Erasmus Günlükleri: Merve Aker ve Neoma Business School Kampüs

Erasmus Günlükleri: Merve Aker ve Neoma Business School

Merhabalar. Kendinizi tanıtabilir misiniz?

Merhaba ben Merve Aker. İşletme bölümü son sınıf öğrencisiyim. Bir dönem GazeteBilkent Ekonomi ve İş Dünyası’nda yazarlık ve editörlük görevlerinde bulunmuştum. Bu vesileyle tekrar gazetede yer almak hoş.

img_0794-2

Öğrenci değişim programına katılmaya nasıl karar verdiniz?

Erasmusa katılmak her zaman için çok istediğim bir durumdu. Erasmus programlarıyla ilgili bölümüm bir tanıtım etkinliği düzenlemişti. Giden kişilerin deneyimlerini paylaşmaları ve arkadaşlarımın büyük çoğunluğunun da gidiyor oluşu etkili oldu.

Değişim programı ile hangi ülkeye gittiniz? Bu ülkeye gitmenizin özel bir sebebi var mıydı?

Değişim programıyla Fransa’nın Rouen kentine gittim. Burayı seçmemdeki temel neden dil diyebilirim. Fransızcaya her zaman ayrı bir hayranlığım vardı. Bunun dışında Fransa’nın bulunduğu konum nedeniyle diğer ülkeleri gezmeme imkân sağlayacağını düşünmemdi.

Gideceğiniz okulu seçerken hangi kriterleri göz önünde bulundurdunuz?

Okul seçme aşaması gerçekten çok zor bir dönemdi diyebilirim. Bölümümün anlaşmalı olduğu okullar genel anlamıyla akademik başarıları yüksek ve rankingslerde üst sıralarda yer alan işletme okullarıydı. Onca seçenek arasından seçim yapmak gerçekten çok zordu. Bunun için işe ülke elemesiyle başladım. Fransa her zaman görmek istediğim bir ülkeydi. Fransa’daki okullar arasından seçim yaparken de lokasyon ve sıralamaları dikkate aldım.

Değişim programına katılmadan önce endişeleriniz var mıydı? Eğer varsa bu durumun üstesinden nasıl geldiniz?

Tabiki ilk başlarda endişelerim vardı. En başta ailemden ilk defa uzun bir süre uzakta olma düşüncesi benim için zordu.  Gitmeme yakın bir dönemde Paris’in farklı noktalarında gerçekleştirilen terör saldırıları ailem için endişe vericiydi. Kendi açımdan bu durumdan pek etkilenmedim. İnsanın başına ne zaman nerede ne geleceği belli olmuyor. Böyle yaşayan biri değilim. Yaşanan olaylar karşısında ailem her ne kadar endişe duyduysa da gitmemi çok istediğimi bildiklerinden bu durumu bana yansıtmadılar.

fmyw4710

Erasmus programı süresince zorluklar yaşadınız mı? Bu sorunları nasıl aştınız?

Ufak tefek sorunlar illaki oluyor. Mesela ilk gün, uçağa bindiğimde hava durumu genel anlamıyla kötüydü bu durum uçağın Paris’e rötarlı inmesine sebep oldu. Dolayısıyla daha önceden ayarladığım shuttle’ın saatine yetişemedim. Ayrıca valizimin tekinin gelmemiş olması gibi sorunlar yaşadım. Kendi imkânlarımla Rouen’e varmak ilk gün için zorlu bir deneyimdi diyebilirim. Onun dışında önemli bir sorun yaşamadım.

Konaklama konusunu nasıl çözdünüz?

Konaklama konusunda okulum yardımcı olmuştu. Gitmeden önce size farklı konaklama seçenekleri sunuyorlar. Tercih sıralamasına ve müsaitliğe göre istediğiniz yerde kalabiliyorsunuz. Benim tercihim tek kişilik, okula yakın bir rezidanstan yana olmuştu.

Gittiğiniz ülkede bir uyum sorunu yaşadınız mı?

Gitmeden önce Fransızlarla ilgili endişelerim vardı. Evet, çok milliyetçi olduklarından dolayı dillerine ve kültürlerine sahip çıkan bir millet. Birkaç defa bunu yansıtan durumla karşılaşsam da genelleme yapmaktan hoşlanmadığım için tüm Fransızlar için etiketleme yapamayacağım. Okulum her anlamda çok iyiydi ve bu durumu okulumda hiçbir zaman hissetmedim. Okulda ve okul dışında adaptasyon konusunda herhangi bir problem yaşamadım. Daha önceden Neoma Business School’da erasmus deneyimi yaşamış arkadaşlarım da yardımcı oldular. Bu anlamda çabuk adapte oldum diyebilirim.

Erasmus programındaki ilginç bir anınızı bizimle paylaşabilir misiniz?

Erasmus boyunca birçok ilginç şey yaşadım. Ama bir tanesinden bahsetmek gerekirse, arkadaşım ile birlikte İskandinavya ülkelerini gezme planı yapmıştık. Kalacağımız yerler, ne kadar süre nerede kalacağımız, uçaklar her şey…  Bu gezi için bir finalimi de yakmıştım. İlk durağımız olan Kopenhag’dan Stockholm’ e geçecektik.  Fakat uçağı kaçırmamızla işlerin yönü değişti. Ertesi gün Stockholm’de bulunmamız gerekiyordu. Aksi takdirde plan domino etkisiyle yıkıma uğrayacaktı. Biz biletleri aylar öncesinden aldığımız için uçak biletleri aynı gün için oldukça pahalıydı. Biz de trenle İsveç’in Malmö kentine geçip oradan da Stockholm’e aktarma yaptık. Malmö’de tüm günümüzü geçirme imkânı bulduk. Böylece beklemediğimiz bir durumla karşılaşmamıza rağmen bir şehir fazla görerek bu durumdan karlı çıktık.

15087002_1887788311449079_282616615_n

Bu programa tekrar katılacak olsanız yine aynı yere gitmek ister miydiniz?

Bu programa tekrar katılacak olsam kesinlikle yine Rouen’i tercih ederdim. Erasmus boyunca 18 şehir gezdim, Rouen içlerinden en çok etkilendiğim yerdi. Yaşadığım şehir gerçekten tarih ve doğanın iç içe olduğu bir şehirdi. Sen Nehri şehri tam anlamıyla ikiye bölüyor. Yüz Yıl Savaşları’nın ve Dünya Savaşı’nın izlerinin bulunduğu tarihi tahta binalar ile çevrili daracık sokaklarında yürümek insana adeta huzur veriyor. Havasıyla aynı gün içerisinde dört mevsimi yaşamanıza sebep oluyor. Benim için fazla “şehir şehir” olan Paris’e tercihimdir kendileri. Yemyeşil doğası ve tarihi yapıları ile fazla özlenecek olan şehirdir.

Erasmus Öğrenci Değişim Programı’na katılmak isteyen kişilere ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

Erasmus’a katılmak isteyenlere tavsiyem kesinlikle tereddüt etmemeleri ve kendilerine güvenmeleri. Bu program insana inanılmaz bir deneyim kazandırıyor her anlamda. Farklı şehirler görmek, farklı kültürden arkadaşlar edinmek, uluslararası eğitim deneyimi yaşamak ve en önemlisi kendi ayaklarının üzerinde durarak bir hayat sürmek, bir sorunla karşılaştığında bunu kendi imkânlarında çözümleyebilmek. Katılmakta tereddüt edenler için belki yaşayamayacakları ve keşke diyemeyecekleri bir durum, programa katılan biri olarak ise hayatımda iyi ki dediğim bir deneyim.

İlgili Yazılar