Erasmus Günlükleri: İdil Ünsal ve Gent Üniversitesi Kampüs

Erasmus Günlükleri: İdil Ünsal ve Gent Üniversitesi

Merhabalar, öncelikle röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Kendinizi tanıtabilir misiniz?

Merhaba ben İdil Ünsal. İşletme bölümü son sınıf öğrencisiyim. Gezmeyi gerçek anlamda çok seviyorum. Seni en çok ne mutlu eder diye sorsanız kesinlikle tereddütsüz imkanım oldukça farklı ülkeler görmek derim. Tatilleri olabildiğince ailemle farklı ülkelere giderek değerlendiriyoruz. Ailecek gezmeyi , fotoğraf çekmeyi ve yemek yemeyi sevdiğimizden çok iyi bir ekibiz. Boş zamanlarımda da farklı müzikler keşfetmeyi seviyorum. Daha keşfedilmemiş, popüler olmayan müzikleri bulup günlerce dinlemek hobilerim arasında.

img_4210

Öğrenci değişim programına katılmaya nasıl karar verdiniz ?

Hazırlığı yarım dönem okuduktan sonra okulu yarım dönem dondurup daha önce gitmediğim bir ülkeye gitmeye karar verdim ve 5 ay boyunca tek başıma Dublin’de yaşadım. İrlanda benim hayatımda kesinlikle çok önemli bir yere sahip. Hiç Türk’ün olmadığı bir yerde yalnız başıma yaşamak bana gerçekten özgüven verdi. Birilerine ihtiyaç duymadan, kendi emeğimle ve çabamla hayatımı sürdürmek bana inanılmaz bir tatmin verdi. 5. ayın sonunda Türkiye’ye dönüş yolunda bütün yol ağlarken kesinlikle imkan bulduğum halde bir kez daha yurtdışına gitmek istediğime karar verdim. Kısaca özetlemem gerekirse İrlanda sayesinde aklıma bu hedefi koydum.

Değişim programı ile hangi ülkeye gittiniz ? Bu ülkeye gitmenizin özel bir sebebi var mıydı ?

Belçika’nın Gent şehrine gittim. Belçika’yı tercih etmemin en önemli nedeni kesinlikle lokasyonuydu. Erasmus benim için gezi odaklı olacaktı. Gitmeden buna karar verdiğimden hem aşırı pahalı olmayan hem de diğer Avrupa ülkelerine ulaşımın kolay olduğu bir ülke olsun istemiştim. Bir de daha önce Belçika’ya gitmemiştim çok merak ediyordum.

Gideceğiniz okulu seçerken hangi kriterleri göz önünde bulundurdunuz ?

Okulun sıralamasına baktım. Amacım daha çok gezmek olsa da döndüğümde CV’mde bilinen bir okul yazması gerektiğini düşündüm. Gent de İşletme bölümünde sıralamada iyi bir yerde yer aldığından oraya başvurdum.

img_4323

Değişim programına katılmadan önce endişeleriniz var mıydı ? Eğer varsa bu durumun üstesinden nasıl geldiniz ?

Endişelerim vardı ancak çok endişeliydim dersem yalan olur. O endişeyi İrlanda’ya gitmeden önce çok ciddi şekilde hissettiğimden ve tamamen boş bir kaygı olduğunu anladığımdan Belçika’da da aynısını yapmamın tamamen gereksiz olduğunun bilincindeydim.

Erasmus programı süresince zorluklar yaşadınız mı ? Bu sorunları nasıl aştınız ?

Zorluk yaşamayan bir kişinin dahi olduğunu düşünmüyorum. Küçük de olsa mutlaka zorluklar yaşanıyor. Hava şartları kesinlikle beni en zorlayan şey oldu. Ankaralıyım bana bir şey olmaz çok soğuk gördüm havasındayken, bitmek tükenmek bilmeyen yağmurundan mı buz gibi esip yüzünüzü donduran rüzgarından mı bahsetmek gerekir bilmiyorum. Asıl zorluğu okulda yaşadım. Bilkent’ten çok farklı bir sistemi vardı. Bir tek final olması beni çok şaşırtmış ve zorlamıştı. Başta bu durum çok hoşuma gitmişti Bilkent’in attandance, quiz ve homework 3 lüsünü görmeyince kendimi cennette hissetmiştim ancak final zamanı yaklaştıkça çok zorlandım. Geçip kalmak tamamen 1 sınava bağlıydı. İtiraf ediyorum son 1 ay tamamen kapanıp ders çalıştım o şekilde verdim dersleri. Bilkent’in sistemi kesinlikle çok oturmuş bir sistem. Öğrenciyi derse teşvik ediyor. Bilkent’in değerini Gent’de anladım.

Konaklama konusunu nasıl çözdünüz ?

O konuda Gent’teki okuldan yardımcı oldular. Okulun yurtlarında kaldım. Tek kişilik oda olması benim için çok iyi oldu. Sadece mutfak kat ile ortaktı onun dışında herkesin bireysel içinde banyosu olan odası vardı ve en iyi tarafı da İşletme fakültesine yürüyerek 5 dakika olmasıydı.

Gittiğiniz ülkede bir uyum sorunu yaşadınız mı ?

İnsanlarla uyum konusunda hiç bir sıkıntım olmadı zaten Belçika’da çok Türk olduğundan bu duruma onlar benden daha çok alışıktı. Hava koşulları dışında bir uyum problemim olmadı.

Erasmus programındaki en ilginç anınızı bizimle paylaşabilir misiniz ?

En yakın arkadaşımla Paskalya tatilinde Avrupa turu yapmaya karar verdik. Venedik de kaldığımız sırada biz dışardayken otel odamıza hırsız girmiş. Gece yarısı otelin sahibinin botuyla Venedik’in sisli kanallarında  polis istasyonuna gittik. Polis tutanağı tuttuktan sonra “otele baskın yaptık ve hırsızı yakaladık üstünden eşyalarınız çıktı seneye burda davanız var bekleriz.” dedi ve bulunan eşyaları teslim etti. Sevinsek mi üzülsek mi bilememiştik.

Yaşadığınız bu tecrübe sizde ne tür değişikliklere sebep oldu ?

Zaman çok hızlı geçiyor. Yapılan artı olarak yapılmayan da keşke olarak geride kalıyor. Ben geriye dönüp baktığımda iyki diyorum. İyi ki gitmişim, iyi ki hayatta kafama koyduğum şeyleri başarabildiğimi görmüşüm diyorum. Ne kadar zorlansam da ben başardım kimseye ihtiyaç duymadan hiç hakim olmadığım bir dilin konuşulduğu, kültürünü hiç bilmediğim bir ülkede yaşadım diyorum. Artık dünyanın neresinde olursam olayım zor olsa da çoğu şeyin üstesinden tek başıma gelebilirim diyorum. Kendime güveniyorum artık korkularım yok.

Bu programa tekrar katılacak olsanız yine aynı ülkeye gitmek ister miydiniz ?

Tekrar katılacak olsam İspanya’ya gitmek isterim. Daha önce çok tekrarladım farkındayım ama gerçekten ben güneş ve sıcak seviyormuşum onu fark ettim. Hem havası, hem insanları hem de yemekleriyle İspanya bence bir cennet.

Erasmus Öğrenci Değişim Programı’na katılmak isteyen kişilere ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

Bu şansı yakalayan herkesin gitmesini isterim. Hayatta bazı fırsatlar ne yazık ki insana bir kere geliyor. İnsan karşısına çıkan fırsatları değerlendirmeli. Korku mutlaka olur ama herkes yapabiliyorsa demek ki aşılmayacak bir şey değil. Yıllar geçtikten sonra keşke demek bence en kötüsü. Erasmus’un her şeyden önce insana vizyon kattığını düşünüyorum. Şubat başındaki İdil ile Haziran sonundaki İdil kesinlikle farklı. İnsanın kendi başına bir şeyleri başarıyor olması bambaşka bir şey. Tavsiyem olabildiğince farklı yerlere gidin, olabildiğince farklı insanlarla konuşun. Bütün imkanları sonuna kadar kullanın ve dilediğinizce eğlenip tadını çıkartın. Bu zamanlar en güzel zamanlarımız ve bir daha geri gelmeyecek. Yıllar geçtikten sonra geriye sadece fotoğraflar ve anılar kalıyor.img_4407

İlgili Yazılar