Yasa Tasarısı ve Soru İşaretleri Politika

Yasa Tasarısı ve Soru İşaretleri

18 Kasım sabahına güzel ülkemin güzide meclisi TBMM’de gece sunulan cinsel istismar yasa tasarısını okuyarak başladım ve utandım. Vuku bulan her tecavüz olayından sonra hem cinslerimden utandığım kadar bu yasa tasarısına imza atan, kendilerini milletin vekili olarak tanıtan şahsiyetlerden de utandım. İçimde büyüyen öfkeye rağmen, bu yasa tasarısını neden sunduklarını izah etmelerini bekledim ve çeşitli demeçler dikkatimi çekti. Toplum içinde gittikçe büyüyen bu probleme kayıtsız kalamazdım ve elimden geldiğince düzgün bir lisanla isyanımı anlatmaktır amacım. Şimdiden sürçü lisan ettiysek af ola.

Çocuk istismarının, tecavüzün ve kadın cinayetlerinin ayyuka çıktığı son dönemlerde insanların dilinden düşmeyen tek cümle “Artık yeter!”. Hangi birimiz bu sorunlara kulaklarını tıkayıp görmezden gelebiliyor? Görmemeliyiz de zaten. Ülkemizde “rızası vardı” zihniyetindekilerin tecavüzcüyü koruma çabaları kendi karanlık zihniyetlerinden kaynaklanıyor ve bu olaylar sonrasında sadece bu karanlık zihniyettekiler üç maymunu oynuyor.

Başbakan Binali Yıldırım sunulan cinsel istismar yasa tasarısının kesinlikle tecavüzcüyü korumak değil aksine 3000 ailenin mağduriyetlerini gidermek amaçlı sunulduğunu şu sözler savunmuştu:[quote]“Olay şudur. Yaşı tutmayan, erken yaşta evlenenler var. Bilmiyorlar yasaları, dolayısıyla çocukları oluyor. Baba hapse giriyor. Çocuklar anasıyla yalnız başına kalıyor. Bu şekilde 3000 aile olduğu tespit edildi. Bir seferliğine bu mağduriyetin giderilmesine yönelik bir çalışmadır. Seçim kampanyalarında herkes bu sorunu çözmek için söz vermişti. Her şey ortada. Bu bir tecavüze af değildir. Tecavüze en ağır cezayı AK Parti getirdi. Tecavüzle ilgili bir konu değil” [/quote]18 yaşını doldurmamış her birey hukuki olarak reşit sayılmaz ve bu bireylerin ne hür iradesi ne de rızası kabul olur. Yani yasalarımız diyor ki; reşit olmayan birey “seviyorum, kendi rızamla evlendim” dese bile senin rızan diye bir şey yok güzel evladım-o senin ailenin baskısıdır-. Türk Ceza Kanunun 104. maddesi gereğince reşit olmayan bireyle cinsel ilişkinin suç olarak kabul edildiği ülkede gerçekçi olmak gerek, mağdur olduğu iddia edilen 3000 ailenin bu yasadan haberi olmadığına inanmak son derece güç.

Sunulan tasarıdaki amacın 3000 ailenin mağduriyetinin giderilmesi olduğu söyleniyor ancak haklı olarak okuduğumuz metin bizleri “Daha kötü sonuçlara yol açar mı?” düşüncesine itiyor. Her sorumlu vatandaş gibi kafamda belli başlı sorular beliriyor;

 • OHAL sürecinde at iziyle it izini karıştıranlar, mağdur olduğu iddia edilen 3000 insanı doğru bir şekilde ayıklayabilecek mi?
 • İyi niyetle hazırlandığı iddia edilen bu yasa uygulamaya konulduğu zaman sonuçları amacı geçecek mi?
 • Bu yasadan tecavüz ve istismar suçundan hüküm giymiş diğer suçlular yararlanabilecek mi?
 • Bu yasa tecavüz ve istismar oranını daha da artıracak mı?
 • Bakanlar kurulu kararıyla bu 3000 kişiye özel bir kanun çıkartılamaz mıydı?

Tüm bu yaşananlarla ilgili haberler, demeçler ve iddialar kafamı soru işaretleriyle dolduruyor ve biliyorum ki yarın sabah aklımı başka soru işaretleri meşgul edecek. Başka problemler, başka konular, başka mevzular hayatlarımızı soru işaretleriyle dolduracak. Kötü geçen günün ardından “Sabah ola, hayır ola” bile diyemez hale geldik. Bu sabah olanları sahiden hayra yormamak gerek. Yarın ne olacak düşüncesiyle, yeni soru işaretleriyle görüşmek üzere.

1 Comment

 1. İsmet TEKİN
  27.11.2016 at 02:25 Reply

  Öncelikle kuzenim olarak böyle bir yerde yazıyor olmana çok sevindim! Hayrlı olsun, tebrik ederim.
  Yasa tasarısı ile ilgili olarak da açıkçası uygulama yada bu konunun istismar edilmesinden bende şüpheliyim. Yalnız bu tasarı sizlerin aksine benim çok hoşuma gitti. Çünkü: insanı kazanma yönünde atılmış bir adımdı.
  Dinimize göre kişi ergenliğe girdiği vakit reşittir ve o andan itibaren yaptığı ve yapacağı herşeyden mesuldur. Yani Allah c.c. Bizlere bir yaş sınırı koymamakla beraber sınırı ergenlik olarak çizmiştir. Ergenliği hepimize malum olmasından dolayı açıklama gereği hissetmedim.
  Biz, kim ne söylerse söylesin hiçbir zaman batılı olmadık ve olamayız! Ülkemizin bir kısmı kendini batılı hissedebilir yalnız biz batılı değiliz ve olamayız! Bizim memleketimiz renk renk insanlarla ve çeşit çeşit düşünce ve inançlarla doludur ki bu bizim zenginliğimizdir.
  Ülkemizin biraz doğusuna gittiğimiz vakit insanların devletin yasalarından pekde haberdar olmadığını -ki bu güruha hemen hemen hepimiz dahiliz- göreceğiz.
  Şimdi gelelim bu yasa tasarısı neden hoşuma gitti. Şimdi insanlar doğuda, ergenliğe girmiş, dinen akîl bali olmuş gençleri biraz dini inanıştan biraz mecburiyetten ve birazda adetlerinden dolayı evlendirmiş. Belki yasayı biliyorlar belki bilmiyorlar! Ama bu adamlar evlenmiş ve kendilerine göre bir yaşam kurmuşlar mı? Şimdi biz kalkıpta ya bak bu olmamış sen yasayı çiğnedin ve yasalar senin tecavüzcü olduğunu söylüyor ve biz seni tecavüzden bilmem kaç yıl hapise mahkum ettik! Dersek biz bu kurulmuş -söylenenlere göre 3000- aileyi kaybetmiş oluruz! Çünkü adamın eşi var çoluğu çocuğu var bi düzeni var. Sen bu adamı 18 ine gelince hapse atarsan eğer bu adam devletten fayda yerine yada devletten büyüklük yerine zarar görcek ve ilk fırsatta devlete karşı düşüncenin dahilinde eylem yapacak! Sen bu adamın bikere evini, ocağını dağıtmışsın! Bu adamdan nasıl sadakat beklersin ki! Ama sen bu adamı hapse almak yerine insanlara dönemin değiştiğine, erken evlenen çocuklar dinen caiz olmasına karşın evlerini geçindiremeyecek kadar çocuk ve cahil olduğunu anlatırsan ve gerekli eğitimi verirsen -vedahi ceza bile olabilir ama aile dağıtılmadan- daha etkili ve devletimizin şanına yakışır olabileceğini düşündüğüm için açıkçası yasa tasarısı hoşuma gitti.
  Amma ve lakîn gelgelelim bu tasarıyı, söz konusu tecavüz olunca ne hikmetse herkez birleşemediği kadar birleşti ve iptal ettirmeyi başardı!
  Devletimizin, devlete küs olan vatandaşlarını kazanma yönündeki bir adımına, gene devletimizle barışık vatandaşlarımızın tek bilek olması ile engel olunmuş oldu! Hayr olur inşeallah. Kolay gelsin. Bu da bizden bi özeleştiri olsun!

Yorum Yap!

İlgili Yazılar