İYİ Parti 1. Olağanüstü Kurultayı Üzerine Politika

İYİ Parti 1. Olağanüstü Kurultayı Üzerine

Bugünlerde gerek siyasi gerek askeri  gerekse ekonomik anlamda hareketli günler yaşıyoruz, bunu her birimiz günlük hayatımızda az çok fark ediyoruz zaten. Örnek vermek gerekirse; bir yandan TSK’nın Afrin operasyonunu takip ederken diğer yandan birbiri ardına gelen zamlara maruz kalıyor, doların artışını üzüntüyle izliyor diğer yandan da İYİ Parti’nin kuruluşuna, teşkilatlanmasına ve kurultayına tanıklık ediyoruz. Bu yoğun gündem arasından İyi parti’ye dikkat çekmek istiyorum. Neden diye soracak olursanız eğer şöyle bir cevap vermek isterim; bütün diğer sorunlarımıza bir çözüm bulmak istiyorsak demokrasiyle yönetilen tüm ülkelerde olduğu gibi bunu siyasi ve demokratik yollarla yapmalıyız diye düşünüyorum bu sebepten de bu konuya ayrıca önem verilmeli kanaatindeyim.

Nitekim Türk halkı da benim gibi düşünmüş olacak ki geçtiğimiz günlerde yapılan İyi Parti Birinci Olağanüstü Kurultayı’na ilgi gerçekten inanılmazdı. Bizzat takip etmek için Ankara Arena’ya gittim, saat çok da geç olmamasına rağmen büyük bir kalabalıkla karşılaştım, az çok tahmin etsem de bu kadarını beklemiyordum diyebilirm. Türkiye’nin her yerinden gelen insanlar tabiri caizse sorunlarına çözüm, çıkmazlarına çıkış olarak gördükleri bu yeni oluşumun kurultayı için salonu doldurmuşlardı. Hepsinden önemlisi içeride samimi bir hava hakimdi diyebilirim ve bu oldukça etkileyiciydi. Meral Akşener’in protokolde değil gazilerle ve kadınlarla yanyana oturması, küçük çocukları bile dinleyip onlara cevap vermesi ve tabii ülkenin ciddi ve acilen çözülmesi gereken ama  iktidar partisi tarafından görmezden gelinen sorunlarından açıkça bahsetmesi bu samimiyeti sağladı diye düşünüyorum.

Organizasyondaki ayrıntılara biraz değinmeden geçmek olmaz. Öncelikle Ankara Arena’da kurulan ekranlardan aralıklarla yayınlanan bantlarda Milli Mücadele Dönemi’ne ve Atatürk’e yapılan vurgu oldukça hoştu ayrıca İstiklal Marşımızın ilk iki dizesi de afişlere yazılmış ve güzel bir görüntü ortaya çıkmıştı. Bunların olması gayet sıradan diyenleriniz olacaktır, tahmin ediyorum. Tabi ki öyle fakat bulunduğumuz şu ortamda Atatürk’e yapılan saygısızlıkların ardı arkası kesilmezken daha geçenlerde bir vatandaş üzerinde “Atatürk’ün Askerleriyiz” yazan t-shirtü ile Atatürk ve arkadaşları tarafından kurulan Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne alınmazken bu detayları görmek insanı gerçekten mutlu ediyor.

Tüm bu nüanslara ek olarak Akşener’in konuşmasının içeriğine biraz değinecek olursak genel olarak Türk halkında derin izler bırakmış geçmiş  ve günlük sorunlardan bahsettiğini söyleyebiliriz. Mesela kozmik odanın açılarak devlet  sırlarının FETÖ yoluyla sızdırılması, iktidar partisinin geçmişte FETÖ ile yaptığı ittifak ve Erdoğan’ın” FETÖ’ye ne istedilerse verdik.” sözlerine vurgu yapan Akşener “istediğinizi yaptınız sonra hataydı dediniz, bu millete bir tek gün ama bir tek gün nefes aldırmadınız, buna izin vermeyiz.” Dedi. Cumhuriyet ve demokrasinin tek bir kişinin eline bırakılamayacak kadar değerli olduğuna da değinen Akşener, “seni kapı kapı dolaştıran, kara kara düşündüren anket sonuçlarını millete açıkla, herkes bilsin.” Diyerek de yine Erdoğan’a yüklendi. Gündelik sorunlardan, sokağın sesine de uzak olmadığını gösteren Akşener “Ülkemizi yönetenler sokaktaki sessizliği işler yolunda olarak yorumluyor, Ülkemizdeki bu sessizlik korkunun sessizliğidir. Gazeteciler kılık kıyafet seyahat yazmaya başladılar. İş adamları sustular. Ekonomi tepe taklak olmuş Bizler biz iyiler o korku duvarını yıkacağız. Tek sesle doğruyu bulamayız. Sonra bakıyorlar ‘hepten yanılmışız’ diyorlar.”diyerek ise kendisinin ve ekibinin ülkenin sorunlarını analiz etmede ve onlara çözüm üretmede ne kadar etkili olabileceğini gösterdi diye düşünüyorum, o yüzden bu analizleri ve tabii konuşmayı çok değerli, önemli ve umut verici olarak görüyorum.

 

Son olarak belirtmek isterim ki ; beğenirsiniz ya da beğenmezsiniz benim fikrimce bu insanlar ülkenin zor günlerinde elini taşın altına koyan, bir şey yapmaya çabalayan insanlardır. Tabii hataları, doğruları olacak fakat çabalarını takdire şayan görüyor, başarılar diliyorum. Bunu bir taraf tutmak olarak görmüyorum ve ekliyorum her kim Türk milletinin faydasına çalışırsa desteklemek görevimizdir, öyle de olmalıdır.

Kaynakça

https://www.sozcu.com.tr/2018/gundem/iyi-partide-kurultay-gunu-2323534/

İlgili Yazılar