak üzere ikramiye verileceğini söylerken, Meral Akşener, kuracakları Türkiye Dayanışma Fonu ile kredi ve kredi kartı borçlularının borçlarını devlet olarak satın alacaklarını ve bu durumda olan işsiz, asgari ücretli ve emeklilerin borçlarını sileceklerini söylerken, İnce ise her 29 Ekim ve 19 Mayıs’ta öğrencilere beşyüz tl yardım yapacaklarını söyledi. Hak ve özgürlükler konusundaki vaatlere değinecek olursak da; Erdoğan; adil yargılamaya daha çok önem vereceklerini ifade ederken Akşener ve İnce genel olarak yolsuzlukların ortadan kaldırılacağını, sınav sorularının çalınmayacağını, belirtti buna ek olarak İnce; cumhurbaşkanına hakaret maddesini kaldıracaklarını söyledi.

Tabii seçim süreci devam ettikçe hergün yeni vaatlerle karşılacak, bunları değerlendirecek ve kendimize göre yorumlayıp seçimimizi yapacağıız. Daha önce de dediğim gibi herkesin kedine göre bir yorumu muhakkak vardır ve olacaktır ama en önemli şey fanatizme kapılmamak diye düşünüyorum.

Kaynakça:

https://www.cnnturk.com/turkiye/meral-aksenerden-4-5-milyon-kredi-ve-kredi-karti-borclusuna-vaat-borclarin-tamamini-silecegiz

https://www.haberler.com/chp-nin-cumhurbaskani-adayi-ince-secim-10825336-haberi/

 

İlgili Yazılar