2017 Audi A5 Sportback/1.4 TFSI 150 HP S-Tronic

GENEL OLARAK 2017 A5:

Bu yazımda Audi’nin en iddialı araçlarından birini tanıtacağım. İlk defa 2007 yılında Audi filosuna giren A5’in 2017 modelini kullanma şansım oldu. Araç gerçekten hakkını veriyor. Yalnızca iç ve dış değil, motor ve şanzıman tasarımıyla da oldukça iddialı. 2017 yılı için gelen Audi A5 tüm sistemleri ile baştan aşağı yenilerek alıcıları tarafından değerlendirilmeye çıkarılmış. Üstelik yeni A5, geliştirilmiş şasesi ve kasası ile bir önceki seriye göre 60 kg kadar daha hafif. Bu aynı zamanda geliştirilmiş aerodinamik demektir. Yenilenen şase ise konfor kadar büyük ölçüde çeviklik te sağlıyor. Araç bir önceki seriye göre çok daha çevik.

Benim kullandığım araç 1.4 TFSI versiyonu yani 1.4 litrelik ve benzinli motora ve 150 HP’ e sahip. İlginç olan ise şu: 1.4 litrelik bu Audi, 1.4 litre gibi değil de 2.0 litrelik bir araç gibi hissettiriyor. Hakkını vermek lazım, bu durum kullanıcısının egosunu oldukça okşuyor. Başka bir açıdan Audi’nin, kullanıcısına özel hissettirmesi bir tesadüf değil, bazı modeller hariç D araç segmentinin premium(lüks) sınıfını üreten şirketlerden biri olarak marka stratejisi ve aynı zamanda marka taahhüdü, lüksü güç ve teknoloji ile birleştirerek premium segmentinin lideri olmaktır.

Ayrıca isterdim ki yılın ilk çeyreğinde aracın satış adetlerini de sizlere sunayım fakat araç Türkiye ve Avrupa pazarında henüz çok yeni. Dolayısı ile bu istatistikleri paylaşabilmek için henüz çok erken.

TEKNOLOJİ:

Bir artı olarak yenilenen Audi A5, baştan aşağı bir sürü teknoloji ile donatılmış ki yeni gelen bazı opsiyonel özellikler(teknolojiler) marka değerine değer katıyor. Yani aracın premium olmasının bir sebebi var. Aracın sahip olduğu teknolojiler arasında araç içi olarak opsiyonel sanal kokpit, MMI multi-media konsolu, Bang & Olufsen ses sistemi ve opsiyonel 3D audio özelliği, teknik özellikler arasında da yakıt tasarrufu yapması için öngörülü verimlilik asistanı, şerit içerisinde kalmak için aktif şerit takip asistanı, sıkışık trafik yönetimi için ise Traffic Jam Assistant özelliğine sahip Stop&Go adaptif hız sabitleyici ve park esnasında kazayı önlemek için araç park yerine yerleştiği zaman otomatik devreye giren elektronik auto-freni var. Güvenlik önlemlerinde ise park asistanı, çapraz trafik yardımı, çıkış uyarısı, çarpışma önleme yardımı, dönüş asistanı ve Audi pre-sense özellikleri mevcut.

Motor seçenekleri olarak ise 1.4 TFSI veya 2.0 TDI seçenekleri ile piyasaya sürülen yeni A5, bir çok yeniliğin öncüsü olacak gibi gözüküyor. Bir Audi sahibi olmayı düşünüyorsanız, bu yazıyı okumalısınız.

 

DIŞ DİZAYN:  

Ön kısımla başlayacak olursak heybetli kaputu, kaputun üstünde yer alan ve yeni serinin tasarım endeksini oluşturan 3 çizgili dalga dizaynı, küçültülerek keskinleştirilmiş olan Matrix led farları ve gösterişli ızgaralığı ile Premium spor kompakt piyasasında boy gösteriyor. Bu özellikleri haricinde ise sis farlarının bulunduğu bölümün görüntüsünü koruyarak aracın A5 olarak tanınmasını sağlayacak bazı özellikleri bir önceki modelden son modele taşımış. Bu açılardan ön kompartımanın heybetli ve modern çizgilere sahip oluşu araca yeni marka değerini katmış olduğu kadar gösterişi de her zaman olduğu gibi yanında getirmiş.

Aracın yan kompartımanı hemen hemen çizgilerini korumuş ve büyük inç spor jantlar ise Audi’nin spor ruhuna vurgu yapmış.

Arka bölümdeki görüntüye geldiğimizde ise keskinleştirilen led stop lambaları talebe bağlı olarak gelen spor difüzor kesinleştirilen arka hatlara destek sağlıyor, spor egzozların boyutu ise kaputun altında saklanan gücü hissetme arzusunu tetikliyor.

Kısacası yeni Audi A5, zarafet ve görkemi, teknoloji ile birleştirerek A5 modelinde harikalar yaratmış. Tahminim şu ki, bu modelden sonra Mustang veya Corvette nasıl tek başına bir marka olduysa TT ve R8 modellerinden sonra A5 de kendi başına markalaşabilen araçlar grubuna dahil olacak.

İÇ DİZAYN:

Yeni A5’in iç dizaynında göze anında çarpan detaylar arasında yenilenen direksiyon simidi, hız ve gösterge kadranları, yenilenmiş Audi MMI multti-media konsolları ve dokunmatik media-kontrol ünitesi bulunuyor. Ayrıca elektrikli ayarlanabilir koltukların sahip olduğu deri döşemeler de insanın içini kıpır kıpır yapıyor. Aracın sunroofu aracın içine güneş ışığını doldururken yeniden tasarlanan aracın kokpiti genişliğinden ötürü büyük ferahlık sağlıyor. Bu detayların haricinde yenilenen vites kolu da dikkat çeken ayrıntılar arasında. Genel olarak ise aracın deri döşemesinin, ön göğüs panelinin ve geri kalan aksamda kullanılan kromun renk uyumu oldukça şık ve lüks. Audi her zamanki gibi şık ve elit duruşunu en iyi şekilde sergilemiş. Yeni çıkan bir Audi’de marka değerini kanıtlayacak özellikler bunlar.

SÜRÜŞ DENEYİMİ:

Yeni A5 ile ilgili bir noktaya dikkat çekmek istiyorum.  Teknoloji bölümünde öngörülü verimlilik asistanı adlı bir yenilikten bahsetmiştim. Sürüş sırasında aracın konforu ve sportif tavrı haricinde en çok dikkatimi çeken konu bu oldu. Doğrusunu söylemek gerekirse, sistem henüz çok yeni olduğu için benim için de dizel gibi davranış sergileyen benzinli bir aracı kullanmak o kadar yeni bir deneyim oldu. Daha açık ifade etmek gerekirse Audi gibi yüksek beygirli bir araçta benzinli motora sahip bir aracın standart olarak çok yakıt yakması beklenir. Yeni A5’in farkı sahip olduğu yeni teknolojisi. Bu teknolojinin yardımıyla siz araca ekstra güç verip devri kasti yükseltmezseniz yaklaşık 100 km ile yol alırken  (ki hatırlatmakta fayda var, şehir içi hız sınırı binek otomobiller için 82 km/h’dir.) araç 2000 devre ancak yaklaşıyor. Bu ölçüm, oldukça düşük devirde çok büyük miktarda güç sağlanması demek, diğer bir açıdan da aracın kullanıcısının aracı nasıl kullanmak isterse ona göre aracın karakter değiştirebilme özelliğinin var olması demektir (bir çok araçta-premium da olsa-aracın karakteri tektir.). Aslında dizel araçlarda görülen standart bir özellik fakat; bu özelliğin benzin kullanan bir araç platformuna taşınmış olması çok güzel. Ülkemiz gibi benzinin litresinin oldukça pahalı olduğu bir yerde yüksek performansı ve düşük yakıt tüketimini bir arada bulabilmek olağan üstü bir özellik. Şehir içinde yaklaştığı üst sınır 6.8 litre, şehir dışında ise 4.4 litre. 250 Nm tork, 1.4 TFSI motor ve 150 hp’ e göre Audi’nin benzinli araç kulvarında yeni bir çağ açarak rekor kırdığı kesin. Bu açıdan yeni çıkan herhangi bir araç kadar kendini kanıtlamak zorunda olan yeni A5 için de devrim niteliğinde bir özelliğe sahip olmak bu yolda büyük marka değeri ve iyi bir de pazarlama stratejisi.

Tüm bunların dışında araç oldukça Audi’ nin standart olarak sunduğu sportif ruha, çok rahat olan deri koltukları ile büyük ölçüde konfora ve yeni motor ve şase ile oldukça çevikliğe sahip.

SONUÇ:

Bütünüyle yenilenen Audi A5 devrimsel bir Audi. Baştan aşağı lüksün ve günün çok ötesinde teknolojilerin güçlü ve iddialı bir harmanı. Dizel gibi davranan bir benzinli otomobil.  Audi, özellikle yeni A5, uzun zamandır kalitesi ile ün yapmış olan Alman tekniğinin yeni, dimdik ayakta ve çok güçlü bir kanıtı. Bu, aynı zamanda Alman kalitesinin pazarlama tekniklerinde ve yarattıkları sağlam otomobil şirketlerinin markalaşma süreçlerinde de çok iyi olduklarını gösteriyor.

Tabi ki her güzel şeye sahip olmanın bir bedeli var. Böyle bir araca sahip olmak isterseniz, yaklaşık 200.000 TL’yi gözden çıkarmanız gerekmekte. Peki bu paraya bu araç mantıklı ve değer mi? Cevap basit. Son kuruşuna kadar.

Bir gün hepinizin böyle bir araca hatta daha iyisine sahip olmanızı, sahip iseniz, sağlıklı, kazasız ve mutlu günlerde kullanmanızı içtenlikle diliyorum. Herkese güzel, keyifli ve bir o kadar dikkatli sürüşler dilerim…

 

DOĞUŞ OTO:

Böyle keyifli bir sürüş deneyimini sağladığı için Doğuş Oto İnsan Kaynaklarına ve Audi Satış Departmanına teşekkürlerimi sunuyorum.

 

Leave a Reply

Yazıcı Tamiri Sigma Defence Ankara Kız Yurdu