Var mısın? Yok musun?: Referandum Özel Politika

Var mısın? Yok musun?: Referandum Özel

Hiç kimse referandum kararımı sormadı benim.

Mesela “Sevgili Ahmet kardeşim mesajını aldım.” diyemedim.

Eksikliğini hissediyorum şimdilerde.

Neden mi?

“Bende varım.” desem hayır kanadından bazı kesimler linç edebilirdi.

“Ben yokum.” desem linç yemekle kalmayabilirdim.

 •                   Bu kararım HDP, PKK ve FETÖ ile sınıflandırılabilir,
 •                   Her dönem birisine yaranmaya çalışan kodaman patronum beni işimden edebilirdi.

Peki, oyumun rengini belli ettiğim için mi tüm bunlar başıma gelirdi?

Yoksa büyüklerimin hoşuna gitmediği için mi? Orasını sizlerin takdirine bırakıyorum.bugun_referandum_olsa_ne_olur_evet_mi_hayir_mi_h36148_a1cad

“Var mısın? Yok musun? Referandum Özel” süreci gibi başlatılan evet kampanyasını destekleyen değerli sanatçılarımızın, futbolcularımızın, eşimizin, dostumuzun korkmadan gür bir sesle “Bende varım.” görüntülerini hep birlikte seyrettik.

Bizlere onların kararlarına saygı duymak düşer.

Peki, Hamdi Beyin teklifine yokum diyenler?

Evet diyenlere tanınan düşünce özgürlüğü neden bu teklife hayır diyenlere tanınmıyor? Evet demek hak iken, hayır demek neden ihanet?

Şükrü Alnıaçık, Hak ve İhanet başlıklı yazısında şu satırlarla hayır diyen Ülkücüleri imama uymamakla ve ihanetle suçlamıştı:

“’Hayır’ diyen, bu uğurda sokaklara dökülen, kampanyalar tertip eden Ülkücü ise bu “48. Rekattaki” kıble değişikliğinin sebebini izah etmek zorundadır!..”

Yazara göre Ülkücüler imamlarını sorgulamamalı, sadece ona uymalıdır. Olacaklardan imamın sorumlu olduğunu dile getirirken göz ardı ettiği şeyse, olacaklardan imamın değil cemaatin(bizlerin) çekecek olmasıdır.

Okuduğum bu yazının üstünden çok geçmemişti.


Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım üstü kapalı şu sözlerle hayır diyenlerin ihanet kanadına katıldığını dile getiriyordu:

“PKK, FETÖ, HDP ‘hayır’ diyor, onun için ‘evet’ diyoruz.”

Başbakanımızın böylesine zayıf ve kendisiyle aynı düşünmeyenleri rencide eden bir argüman kullanması doğru mudur?

Hayır demek sunulmuş bir hak iken, hayır diyenleri ülkeye ihanet edenlerle bir tutmak neden?

******

Bilindiği üzere sosyal medyada HAYIR propagandası yaptığı için İrfan Değirmenci’nin Kanal D’deki işine son verilmişti.gökçek

Bu olayın üzerine Melih Gökçek Twitter’dan Aydın Doğan’ı tebrik etmişti ancak Gökçek’in severek takip ettiği Beyaz TV’de bir hoca gündüz kuşağı programında alenen EVET propagandası yaparken sorun yoktu.

Ülkede EVET propagandası yapmak ideolojik amaç değilken HAYIR propagandası ideolojik amaçlara hizmet etmek demekti.

Hayırlı Cumalar mesajının bile gelmediği şu günlerde; insanları korkutarak, kendisiyle aynı düşünmeyenlerin sesini kısarak, sindirmeye çalışarak, ihanetle suçlayarak ne elde edilebilir?

Hayırlısı demeye bile korkar oldu artık insan.

Artık söz sende,

“Var mısın? Yok musun? Türkiye’m.”

4 Comments

 1. Ömer Furkan Parmak
  19.02.2017 at 13:24 Reply

  Bu güzel yazı için ellerinize sağlık..

  1. Mustafa Sinan Tekin
   Mustafa Sinan Tekin
   25.02.2017 at 06:37 Reply

   Zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim

 2. Rukiye SÜYÜM
  19.02.2017 at 17:08 Reply

  Harika bir yazı

 3. Hüseyin
  20.02.2017 at 16:48 Reply

  2010 halk olmasına giderken yine böyle gergin bir ortam vardı. O günlerde Fethullah Gülen mezardakiler bile kalksın reyini kullansın diyerek hükümete desteğini açıklamıştı.
  Milli futbolcu hakan şükür de halk oylamasına evet vereceğini açıklamıştı. Ve şuanda vatan hainliği damgası yiyenlerde biridir. öğünde PKK nın siyasi kanadı olan HDP de açıkça hükümete can siperhane destek vermişti. Sonra bu halk oylamasının sonuçlarını çok acı bişekilde yansımalarını hep beraber yaşadık. Demektir ki daha önce iktadar sahipleri evet diyen teröristlerin yanındaymış gibi bir görüntü ortaya çıkıyor.iktidar sahipleri günün şartlarına göre davranamaz. Evet diyende Hayır diyende fikri hür vicdanı hür bir şekilde cevabını verecektir.
  Ayrıca sinan kardeşim olaylara başka bir perspektiften bakışın çok hakkaniyetli ve çok isabetli olmuş. Kalemin Kılıçtan keskin olduğu bu günlerde kalemine ve kelamına sağlık

Yorum Yap!

İlgili Yazılar