Gözyaşlarının Anlattığı 33 Sayılık Bir Hikaye: Isaiah Thomas ve 2017 Playoff Serisi Spor

Gözyaşlarının Anlattığı 33 Sayılık Bir Hikaye: Isaiah Thomas ve 2017 Playoff Serisi

NBA’in 2016-2017 sezonunun Playofflarına dair hatırlanacak pek çok anı, birçok başarı hikayesi var. Tıpkı neredeyse her maçın kendine özgü bir öyküsünün olması gibi… Ama bir tane maç var ki basketbolseverlere basketbolun sahada oynanan bir oyundan daha fazlası olduğunu hatırlattı: Boston Celtics ve Chicago Bulls arasında oynanan Doğu Konferansı’nın birinci maçı…

http://www.nydailynews.com/sports/basketball/isaiah-thomas-leads-celtics-court-day-sister-dies-article-1.3063127

Maçı böylesine anlamlı kılan sahada oynanan oyundan ziyade maçın arkasındaki öyküydü. Daha önce sayısız unutulmaz maç ve anlara ev sahipliği yapmış olan TD Garden bu sefer ise binlerce kişinin ortak hüznüne şahitlik ediyordu. Chyna Thomas, Boston Celtics’in başarılı oyuncusu Isaiah Thomas’ın yirmi iki yaşındaki kız kardeşi, Celtics ve Chicago Bulls arasında oynanan Playoff serisinin ilk maçından bir gün önce; Washington’da geçirdiği trajik trafik kazasında hayatını kaybetmişti. Isaiah Thomas’ın maça çıkıp çıkmayacağı büyük merak konusuydu. Thomas, kız kardeşinin maçta oynamasını isteyeceğini düşünerek maça çıktı ve TD Garden’da oldukça duygusal dakikalar yaşandı. Chyna anısına düzenlenen bir dakikalık saygı duruşu ve hazırlanan pankartlar… Isaiah’in eline her top geldiğinde yankılanan alkışlar…

 

Boston Celtics’li Isaiah Thomas, ortada, ve takım arkadaşları pazar günü Chicago Bulls’a karşı oynanan NBA birinci tur Playoff’u maçı öncesi Thomas’ın kardeşi Chyna için bir dakikalık sessizlik sırasında başlarını eğerken. Nisan 16, 2017, in Boston.(AP Photo/Michael Dwyer)

 

http://www.mid-day.com/articles/other-sports-news-isaiah-thomas-remembers-late-sister-chyna-from-head-to-toe/18174182

 

Thomas’ın maça çıkma kararı spor medyasını yeterince şaşırtmışken o; kardeşi için tarihsel bir atmosferde çıktığı maçta herkesi kendisine hayran bırakacak muhteşem bir performans sergiledi ve otuz sekiz dakika oyunda kalarak otuz üç sayı, beş ribaund, altı asist ve bir top çalma istatistikleriyle maçı gözyaşları içinde tamamladı. Takım arkadaşları ve taraftarlar kendisine destek olurken bir teşekkür beklemese de sahaya çıktığı ilk andan itibaren şahsına gösterilen yoğun ilgi dolayısıyla Isaiah herkese teşekkür etmek amacıyla Boston Celtics’in sosyal medya hesabından bir bildiri yayımladı:

            Daha önce hiç kız kardeşimin yanımda olmadığı bir günü hayal etmemiştim. O ve ailem benim için her şey ve dolayısıyla şu an hissettiğim acıyı kelimeler ile tarif etmem mümkün değil. Geçtiğimiz bu hafta hayatımın en zor haftasıydı fakat aynı zamanda inanılmaz bir destek ve sevgi gördüm. Bu nedenle arkadaşlarıma, aileme, taraftarlara, şehre, Celtics’e ve NBA ailesine minnettarım. Geçtiğimiz günlerde bana verdiğiniz destek ve iyileşme gücü ve hala yas tutarken özel hayatıma gösterdiğiniz saygı için kalpten teşekkür ederim.

 

Isaiah, Boston Celtics’in Bulls’u 104-95 yendiği ve seriyi 2-2’ye taşıdığı maçın ardından konuyla ilgili ilk defa basına açıklamalarda bulundu:

Takım arkadaşlarımın bana inancı olmasaydı başaramazdım. Sanırım, aklımı kaybetmememi sağlayan en önemli unsur burada olmak. Bu zor zamanlarda kendimi yeniden normal hissettiriyor.

https://solecollector.com/news/2017/04/isaiah-thomas-sister-nike-kobe-sneakers

2017 NBA Playofflarına geri dönüp bakıldığında; Boston Celtics ve Chicago Bulls arasında oynanan serinin birinci maçı, üzerinden neredeyse dört ay geçmiş olmasına, Playofflar süresince kaydedilen pek çok başarı olmasına karşın hikayesi yazılması ve anılması gereken en önemli maçlardan biridir. Isaiah Thomas’ın sadece Chicago serisinde değil, 2017 Playofflarının geri kalan maçlarında da sergilediği fiziki ve psikolojik performans kendisinin aslında üstün yetenekli ve karakterli bir basketbolcu olduğunu yansıtmaktadır. Bu doğrultuda, büyük bir tutku ile bağlı olduğu basketboldan vazgeçmeyerek kendisini örnek alan insanlara hayatta karşılaşılan acıları yenmenin en iyi yollarından birinin birlik, bütünlük ve başarıya odaklanmak olduğunu göstermiştir. Yine aynı şekilde Isaiah, basketbolun sadece bir meslekten ibaret olmadığını, insanları birleştiren bir tutku, gerektiği zaman bir güvenli liman ve aslında bir yaşam felsefesi olduğunu sporseverlere bir kez daha hatırlatmıştır. NBA ile ilgilenen herkesin yakından bildiği üzere NBA yönetimi yıllardır ligi This is why we play olarak tanıtmaktadır ve bahsi geçen bu hikaye ise bunun en önemli örneklerinden biridir.

Isaiah Thomas’ın konuyla ilgili yaptığı basın açıklamasını aşağıdaki videoda bulabilirsiniz.

 

————— KAYNAKÇA:

http://www.bet.com/news/sports/2017/04/20/isaiah-thomas-speaks-about-losing-sister.html

http://boston.cbslocal.com/2017/04/24/celtics-isaiah-thomas-opens-up-about-his-sisters-death/

http://www.dailymail.co.uk/news/article-4426452/Celtics-Isaiah-Thomas-speaks-sister-s-death.htm

Isaiah Thomas broke his silence with a heartfelt statement about his sister's death

http://www.espn.com/nba/player/stats/_/id/6472/isaiah-thomas

https://watch.nba.com/game/20170416/CHIBOS

İlgili Yazılar