Bir Gizemin Keşfi: Ölü Deniz Parşömenleri Tarih

Bir Gizemin Keşfi: Ölü Deniz Parşömenleri

Dünyanın derinleri daha önce hiç keşfedilmemiş sırlarla doludur. Öyle sırlar ki bunlar yalnızca geçmişimizi değil, geleceğimizi de aydınlatır. Son günlerde sıklıkla bültenlere konu olan Ölü deniz yazmalarıysa adeta bunun bir kanıtı. Size isim bir şey çağrıştırmadıysa da geçtiğimiz günlerde, Kudüs’te bir profesörün eline geçmeleriyle hak ettikleri ünü ve değeri kazanan bu belgelerin derinleri, kesinlikle geleceği aydınlatacak cinsten. Fakat öncelikle nedir bu ölü deniz belgeleri ona bir bakalım.

Diğer bir adıyla Kumran yazıtları olarak da bilinen Ölü deniz belgeleri, keşfine 1947 yılında nail olunmuş kadim dini yazıtlardır. Kudüs’ün Kumran adı verilen bölgesinde 11 farklı mağaradan toplanarak tek bir arşiv haline getirilmiş bu kıymetli yazıtlar, Musevilik başta olmak üzere pek çok din ve zamanın toplumsal düzeni hakkında bize oldukça kıymetli bilgiler sunmakta. Şu ana kadar keşfedilenler haricinde, hala aramalara devam edilen arşivin geri kalanını ise okumak, bulmaktan daha zor gibi görünüyor.

Genellikle hayvan derileri üzerine yazılmış olan yazıtlar, yıllarında verdiği hasarla fazlasıyla yıpranmış halde olmalarına karşın Kudüs’teki Israil Antiquities Authority tarafından hazırlanan dev bir proje dâhilinde, yeniden birleştirip arşivlenerek meraklısı olan herkesin yararlanabilmesi adına bir internet sitesinden paylaşılıyor. Sitede bütün yazıtlar özel bir fotoğraflama teknolojisi kullanarak belgelenip, bu internet arşivinde paylaşılmış. Sitede okunabilir durumda olan yazıtların yanı sıra okunamayan ve farklı dillerde olduğu varsayılarak anlaşılmayan bütün yazmaların fotoğraflarını bulabilirsiniz.

Geriye yalnızca ağlama duvarı adıyla bilinen bir duvarı kalmış ve iki kere inşa edilip yeniden yıkıma uğramış en eski tapınaklardan biri olan Mescid-i Aksa zamanında yazılmış olduğu düşünülen bu yazıtlar Eski Ahi’de kadar pek çok kutsal kitaptan alınma ayetleri de içinde barındırmakta.

Yazıtlarda şu anki bulgulara göre farklı dillerin izine rastlanılmış. Ölü deniz yazıtları Arami dili gibi unutulmuş bir dili de kapsayarak Yunanca, Arapça, İbranice ve Latin dillerini de içinde barındırıyor. Aynı zamanda hala araştırma safhasında olan ve belirli bir dil sınıfına yerleştirilemeyen bazı sayfalarda varlığını sürdürüyor.

Nasa’nın da bu eski yazıtların fotoğraflanmasında yardım ettiği elimize geçen ilginç bilgiler arasında. Uzay teknolojisi gerektiren çekim araçlarıyla halkın ilgisine sunulan bu yazıtlar yüzyıllardır saklandıkları tozlu mağaralardan gün ışığına çıkmanın güzelliğini bütün insanlıkla paylaşıyorlar.

 

Canlı olarak sergilenmek için fazlaca yıpranmış ve hassas olduklarından, fotoğraflanmalarının ardından özel kısımlarda saklanan Ölü Deniz yazıtları arkeoloji dünyasında da büyük bir ses uyandırmış vaziyette. Musevilik ve Hristiyanlık arasında ki ilişkinin daha iyi incelenmesi ve zaman içerisindeki etkileşimleri açısından Ölü Deniz yazıtları tarih kitaplarında kendine yeni bir bölüm açtırmakla kalmayıp pek çok dinide ilgilendirir ve etkiler görünüyor.

Yazıtların ilk keşfi hakkında internette birkaç farklı anlatıma rastlayabileceğiniz gibi genel kanı bir çobanın bu eski yazıtların gün yüzüne çıkmasına yardım ettiği yönünde. İlk başta bulunan parşömenlerin yörede yaşayan bedeviler tarafından kullanıldığı ve daha sonra bir antikacıya oldukça düşük bir fiyata satılan kadim parşömenlerin, bir profesör tarafından bulunmaları sayesinde uzun yolculuklarını tamamlamışlar.

Bundan sonra yazıtların akıbetleri bilinmez fakat keşifleri sayesinde geçmiş ve gelecekte ki pek çok karanlığı aydınlatacakları kesindir.

 

Kaynakça

http://www.deadseascrolls.org.il/home

http://oode.info/tourkika/ayia_grafi_arxaioloyia/xeirografa_koumran.htm

http://www.centuryone.com/25dssfacts.html

İlgili Yazılar