İYİ Parti’ye Erken Seçim Kumpası Politika

İYİ Parti’ye Erken Seçim Kumpası

Hepimizin bildiği üzere; bugünlerde Türk halkı yine hareketli bir siyasi atmosfer ile karşı karşıya kaldı. Ülke olarak, ekonomik anlamda zor zamanlar geçirdiğimiz şu günlerde iktidar partisine tepkiler büyürken, Türk milleti’ne farklı bir alternatif olmak için yola çıktığını her fırsatta dile getiren “İyi Parti” iyiden iyiye kendini hissettrimeye başladı dersek yanılmayız. Her ne kadar Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan “İyi Parti’yi ciddiye almadıklarını” dile getirse de Milliyetçi Hareket Partisi lideri Devlet Bahçeli geçtiğimiz günlerde bir erken seçim açıklamasında bulundu ve “Türkiye bu şartlarda başkanlık seçimini bir daha bekleyecek durumda değildir.” Diyerek adeta bugünlerde ülkemizin yaşadığı zor durumu itiraf etti diyebiliriz sanıyorum. Tüm bunların yanı sıra, MHP ve AKP’nin başkanlık seçimi dolayısıyla içinde bulunduğu” Cumhur İttifakı’nı” ve Bahçeli’nin, daha önce de adeta Erdoğan’ın sözcüsü gibi davranıp Erdoğan’ın fikirlerini dile getiren ilk ağız olduğu gerçeklerini de göz önüne alırsak, Erdoğan’ın erken seçime gitmek isteyeceğini anlamak zor değildi. Nitekim Bahçeli’nin yaptığı erken seçim önerisinden sonra Erdoğan’ın erken seçim kararını açıklamsı da uzun sürmedi. Profesyonel oyunculara taş çıkarırcasına sanki fikir Bahçeli’den çıkmış da Erdoğan onu kabul etmiş gibi yaptıklarını düşünüyorum çünkü daha önce Erdoğan erken seçimin gündemlerinde kesinlikle olmadığını defalarca dile getirmişti. Bunlardan yola çıkarak İyi Parti’nin, “Cumhur İttifakı’nı” telaşlandırmaya ve onları erken seçime gitmeye zorlayacak kadar büyük bir etki bıraktığını anlamak pek de zor olmasa gerek.

Diğer taraftan, durumu İyi Parti cephesinden ele alırsak; genel başkan Meral Akşener’in partinin kuruluş konuşmasında “çıktığımız bu yolun sonu erken seçimdir.” diyerek böyle bir durumu önceden tahmin ettiğini ve dolasıyla bir telaş yapmayacakları sonucunu çıkarıyorum. Fakat İyi Parti’nin karşısına bzı yasal engeller çıkacak gibi duruyordu. Bu engellerden bahsedecek olursak; yasaya göre bir partinin seçime girebilmesi için en az 41 ilde merkez teşkilatlanmasını yapması ve bu illerin en az üçte birinde ilçe teşkilatlanması kurması ayrıca büyük kurultayını yapmış olması ve kurultayın üzerinden altı ay geçmesi gerekiyor. Bunların ışığında, seçimin 24 Haziran 2018’e alınmış olduğunu ve İyi Parti’nin büyük kurultayının üzerinden geçmesi gereken altı ayın 1 Eylül’2018’de dolacağını göz önüne alırsak, İyi Parti’nin bu şartlarda seçime girmesi zor gözüküyordu. Fakat bu konuyla ilgili açıklama yapan İyi Parti Hukuk, Seçim ve İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı İsmail Koncuk, şunları söyledi: “ YSK’nın daha önce Merkez Parti ile Emine Ülker Tarhan’ın Anadolu Partisi hakkında kararları var. Onlar teşkilatlanmalarını tamamlayıp YSK’nın özel davetiyle seçime girdiler, eğer YSK adamına göre muamele yapmıyorsa bu kararlar içtihat niteliğindedir ve İyi Parti’nin seçime girememesi diye bir şey olamaz. Fakat yine de her ihtimale karşı bizim B ve C planlarımız var.” Koncuk’un bahsettiği bu planların,” hülle sistemi” yani başka bir partinin listesinden seçime girmek -ki bu parti de Doğruyol Partisi idi- ya da “yüz bin” imza toplanarak Akşener’in bu yolla aday gösterilmesi ve partililerin de yine hayır bloğunda yer alan bir partinin listesinden aday gösterilmesi olabileceği konuşuluyordu. Akşener ise yaptığı açıklamayla yüz bin imza toplanması yolu ile aday olacağını duyurdu.

Bununla beraber, İyi Parti’nin seçimlere alınmamasından doğan mağduriyetin de halk nezdinde Akşener’in lehine olacağı konuşuluyor. Kendi görüşüme söyleyecek olursam; yaşanan bu olayların, İyi Parti’nin halkta ne denli büyük bir etki bıraktığını ve bunun da iktidar tarafından korkuyla ve telaşla karşılandığını gösteren işaretler olduğunu söylemek zor değil. Ek olarak her fırsatta güya “millet egemenliği” kavramından bahsederek seçimin önemini vurgulayan iktidar, toplumun bir kesiminin sesi haline gelmiş İyi Parti’yi seçimlere dahil etmeyip ona bir sürü engel çıkararak, bu konuda ne kadar samimi olduğunu bizlere bir kez daha gösterdi diye düşünüyorum.

Kaynakça:

https://tr.sputniknews.com/turkiye/201804191033092562-iyi-parti-demokrat-parti-erken-secim/

İlgili Yazılar